به روز شده در: ۰۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۵
دو منبع آگاه در سازمان اطلاعات منطقه اعلام کردند که نیروهای آمریکایی سامانه موشکی جدید دوربردی را به پایگاه آمریکایی در التنف در جنوب سوریه و در نزدیکی مرزهای عراق و اردن منتقل کرده‌اند تا حضور خود را در منطقه تقویت کنند.
کد خبر: ۲۴۳۶۰۴
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۱ - 14June 2017
انتقال موشک‌اندازهای دوربرد آمریکایی به پایگاهی در جنوب سوریهبه گزارش سایر رسانه‌های دفاع پرس، این دو منبع گفتند، سامانه موشکی آمریکا «هیمارس» در حال حاضر در پایگاه صحرایی در بادیه سوریه است و با کامیون‌هایی از اردن به این پایگاه منتقل شده‌ است. این سامانه قابلیت این را دارد که موشک‌هایی با برد ۳۰۰ کیلومتر را پرتاب کند.

این در حالی است که منطقه در پی هدف گرفته شدن نیروهای هم‌پیمان ارتش سوریه در نزدیکی پایگاه از سوی ائتلاف طی هفته‌های گذشته شاهد تنش بسیار بوده است. همچنین این اقدام آمریکا در پی پیشروی ارتش سوریه به سمت پایگاه التنف است.

یکی از این دو مقام عالی رتبه در سازمان اطلاعات منطقه گفت: این سامانه در حال حاضر در التنف است که به منزله تقویت گسترده حضور نظامی آمریکا در این منطقه به حساب می‌آید.

وی ادامه داد: سامانه هیمارس عملا در شمال سوریه مستقر شده است.

شبکه خبری سی ان ان به نقل از دو مسئول نظامی آمریکایی در تایید این خبر گزارش داد، ارتش آمریکا اقدام به انتقال این سامانه موشکی ابز اردن به جنوب سوریه کرده است.

از سوی دیگر، مخالفان سوریه مورد حمایت آمریکا در منطقه بادیه در جنوب شرق سوریه گفتند، نیروهای آمریکایی افراد خود را در منطقه بیشتر کرده‌اند که این بر خطر رویارویی زمینی مستقیم بین آمریکایی‌ها و نیروهای هم‌پیمان دولت سوریه می‌افزاید.

نیروهای آمریکایی از سال گذشته در التنف مستقر هستند که یک گذرگاه مرزی استراتژیک سوری با عراق است به طوریکه به نیروهای مخالف مسلح در تصاحب مناطق تحت کنترل داعش کمک می‌کند.

نیروهای مخالف با نیروهای هم‌پیمان سوریه در تسلط بر مناطق تحت کنترل داعش رقابت دارند.

ابوالاثیر، سخنگوی نظامی گروه «مغاویر الثوره» مورد حمایت آمریکا که از شاخه‌های ارتش آزاد سوریه است، گفت: نیروهای آمریکایی در موقعیت آنها در التنف مستقر هستند تا یک پایگاه جدید در الزکف ایجاد کنند که در مسافت بین ۶۰ تا ۷۰ متری به سمت شمال شرق است.

کلنل رایان دیلون، سخنگوی ائتلاف تحت امر آمریکا نیز گفت: نیروهای آمریکایی یک پایگاه جدید ایجاد کرده‌اند اما در عین حال به آموزش مخالفان مسلح در خارج از التنف می‌پردازند که ممکن است روزها یا هفته‌ها در آنجا بمانند.

دیلون اظهار داشت: ما مقری در التنف داریم که پایگاهی موقت است و به آموزش نیروهای مخالف می‌پردازیم. این تنها پایگاه در جنوب سوریه یا مکانی است که نیروهای ائتلاف در آنجا هستند.

اما ابوالاثیر گفته است: نیروهای ویژه آمریکایی در حال حاضر اقدام به گشت‌زنی در مسافت‌هایی به طول ۱۰۰ کیلومتر در التنف می‌کنند. همچنین نیروهای ویژه آمریکایی بیشتری به پایگاه اصلی در التنف و پایگاه جدید الزکف خواهند رسید و سلاح بیشتری به مخالفان داده شده است.

وی افزود: این پایگاه جدید رسما احداث شده و قرار است توسعه یابد و ظرف روزهای آینده مثل پایگاه التنف خواهد شد.
 
منبع: ایسنا

لینک کوتاه: http://dnws.ir/243604
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار