به روز شده در: ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۸
من انقلابی‌ام-155/ حجت الاسلام رفیعی در گفت‌وگو با دفاع پرس:
حجت‌الاسلام و المسلمین رفیعی سیاسی بودن، ظلم‌ستیز و مدافع مظلوم بودن، ولایت‌پذیری، تدین، انعطاف‌پذیری و دوری از افراط و تفریط را ویژگی‌های یک فرد انقلابی برشمرد.
کد خبر: ۲۳۲۰۹۲
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۶ - 14March 2017
انقلابی ظلم ستیز و مدافع مظلوم است/ انقلابیون هوشمند باشندحجت الاسلام و المسلمین «ناصر رفیعی محمدی» در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی دفاع پرس به راهیان نور در خصوص ویژگی‌های یک فرد انقلابی از نگاه قرآن و اهل بیت علیهم السلام اظهار داشت: یک انقلابی باید چند شاخصه داشته باشد؛ برخی از این شاخصه‌ها جنبه فکری دارد و برخی دیگر دارای جنبه عملی است. اولین شاخصه یک فرد انقلابی باور به انقلابی و سیاسی بودن دین است؛ لذا یک فردی که معتقد به این است که دین از سیاست جداست، نمی‌تواند انقلابی باشد، کسی که معتقد است دین کاملا فردی است و یا نگاهش نگاه درونی است، نمی‌تواند انقلابی باشد.
 
وی در ادامه با اشاره به فرمایش امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه اگر کسی قائل بر این باشد که دین از سیاست جداست، جاهل است، این فرد نه دین را شناخته و نه از سیاست سر در می‌آورد، گفت: در زیارتنامه‌های ائمه اطهار نیز ملاحظه می‌شود که گفته می‌شود شما(أئمه) سیاسیون جامعه هستید. امام معصوم آشنا به سیاست است. پس اولین عقبه انقلابی بودن باور این است که دین از سیاست جدا نیست.
 
این استاد حوزه و دانشگاه شاخصه دوم یک فرد انقلابی را ظلم ستیزی و دفاع از مظلوم دانست و تصریح کرد: مصداق ظالم در دنیای امروزی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و مصداق مظلوم ملت فلسطین است.
 
رفیعی بیان داشت:  شاخصه سوم یک فرد انقلابی ولایت پذیری و مطیع ولایت بودن است. در تاریخ اسلام فرد انقلابی و شجاعی مثل خالد بن ولید داشتیم ولی ولایت پذیر نبود. خوارج نیز در تاریخ اسلام انسان‌های شجاعی بودند ولی ولایت پذیر نبودند. عبدالله بن عبید نیز یکی از نمونه‌های یک فرد انقلابی بود که وی نیز ولایت پذیر نبود. خطر انقلابیونی که انقلابی هستند ولی ولایت پذیر نیستند، کمتر از ضد انقلاب نیست.
 
وی در ادامه با بیان اینکه امام خمینی(ره) مرتبا بر این نکته تاکید می‌فرمودند که پشتیبان ولایت فقیه باشید، گفت: امروز ما در جامعه خودمان می‌بینیم افراد و جریان‌هایی وجود دارد که ممکن است سیاسی باشند، ممکن است به سیاسی بودن دین باور داشته باشند و از مظلوم هم دفاع بکنند و علیه ظالم هم مبارزه کنند ولی اعتقادی به ولایت فقیه نداشته باشند، این کار را خراب می‌کند.
 
رفیعی فلسفه پیروی یک فرد انقلابی از ولایت فقیه را اینگونه تشریح کرد: یک فرد انقلابی وقتی ولایت فقیه فرمان توقف جنگ را می‌دهد، گوش به فرمان ولایت فقیه می‌شود.
 
وی شاخصه چهارم یک فرد انقلابی را تدین دانست و افزود: یک انقلابی باید متدین باشد، همین خوارج نمونه بارز یک فرد انقلابی بودند ولی این شاخصه را نداشتند، قرآن می‌خواندند ولی قرآن را پاره می‌کردند. امروزه همین داعشی‌ها افرادی انقلابی هستند و از رهبر خود هم پیروی می‌کنند؛ اما خلاف شرع عمل می‌کنند، مردم را می‌کشند، سر افراد مظلوم را می‌برند. پس یک فرد انقلابی باید متدین باشد؛ تدین یعنی تقید به قرآن، نماز، حق الناس و دفاع از خون مظلوم.

این استاد حوزه و دانشگاه شاخصه پنجم یک فرد انقلابی را انعطاف پذیر بودن عنوان کرد و بیان داشت: یک انقلابی باید در امورات مختلف منعطف باشد؛ و حوزه‌های مختلف را با هم خلط نکند. یک فرد انقلابی باید بر اساس زمان جلو برود، زمانی اسلحه به دست بودن نیاز بود و اکنون اقتضا می‌کند که پل بسازد لذا وارد این عرصه نیز می‌شود.
 
وی در پایان بیان داشت: شاخصه ششم یک فرد انقلابی پرهیز از افراط و تفریط است. یک انقلابی باید معتدل و عالم باشد و انقلابی بودنش هم از روی علم باشد. انقلابی از روی فهم و احساس کاری انجام نمی‌دهد.
 
انتهای پیام/411
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار