به روز شده در: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹
خانواده معزز و ارجمند شهدای گمنام:
نمونه گیری ازخون والدین و فرزندان شهدای گمنام، تنها طریق ممکن برای شناسایی عزیزان آنهاست، با دادن آزمایشات ژنتیکی به این انتظار پایان دهید.
کد خبر: ۱۰۴۹
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۲ - ۱۸:۴۸ - 10July 2013

پروژه ای برای پایان دادن به انتظار والدین شهدا

به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس، همانگونه که مطلع شدیده اید پروژه تعیین هویت شهدای گمنام با بهره گیری ازدانش وفناوری بررسی DNA، با هدف پایان بخشیدن به انتظار خانواده های محترم شهدا در دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله وبا همت متخصصین متعهد کشور آغاز وبه لطف خدا موفقیت هایی نیز حاصل شده است .

در این روش با مبنا قراردادن ویژگی های ژنتیکی والدین، در یک بانکDNA، مشخصات استخراج شده در آزمایشات ژنتیکی ازنمونه های ناشناخته، با بررسی های کامپیوتری مورد جستجو قرار گرفته وطبق تحلیل نتایج، خانواده های دارای شباهت ژنتیکی با ویژگی های ژنتیکی نمونه های بدست آمده از شهدای گمنام، تعیین ومورد بررسی های دقیق تر قرار گیرند.

روش جاری تنها طریق ممکن ومطمئن برای شناسایی نمونه های مفقود با پیشرفته ترین روش های علمی موجود بوده ودر حال حاضر برای شناسایی قربانیان حوادث مختلف نیزمورد استفاده قرار می گیرد .

طبیعی است که این بررسی تنها برای مواردی قابل استفاده است که قبل از دفن نمونه ای از شهید برداشت شده ودر آزمایشگاه در اختیار باشد.

از طرفی چون در وهله اول، هر نمونه ناشناخته می تواند شانس وابستگی به هر یک از مجموعه های خانواده های شهدا مفقود در سراسر کشور را دارا باشد، بنابراین لازم است دو بانک ژنی به شرح زیر تشکیل گردد.

الف_ بانک ژنی از خون والدین شهدا مفقود یا گمنام

ب_ بانک ژنی اجزاء برجای مانده از پیکر شهید بزرگوار

 

قابل ذکر است که تکمیل بانک های فوق زمان بر بوده وقطعا وصول به پاسخ از فرایند های زمان بر می باشد اما از آنجا که اولا هیچ طریق سریع الوصول دیگری وجود ندارد وثانیا والدین بزرگوار شهدا اکثرا در سنین کهنسالی می باشند ، لازم است هر چه سریع تر نسبت به اخذ نمونه های خون والدین اقدام گردد تا با این حرکت واستعانت از خداوند متعال امکان وصول به پاسخ هر چند در طول زمان میسر گردد.

از زمان اجرای این پروژه وبرابرهماهنگی با مسئولین ذیربط کمیته جستجوی مفقودین مقرر گردیده است که از کلیه شهدا بدست آمده ازعملیات تفحص، نمونه کوچکی به آزمایشگاه منتقل وبا کد گذاری لازم در مناطق مختلف کشور دفن گردند تا پس از سپری شدن زمان تشکیل بانک های DNAمورد اشاره، امکان راهنمایی خانواده های معظم میسر گردد.

در نظر داشته باشید که در بسیاری از موارد اجساد مطهر شهداء در طی مدت طولانی در شرایط نامناسب محیطی قرار گرفته اند وممکن است بعضی از آنها جهت آزمایشات مورد نظر، مناسب نباشد ودر برخی موارد نیز خود شهداء بزرگوار ترجیح می دادند که گمنام شهید شوند وناشناخته باقی بمانند وهمین موارد کارشناسایی برخی را ناممکن می سازد.

ضمنا شما می توانید هر گونه سوال ویا پیشنهاد را از طریق مکاتبه وارسال به دورنگار به شماره 88062654 با مجریان پروژه در ارتباط باشید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها