به روز شده در: ۰۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۶
از سوی برلین صورت گرفت؛‌
یک رسانه آلمانی از تصمیم برلین برای قرار دادن نام ترکیه در لیست کشورهایی که دارای خطرات امنیتی خاص هستند در پی تشدید تنش‌های بین آنکارا-برلین خبر داد.
کد خبر: ۲۵۷۰۰۲
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۵ - 13September 2017
آلمان ترکیه را در لیست کشورهای خطر قرار می‌دهد
به گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس به نقل از نشریه «دی سایت»،  برلین در جریان مناقشات با آنکارا، در نظر دارد که ترکیه را در لیست کشورهایی با خطرات امنیتی خاص قرار دهد؛ کشورهایی در این لیست قرار دارند که در بخش‌های اطلاعاتی آن‌ها خطرات امنیتی ویژه‌ای انتظار می‌رود.

به گزارش برخی رسانه‌های آلمانی از جمله زوددویچه سایتونگ، این تصمیم دولت آلمان به ویژه شامل حال مقامات و کارکنان سرویس‌های اطلاعاتی می‌شود. بر این اساس، لیست کشورهای خطر از طرف دولت آلمان مورد تجدید نظر قرار گرفته است.

یک سخنگوی وزارت کشور آلمان در این باره به روزنامه زوددویچه سایتونگ گفته است که وزارت کشور در این ارتباط این مسئله را مورد ارزیابی قرار می‌دهد که آیا ترکیه را هم در این لیست قرار دهد.

بر اساس این گزارش، در درجه اول کارکنان و مقامات امنیتی مانند سرویس‌های اطلاعاتی، دادستانی کل فدرال آلمان و یا اداره فدرال پلیس جنایی آلمان تحت تاثیر این اعمال محدودیت‌ها قرار خواهند گرفت و برای آن‌ها قوانین سختگیرانه‌تری اعمال می‌شود.

چنین تصمیمی عواقب جدی مانند ممنوعیت سفر به ترکیه برای هزاران نفر از کارکنان این سازمان‌ها به دنبال خواهد داشت. همچنین روابط آن‌ها با شرکای ترکیه‌ای خود می‌تواند به عنوان خطر محسوب شود.

در حال حاضر حدود 30 کشور در لیست خطر آلمان قرار دارند که از جمله آن‌ها کشورهای چین، روسیه، پاکستان و کره شمالی هستند. آلبانی هم در این لیست قرار داشت که با عضویت در ناتو در سال 2008 از این لیست خارج شد.

همچنین بر اساس اطلاعات وزارت امور خارجه آلمان به دلیل تشدید تنش‌ها با ترکیه، دولت آلمان بسیاری از صادرات تسلیحات به آنکارا را به حال تعلیق درآورده است. البته آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، توقف کامل صادرات سلاح به ترکیه را رد می‌کند.

حزب سبز آلمان نیز خواستار قطع صادرات تسلیحات به ترکیه شده است.

وزارت امور خارجه آلمان همچنین به خاطر شرایط در ترکیه اخیرا  سطح هشدارهای سفر به این کشور برای شهروندان خود را افزایش داده است. علت این مسئله ادامه دستگیری اتباع آلمانی در ترکیه است.

به نوشته هفته‌نامه «اشپیگل» آلمان، بعد از دستگیری یک زوج آلمانی دیگر در ترکیه بحث‌ها درباره دادن یک هشدار سفر رسمی به آنکارا در محافل دولتی آلمان بالا گرفته است.

وزارت خارجه آلمان بر این باور است که یک هشدار سفر رسمی به ترکیه عواقب مهمی خواهد داشت. وزارت خارجه این طور ارزیابی می‌کند که ده ها هزار شهروند آلمانی در حال حاضر در ترکیه در حال گذراندن تعطیلات هستند و در صورت هشدار سفر رسمی به این کشور برای شهروندان، آن‌ها بلافاصله سفر خود را متوقف خواهند کرد و برلین باید برای این تخلیه ناگهانی توریست‌های خود از این کشور تمهیداتی در نظر بگیرد.

به نوشته هفته‌نامه اشپیگل روز دوشنبه در پشت درهای بسته به صورت فشرده بحث‌هایی در این باره انجام شده است. وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرده است که این تصمیم را با هماهنگی کامل صدر اعظم آلمان اتخاذ خواهد کرد.

انتهای پیام/ 421
برچسب ها: ترکیه ، آلمان ، روابط ، خطر ، لیست ، تنش ، توریست
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار