به روز شده در: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶
احمد بخشایش:
کار‌شناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه مداخله آمریکایی‌ها در سوریه موجب بوجود آمدن یک جنگ تمام عیار و وسیع در منطقه خواهد شد، گفت: تهدیدات نظامی آمریکایی‌ها علیه بشار اسد بیشتر یک عملیات روانی است و اگر جنگی صورت بگیرد نیز آمریکایی ها نمی‌توانند بر اساس آن به اهداف خود برسند.
کد خبر: ۲۵۱۴
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۴ - 29August 2013

جنس تهدیدات آمریکایی ها علیه بشار اسد روانی است/ جناح کبوترها دیر به جنگ سخت می رسند

احمد بخشایش، کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتوگو با خبرگزاری دفاع مقدس با بیان اینکه جنس تهدیدات اخیر آمریکا در برابر سوریه روانی است، گفت: از سیگنالها و علائم موجود بیشتر یک تهدید روانی احساس میشود. به دلیل اینکه در حال حاضر جنگ در سوریه استمرار دارد و امریکا و ایران به طور نیابتی در حال مبارزه هستند.

وی افزود: دو جبهه در سوریه در حال حاضر در حال جنگ هستند. یکی جبهه سازش و دیگری جبهه مقاومت. بشار اسد به همراه ایران، روسیه و حزب الله در یک سوی میدان قرار دارد و در سوی دیگر میدان نیز عربستان سعودی، قطر، رژیم اسرائیل و مخالفان دولت بشار اسد قرار دارند. بنابراین جنگ در سوریه وجود دارد و بیشتر شدن تهدیدات در سوریه به نظر میرسد که زمینه روانی داشته باشد.

جناح کبوترها دیر به جنگ سخت می رسند


این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه دولت اوباما بیشتر در زمینه جنگ نرم فعال است، اظهار داشت: اولا خود دولت اوباما که از جناح کبوترها و مصالحه گر است معمولا تلاش میکند که جنگ نرم را دنبال کند تا جنگ سخت را و جناح کبوترها معمولا دیر به جنگ سخت میرسند. از سوی دیگر بیشتر از چهار ناب آمریکایی در مدیترانه نیست. حدود ۱۵ ناوچه روسی و سوری در مقابل این چهار ناو قرار دارند. به اضافه اینکه آمریکا دو هدف اساسی را در خاورمیانه دنبال میکند. یکی امنیت اسرائیل که خط قرمز کاخ سفید است و دیگری عبور بیضرر و نرم از مساله سوریه است.

بخشایش افزود: اگر امریکا جنگ را ولو محدود شروع بکند معلوم نیست که به اهداف خود بخصوص این دو هدف برسد. سناریو در سوریه این است که اگر جنگ محدود شروع بشود مثلا سه روز موشکهایی را به سمت سوریه پرتاپ کنند برای اینکه بخشهای از مواضع آقای بشار اسد را ضعیف کنند و اگر سه روز یا یک هفته باشد معلوم نیست که بشار اسد در این زمان شکست بخورد.

وی با اشاره به تهدیدات روسیه علیه آمریکا و عربستان تصریح کرد: روسها در حال حاضر میتوانند عربستان سعودی را تهدید بکنند که تهدید هم کردهاند زیرا عربستان سعودی هزینه جنگ علیه بشار اسد در سوریه را میدهد و کافی است که چند موشک هم به سوی عربستان شلیک شود تا آل سعود هم دچار سرگشتگی شود.

هر موشکی که به سوریه پرتاب می شود معادل موشکی است که به اسرائیل شلیک می شود


این استاد دانشگاه ادامه داد: عربستان سعودی میخواهد جنبش بیداری اسلامی را از بین ببرد و بعد با این مساله خودش هم دچار یک مصیبت خواهد شد. از سوی دیگر معلوم نیست که آقای بشار اسد بایستد و اسرائیل را تماشا کند که امنتیش برقرار باشد. هر موشکی که به سوریه اصابت میکند، معادل یک موشکی است که از سمت سوریه به اسرائیل پرتاب میشود. این یک جنگی است که اگر شروع شود در فراز وسیع انجام میپذیرد.

بخشایش با اشاره به بهانه آمریکاییها برای دخالت نظامی در سوریه گفت: امریکاییها در حال حاضر همه حرفی که میزند که در ظاهر بسیار زیباست این است که نمیگذارد کشورها در آینده از سلاح شیمیایی استفاده کنند. مضحکتر این است که آقای دیوید کامرون برای اینکه به این جنگ بپیوندد پروپاگاندا میکند که مجلس را جمع کنیم که آیا ما در این جنگ شرکت کنیم یا خیر. در حالی که در هر جنگی که آنها شرکت کردند اصلا توجهی به پارلمان نمیکردند. حال اگر که پارلمان مهم شده به این خاطر است که میخواهند روحیه ارتش سوریه را تضعیف کنند.

اتفاقاتی که پس از حمله آمریکا به سوریه رخ می دهد


وی با طرح این مساله که چه اتفاقی میافتد اگر آمریکاییها به سوریه حمله کنند؟ اظهار داشت: اگر مداخله نظامی و جنگ در سوریه اتفاق افتاد معلوم نیست که اگر شروع جنگ با امریکاییها باشد آنها بتوانند جنگ را به نفع خود به پایان برسانند. به طور مسلم ما در جنگهای ۳۳ روزه و ۲۲ روزه در خاورمیانه داریم که شتابی که آمریکاییها میخواستند را نداشت. تنها یک جنگ بود که خیلی طول نکشید و آن جنگی بود که امریکا به عراق حمله کرد اما آن جنگ با مجوز نظام بین الملل بود و خود امریکاییها در زمینه حادثه ۱۱ سپتامبر زخم برداشته بود و نیاز به یک نوع انتقام گیری فوری احساس میشد تا یک مقدار سینههای سوخته امریکاییها التیام پیدا کند.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه مساله حمله به عراق و سوریه بسیار متفاوت است، تصریح کرد: در زمینه سوریه سازمان ملل هیچ مجوزی به امریکاییها نداده است. تهدیدات آمریکاییها در حال حاضر بیشتر یک تهدید روانی است تا روحیه ارتش سوریه را بشکنند و یا شاید هم این موضوع را تست کنند که آیا میشود با این روش جلو رفت و موفق شد و اگر هم ببیند که آقای بشار اسد با این ترفند عقب نشینی میکند احتمال اینکه جنگ را شروع کنند، وجود دارد. اما اگر ببینند که بشار اسد محکم در مواضع خود ایستاده است این آمریکاییها هستند که عقب نشینی خواهند کرد مخصوصا اینکه پوتین عربستان را تهدید کند.
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار