به روز شده در: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۰
کد خبر: ۲۲۹۸۸۵
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۴ - 01March 2017

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، بررسی نقش و جایگاه حضرت فاطمه (س) بیش از آنکه از بعد معنوی اهمیت داشته باشد از بعد سیاسی اهیمت دارد. این شخصیت بی‌بدیل تاریخ اسلام را باید اولین انقلاب‌گر، معترض و منتقد سیاسی و حکومت طاغوت دانست.

با وجود کتاب‌های متعددی که درباره حضرت فاطمه (س) نوشته شده تعداد آثاری که نگاه تحلیلی به این شخصیت پرداخته شود، قابل توجه نیست.

محمد حسن زورق در کتاب «فاطمیت فاطمه و تاریخ»، به جای پرداختن به حاشیه‌های زندگی حضرت فاطمه (س)، اندیشه‌های آن حضرت را بررسی کرده است.

محمد حسن زورق از کتاب «فاطمیت فاطمه و تاریخ»، به عنوان تحلیل تاریخی فلسفه وجودی نقش حضرت فاطمه (س) در تداوم و حیات اسلام یاد کرده و موضوع، «امامت» را مبحث اثرش قرار داده است.

وی درباره مباحث کتابش می‌گوید: «امامت به این معنا که انسان موجودی اجتماعی و ناگزیر از نظام سیاسی است و تنها نظام امامت است که با نهاد انسان پیوند و سازگاری دارد. مبحث اصلی این کتاب نیز بحث درباره این موضوع است که پس از جنگ خندق به ویژه بعد از فتح مکه، عده زیادی نه از باب گرایش به حقیقت اسلام؛ بلکه از باب گرایش به واقعیت قدرت اسلام به این دین گرویدند و معادلات قدرت عوض شد.

در نتیجه این تفکر دو جامعه شکل گرفت، نخست جامعه‌ای که پیامبر (ص) ایجاد کرد و مدینةالنبی نام داشت و دوم، جامعه‌ای بود که مجموعه‌ای از مولفه‌ها نظیر اسلام، آداب و رسوم گذشته و مهاجرانی که تازه به اسلام گرویده بودند، در پیدایش آن تاثیر داشتند، این جامعه مدینةالعرب نام گرفت. در این میان نقش فاطمیت حضرت فاطمه (س) یعنی نقش جداکنندگی که چگونه ایشان سرنوشت مدینةالنبی را از مدینةالعرب جدا کردند و به واسطه تدابیر و اقداماتشان پایایی و پویایی اسلام را رقم زدند، اهمیت والایی دارد و موضوع اصلی این کتاب را شکل می‌دهد.»

قسمتی از متن کتاب؛

«فاطمه (س) می‌دید که با تبدیل نظام امامت به نظام خلافت ناخودآگاهی جانشین خوداگاهی خودآگاهی و ناخودآگاهی به تدریج جانشین خودآگاهی خواهد شد. و این حرکت سرانجام طلا را در معبد زندگی جانشین خدا خواهد ساخت و مسجد را، که پایگاه مقاومت در مقابل زر و تزوریر است، به پایگاه زر و تزویر تبدیل خواهد کرد و عصر سیاه ریا و نیرنگ جانشین دوران روشنای صداقت و توحید خواهد شد؛ عصری که در آغازش تزویر و در پایانش زر و زور بر مردم حکومت خواهد کرد و سرنوشت مردم را در دست خود خواهد گرفت و مردم را به پرستش خاک ناگزیر خواهد کرد.»

«فاطمیت فاطمه و تاریخ» به قلم «محمدحسن زورق» در 158 صفحه تدوین و تالیف شده و توسط انتاشرات «سوره مهر» در دوهزار و 500 نسخه منتشر شده است.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار