به روز شده در: ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۰
سرلشکر باقری در جمع پیشکسوتان جهاد و شهادت:
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در بیست‌و‌هشتمین محفل انس پیشکسوتان جهاد و شهادت گفت: حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور از برکات دفاع مقدس است.
کد خبر: ۲۵۶۸۹۲
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۶ - 12September 2017
حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور از برکات دفاع مقدس است/ هیچ‌گونه کم‌و‌کسری برای تولید تسلیحات نظامی نداریمبه گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع پرس، سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در محفل اُنس پیشکسوتان جهاد و شهادت طی سخنانی اظهار داشت: بعد از 29 سال که از پایان دفاع مقدس می‌گذرد، مجموعه پیشکسوتان توانسته در ایام مختلف و مناسبت‌های گوناگون ایثارگران و پیشکسوتان را که در دفاع مقدس حضور داشتند در کنار هم جمع کند و درباره مباحث پیرامون دفاع مقدس و سایر مسائل مرتبط با آن گفت‌وگو کنند.

وی تصریح کرد: امام در 26 شهریور 67 بعد از اینکه قطعنامه 598 را پذیرفتند در پیامی به مجمع سراسری فرماندهان سپاه به دستاوردهای دفاع مقدس اشاره کردند که دفاع مقدس منجر به حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور و شکست طرح‌های توسعه‌طلبانه دشمنان شد. 
 
سرلشکر باقری ادامه داد: بعد از 29 سال که از پایان جنگ و این پیام می‌گذرد، وقتی به گذشته بر می‌گردیم و نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که جمهوری اسلامی ایران چه صحنه‌های سختی را پشت سر گذاشته است. ملاحظه می‌کنیم که علی‌رغم همه توطئه‌ها و دشمنی‌ها ما سربلند بودیم و توانستیم استقلال و تمامیت ارضی کشور را حفظ کنیم و توطئه دشمنان را نقش بر آب سازیم؛ این در واقع از برکات دفاع مقدس است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: دفاع مقدس برای ما که فرصت دیدن دانشگاه‌های نظامی را پیدا نکرده بودیم، مانند دانشگاهی بود که درس‌های زیادی را به ما ارائه کرد و باعث شد مسائل گوناگونی را درک کنیم. ما درس و مشق معنویت را فرا گرفتیم؛ لذا آنچه که در ظاهر وجود دارد از ابزار و سلاح، می‌بینیم و متوجه می‌شویم که این وسائل در برابر انسان با ایمان چه ارزش و جایگاهی دارد؛ به عبارت دیگر عراق که آن همه پشتیبان و سلاح داشت در برابر ایران چه سرنوشتی پیدا کرد. 
 
سرلشکر باقری در ادامه بیان داشت: امروز صدام و حامیان آن کجا هستند و ملت ما در کجا قرار دارد؛ ما درس ایثار را گرفتیم و روحیات بعد از دفاع مقدس آن‌ را کم رنگ نکرده است.

وی سپس عنوان کرد: ما از دفاع مقدس خودکفایی را فرا گرفتیم و این را در همه ابعاد آموختیم؛ امروز در جایگاهی قرار داریم که از جهت سخت افزاری مانند سلاح، تجهیزات نظامی و مهمات به خود اتکایی رسیده‌ایم به نحوی که خودمان می‌سازیم، تکثیر می‌کنیم، به کار می‌گیریم و انبار می‌کنیم و این از افتخارات ملت ما است. در حالی‌ که برخی ارتش‌ها هر چند در پیمان‌های مطرح هستند وقتی در سیاست‌ها با اخم قدرت‌ها مواجه می‌شوند از اینکه قطعه‌ای برای هواپیماهایشان ندهند یا تجهیزاتشان زمین‌گیر شود به هراس می‌افتند؛ لذا این زمان به ما می‌گویند خوش به حال شما که خودتان ساختید؛ این درس دفاع مقدس است که توانستیم جایگاه خود را پیدا کنیم. 
 
سرلشکر باقری گفت: درس مقاومت و پایداری را آموختیم؛ اقتصاد مقاومتی که مطالبه رهبر معظم انقلاب است مفهومش این است که اقتصاد کشور در برابر احتکارهای دشمن محکم و به بیرون اتکا نداشته باشد؛‌ اما اقتصاد ما چنین ظرفیتی را در حال حاضر ندارد.
 
وی ادامه داد: ما مانند اقتصاد مقاومتی نیاز به فرهنگ مقاومتی در برابر تهاجم فرهنگی داریم تا ایستادگی کند. همچنین به سیاست مقاومتی هم که بتواند در برابر فشارهای خارجی نفوذ ناپذیر باشد، نیازمندیم؛ البته باید گفت درس این راه را در دفاع مقدس فرا گرفتیم که باید آن‌ را به سایر ابعاد دفاع ملی گسترش دهیم.
 
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: این کارها شدنی‌تر از بخش دفاعی است؛ چرا که در دفاع مقدس یک سوزن ته‌گرد را به ما نمی‌دادند و حتی علم و فناوری محصولات و قطعات مختلف را نیز در آن دوران از ما دریغ می‌کردند؛ اما سایر بخش‌ها چنین شرایطی نداشتند، با این وجود ما توانستیم در بخش نظامی مانند تولید ساخت موشک به خودکفایی برسیم. اکنون نیز باید به آن دوران رجوع کنیم و راه را برای سایر حوزه‌ها هموار کنیم که این می‌تواند با اقتصاد مقاومتی محقق شود. 
 
سرلشکر باقری گفت: ما در دفاع مقدس اعتماد به نفس ملی را فرا گرفتیم و این در حالی بود که با همه جهان روبرو بودیم. کشورهایی در سطح قدرت ظاهری از ما برتر بودند؛ اما ما با اتکا به ایمان الهی و اعتماد ملی بر همه آن قدرت‌ها فائق آمدیم. ما همچنین در دفاع مقدس درس ابتکار و خلاقیت را فرا گرفتیم.

وی بیان داشت: اکنون در موقعیتی قرار داریم که در ذهن احدی در قدرت‌های جهانی تهاجم به ایران نمی‌گنجد؛ زیرا ما درس بن‌بست شکنی را از دفاع مقدس فرا گرفتیم؛ امروز معتقدیم ایران هیچ‌گاه در بن‌بست قرار نمی‌گیرد مگر اینکه در بن‌بست‌هایی که ساخته خیال است، گرفتار آییم.
 
سرلشکر باقری گفت: ما از دفاع مقدس درس وحدت ملی را فرا گرفتیم؛ زیرا در آن دوران در هیچ یگانی مسائل مذهبی، قومی و زبانی دخیل نبود و تصمیم‌گیری‌ها و مأموریت‌ها بدون توجه به چنین مسائلی صورت می‌گرفت؛ لذا اکنون آثار آن در امنیت کشور نمایان شده است.

وی افزود: ما در دفاع مقدس مشارکت ملی را آموختیم. اینکه هرکس با توجه به توانی که دارد از جبهه و رزمندگان حمایت می‌کرد نشان از مشارکت ملی بود. البته کسانی هم بودند که به این موارد بی‌توجهی می‌کردند.
 
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح عنوان کرد: به برکت دفاع مقدس هیچ همسایه‌ای جرأت و قدرت آن را نداشت که بخواهد با ایران درگیر شود و این موضوع تا دهه 80 که با حوادث افغانستان و عراق توأم می‌شود، ادامه داشت. در این مقطع زمانی شاهد حضور تهدیدات نظامی قدرت‌های بزرگ جهانی در همسایگی کشورمان هستیم؛ اما با این وجود خدا را شاکریم که مقام معظم رهبری مجموعه این صحنه‌ها را به خوبی مدیریت کرده است و این باعث شد تا قدرتمان را به رخ دیگران بکشیم که نتیجه آن ایجاد بازداندگی بود.

سرلشکر باقری افزود: اکنون از چنان امنیتی برخوردار هستیم که هیچ سرمایه‌گذار داخلی و خارجی و حتی مسئولان نمی‌توانند عنوان کنند که سرمایه‌گذاری در کشور ما به خطر می‌افتد؛ البته امنیت کشور ما از این به بعد نیز همچنان برقرار خواهد بود هر چند با حوادث و تهدیدات نرم و نفوذ مواجه هستیم. 
 
وی در ادامه گفت: جمهوری اسلامی ایران و رزمندگانش روزی در کنار دیوارهای اهواز می‌جنگیدند؛ اما امروز در جایگاهی هستند که دشمنان با ترس از مسائلی مانند محور ایران - مدیترانه حرف می‌زنند؛ امروز دولت‌های مرتجع منطقه زمانی که اسم جمهوری اسلامی ایران می‌آید در محافل خصوصی به حال ما غبطه می‌خورند و می‌گویند ای کاش ما هم در مسیر شما بودیم.
 
سرلشکر باقری بیان داشت: مسئله پیشکسوتان دفاع مقدس از موضوعات اساسی است؛ بنده در مسئولیتی که دارم از پیشنهادات مبنی بر حمایت از پیشکسوتان دفاع مقدس استقبال می‌کنم و در اینجا اعلام آمادگی می‌کنم برای همکاری با پیشکسوتان دفاع مقدس هر کجا نیاز به همکاری باشد کمک می‌کنیم و آماده هستیم مجموعه‌های مناسب با این بخش از جامعه نیروهای مسلح را ایجاد کنیم.

وی گفت: اکنون مجموعه‌های فرهنگی دفاع مقدس در 31 استان در حال ساخت است که امسال 10 مجموعه در استان‌ها افتتاح می‌شود. در کنار آن موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز در تهران ایجاد شده که مجموعه‌ای آماده برای شما و ایثارگران است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: ما نماینده‌ای در شورای فرهنگ عمومی کشور داریم؛ لذا پیشنهاد می‌کنم برابر نظر شما پیشکسوتان دفاع مقدس می‌توانیم روزی را در تقویم کشور به نام روز پیشکسوتان داشته باشیم. علاوه بر این در دانشگاه‌ها برای دروس دفاع مقدس و پروژه‌های دفاع مقدس و انقلاب اسلامی می‌توان از وجود پیشکسوتان بهره برد.
 
انتهای پیام/ 231
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار