«سرباز روح‌الله» عنوان کتابی است از علی جعفری درباره خاطرات یکی از مشتاقان به امام(ره) در کشمیر که از سوی انتشارات روایت فتح به چاپ خواهد رسید.
کد خبر: ۲۱۹۱۹۴
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۵ - 26December 2016
«سرباز روح‌الله» به‌زودی منتشر می‌شود/ از ارادت اهل سنت کشمیر به امام(ره) تا صف طولانی برای اعزام به جبههبه گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، علی جعفری نویسنده، از اتمام نگارش کتابی درباره شخصیت سید قلبی حسین رضوی، از فعالان انقلابی کشمیر، خبر داد و گفت: مدتی قبل همایشی با محوریت 22 بهمن با حضور شخصیت‌های مختلف از خارج از کشور برگزار شد که در آن، افراد از کشورهای مختلف دیدگاه خود را راجع‌به انقلاب اسلامی و امام(ره) بیان می‌کردند. یکی از شخصیت‌های حاضر در این مراسم، سید قلبی حسین رضوی، از فعالان انقلابی و از علاقه‌مندان به امام(ره) در کشمیر بود. باب آشنایی من با رضوی از همین مراسم بود.

وی ادامه داد: سید قلبی حسین رضوی در این مراسم از فعالیت‌های خود راجع به انقلاب و معرفی شخصیت امام(ره) در کشمیر سخن گفت. خاطرات جذاب و جالب او من را به این سمت هدایت کرد که کتابی در ارتباط با خاطرات او بنویسم تا شخصیت رضوی بیشتر به مخاطبان معرفی شود.

جعفری افزود: پیش از نگارش این کتاب، اثر دیگری نیز مشتمل بر خاطرات رضوی نوشته شده بود، اما کتاب نخست به صورت کلی خاطرات را بیان می‌کرد. به همین دلیل سعی کردم تا در کتاب جدید، خاطرات با جزئیات بیشتری بیان کنم، به نحوی که هم خاطرات روایت شود و هم شخصیت راوی به درستی و کامل‌تر به مخاطب معرفی شود.

ترجمه اخبار انقلاب به زبان اردو

وی با بیان اینکه سید قلبی حسین رضوی نقش تأثیرگذاری در معرفی انقلاب اسلامی در میان مردم کشمیر داشت، گفت: رضوی به واسطه یکی از طلبه‌هایی که در نجف درس خوانده بود، با امام(ره) آشنا می‌شود و بعدها با دانشجویان ایرانی حاضر در کشمیر نیز ارتباط می‌گیرد؛ از این رو شناخت او نسبت به امام(ره) رفته رفته بیشتر می‌شود. رضوی پس از انقلاب با رادیوی کوچکی که داشت اخبار ایران را دنبال می‌کرد. خودش تعریف می‌کرد که کار هر روزش این بود که ساعت 16 رادیو را روشن کند، اخبار ایران را پیگیری کند و بعد اخبار را به زبان اردو ترجمه و بعد به صورت اطلاعیه‌ای بر دیوار شهر نصب کند.

جعفری با بیان اینکه شخصیت رضوی او را تحت تأثیر قرار داده است، اضافه کرد: با شنیدن خاطرات رضوی حس شرمندگی به من دست می‌داد. احساس می‌کردم که ما همانند ماهی که در دریاست و قدر آن را نمی‌داند، قدر انقلاب را نمی‌دانیم. شخصی مانند رضوی که به ظاهر ارتباطی با انقلاب ندارد، این همه مجاهدت انجام داد تا انقلاب و پیام آن به درستی به مردم کشورش منتقل و معرفی شود. حتی برای انجام این امور بارها از سوی محل کار تهدید شد، اما محکم ایستاد و به کارش ادامه داد. با شنیدن خاطرات رضوی به واقع به معنای این جملات که امام(ره) قلوب را فتح کرد و انقلاب اسلامی جهانی بود، پی بردم.

صف طولانی ارادتمندان کشمیری امام(ره) برای شرکت در دفاع مقدس

نویسنده کتاب خاطرات سید قلبی حسین رضوی به شرایط اجتماعی کشمیر و واکنش مردم به فعالیت‌های رضوی اشاره کرد و گفت: فعالیت‌های رضوی در کشمیر سبب شد تا مردم کم‌کم با انقلاب آشنا شوند. رضوی هر روز اخبار را به اطلاع مردم می‌رساند و حتی در زمان جنگ، بریده‌ای از فیلم‌های جبهه را برای مردم پخش و ترجمه می‌کرد. این دست از فعالیت‌های سبب شد تا مردم کشمیر با انقلاب همدل و همراه شوند. رضوی در خاطراتش بیان می‌کند که زمانی که امام(ره) در رمضان سال 58 روز قدس را اعلام کردند، مردم کشمیر نیز به تبعیت از فرمان امام(ره) به خیابان‌ها آمدند و شعار دادند. همدلی و همراهی مردم کشمیر با انقلاب به‌گونه‌ای بود که در زمان جنگ صف طولانی جلوی خانه رضوی تشکیل شد تا به جبهه اعزام شوند.

زنان کشمیری طلاهای خود را برای انقلاب هدیه کردند

به گفته او؛ حتی تبلیغات رضوی و روشن‌گری‌های او سبب شد تا زن‌های کشمیری هم طلاهای خود را برای کمک به جبهه‌ به منزل رضوی آورده بودند. فعالیت‌های رضوی سبب شد تا مدرسه‌ای در کشمیر به نام شهید مطهری و مؤسسه‌ای به نام امام خمینی(ره) راه‌اندازی شود و چند استاد دانشگاه در این منطقه نیز چند عنوان کتاب راجع‌به شخصیت امام خمینی(ره) بنویسند. این تأثیرگذاری نه تنها در میان شیعیان که در میان اهل سنت این منطقه نیز وجود داشت و هنوز هم ادامه دارد.

جعفری با بیان اینکه کتاب حاضر قرار است با عنوان «سرباز روح‌الله» منتشر شود، افزود: عنوان این کتاب با توجه به نام فرزند رضوی انتخاب شده است. رضوی به دلیل علاقه‌ای که به امام(ره) داشت، نام فرزندش را سرباز روح‌الله نامگذاری کرد.

سید قلبی حسین رضوی سرانجام در حج سال 1394 به دیار باقی شتافت. «سرباز روح‌الله» قرار است از سوی انتشارات روایت فتح روانه بازار کتاب شود.
 
منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها