به روز شده در: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۰
سفیر اسبق آمریکا در فلسطین اشغالی پیشنهاد کرد؛
سفیر اسبق آمریکا در فلسطین اشغالی به رئیس‌جمهور آمریکا توصیه کرد اگر خواستار کاهش احتمال جنگ میان حزب‌الله لبنان و رژیم صهیونیستی است، باید با حزب‌الله کانال ارتباطی برقرار کند.
کد خبر: ۲۵۷۱۲۹
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۵ - 14September 2017

توصیه‌های سفیر اسبق آمریکا به ترامپ درباره حزب‌اللهبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس، «دنیل کورتزر» سفیر اسبق آمریکا در فلسطین اشغالی، به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا توصیه کرد اگر می‌خواهد از احتمال جنگ جدید میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان بکاهد، باید با حزب‌الله آنچه وی «کانال امنیتی محرمانه» نامید، باز کند.

کورتزر که در سال‌های 2001 تا 2005 و در دوره ریاست‌جمهوری «جرج دبلیو بوش»، سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی بود، در مقاله‌ای نوشت: توانایی‌های نظامی حزب‌الله چه از نظر تسلیحاتی و چه از نظر تجربه و تاکتیک جنگی پس از حضور در سوریه افزایش یافته است.

وی ادامه داد: ادامه بازدارندگی به وضعیت منطقه‌ای و محاسبات تمام بازیگران در منطقه مرتبط است. ایران منفعت زیادی در ادامه ریاست‌جمهوری «بشار اسد» دارد و از طرف دیگر اسرائیل می‌ترسد ایران از جنگ سوریه در حالی که قوی‌تر شده است، خارج شود و این موضوع تل‌آویو را به سمت جنگ با حزب‌الله سوق دهد.

کورتزر افزود: هر جنگی به احتمال زیاد نتیجه خطا در محاسبات و افزایش تنش غیرعمدی به دلیل وضعیت کنونی در منطقه و سوریه خواهد بود.

وی درباره موضع آمریکا در این خصوص نیز گفت: خصومت دونالد ترامپ در قبال ایران باعث می‌شود آمریکا به تشویق اسرائیل برای شکست یا تضعیف حزب‌الله بپردازد. با این حال، از آنجایی که دولت ترامپ در حال حاضر تصمیم به کار با دولت روسیه در مسأله سوریه گرفته و از طرف دیگر خواستار تسریع روند موسوم به «صلح اسرائیلی- فلسطینی» است، فعلا شرایط با جنگ جدید میان حزب‌الله و اسرائیل در تعارض است و آمریکا اقداماتی برای جلوگیری از محاسبات اشتباه در این مورد انجام می‌دهد.

کورتزر در ادامه چند توصیه به سیاست‌مداران آمریکا در خصوص رژیم صهیونیستی و حزب‌الله کرد که به این ترتیب است:

1- آمریکا باید مسکو را قانع کند که منفعت روسیه در محدود کردن آنچه وی «اقدامات تحریک‌آمیز حزب‌الله و ایران در سوریه» خواند، است.

2- واشنگتن باید ارتباط راهبردی خود با تل‌آویو را تقویت کند.

3- آمریکا باید جلوی احتمال تقویت قدرت ایران و نیز افزایش سلاح در جنوب لبنان را از طریق شورای امنیت و همزمان با آن، گفت‌وگو با روسیه بگیرد.

4- واشنگتن باید تلاش کند چارچوب حل سیاسی بحران سوریه شامل عقب‌نشینی حزب‌الله از سوریه نیز باشد.

انتهای پیام/ 421

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار