به روز شده در: ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۷
سردار سنایی‌راد در گفت‌وگو با دفاع پرس:
معاون سیاسی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه آمریکا باید هزینه اشتباهاتش را بپردازد، گفت: اشتباهات محاسباتی ترامپ موجب افزایش قدرت سپاه می‌شود.
کد خبر: ۲۶۱۵۶۲
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۴ - 11October 2017
ترامپ باید هزینه اشتباه محاسبات راهبردی خود را بپذیرد/ اشتباه محاسباتی ترامپ می تواند موجب افزایش قدرت سپاه شودسردار «رسول سنایی‌راد» معاون سیاسی کل سپاه در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع پرس، در خصوص اظهارات رئیس جمهور آمریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه در لیست حامیان تروریست‌ها، اظهار داشت: آنچه را که ترامپ بر زبان می‌آورد، می‌توان به نوعی واکنش عصبی نسبت به تحولات منطقه دانست؛ به عبارت دیگر این اظهارات بازتاب‌دهنده شرایط سختی است که آمریکایی‌ها در آن قرار گرفته‌اند؛ چون نه‌تنها به اهداف منطقه‌ای خود نرسیدند، بلکه متحمل شکست‌های پیاپی نیز شدند.

وی افزود: ترامپ در دوره رقابت‌های انتخاباتی به صراحت اعلام کرد که رقیب انتخاباتی‌اش یعنی «کلینتون» در شکل‌گیری و ادامه حیات داعش نقش داشته است؛ البته «کلینتون» هم قبل از آن به تلاش برای به رسمیت شناختن خلافت بر آمده از داعش اذعان کرده بود.

سردار سنایی‌راد ادامه داد: در واقع این اظهارات نشان می‌دهد پروژه جنگ نیابتی را که آن‌ها با همکاری گروه‌های تروریستی و تکفیری در منطقه علیه مقاومت آغاز کردند، امروز نتیجه‌ای نداده تا حدی که برخلاف رویه اوباما که از حضور مستقیم در منازعات منطقه‌ای خودداری می‌کرد از دوره ترامپ، آمریکایی‌ها به نفع دشمن مقاومت ورود پیدا کردند.

وی همچنین تصریح کرد: براین اساس به نظر می‌آید که روند قدرت یابی جمهوری اسلامی ایران و شکست‌های پیاپی آمریکا در منطقه موجب اتخاذ چنین مواضعی از سوی آمریکایی‌ها شده که البته در مغایرت آشکار با موازین بین المللی قرار دارد.

معاون سیاسی کل سپاه با بیان اینکه سپاه بخشی از توان دفاعی و جزو نیروهای رسمی کشور به حساب می‌آید، عنوان کرد: همان گونه که مشاهده کردید بعد از این موضع‌گیری خیره سرانه رئیس جمهور آمریکا علیه سپاه، نوعی وحدت و هم گرایی در داخل کشور در دفاع از سپاه به وجود آمد و در سطح منطقه هم موجب افزایش اعتبار سپاه و رسوایی آمریکایی‌ها شد.

وی گفت: این تصمیم اخیر آمریکایی‌ها در شرایطی عنوان می‌شود که جریان داعش و سایر تکفیری‌ها در آستانه فروپاشی قرار گرفته؛ بنابر این به نظر می‌رسد که ترامپ دچار اشتباه محاسباتی راهبردی است که بایستی هزینه و پیامدهای آن را از اکنون بپذیرد.

سردار سنایی‌راد با بیان اینکه سپاه در مقابله با جنگ نیابتی دشمنان فرا منطقه‌ای توانست آنچه را که ادعا می‌کرد را در عمل نشان دهد، تاکید کرد: در شرایطی وارد سوریه شدیم که حتی در داخل نیز برخی تصور می‌کردند در آنجا پدیده‌ای که اتفاق افتاده بیانگر برتری نیروهای تکفیری است، لذا ورود ما را در آن مقطع، پرخطر و بی‌نتیجه می‌دیدند.

وی در ادامه اظهار داشت: اما سپاه علی‌رغم سنگینی جو عمومی، به مسایل منطقه ورود پیدا کرد که نتیجه آن شکست راهبرد دشمن و مهار شدن جریان تکفیری در کشورهای عراق و سوریه است؛ در حالی که هم آمریکا و هم متحدان منطقه‌ای آن‌ها از داعش به عنوان جریان انقلابی یاد می‌کردند.

معاون سیاسی کل سپاه در ادامه با بیان اینکه برخی دولت عراق را بعد از جریان موصل سرزنش می‌کردند که چرا در برابر این جریان انقلابی مقاومت می‌کند، عنوان داشت: ما در آن شرایط سخت و فضای سنگین ایستادیم و به این جمع بندی رسیدیم که این تهدید را می‌توان به فرصت تبدیل کرد، چرا که شکست جریان تکفیری با حضور سپاه موجب قدرت‌یابی ما در منطقه و افزایش اعتبار سپاه می‌شود.

وی ادامه داد: امروز هم این اشتباه محاسباتی ترامپ می‌تواند زمینه‌ای را برای افزایش قدرت سپاه فراهم کند؛ علاوه بر این برای نظام جمهوری اسلامی ایران نیز ثابت شده که برای قدرت‌یابی، افزایش توان دفاعی ضرورت دارد؛ از سوی دیگر این فهم و درک عمومی و نیز شناخت و آگاهی سیاسی عمیق نسبت به ماهیت دشمنی که هیچ پایبندی به تعهد و حتی ضوابط حاکم بر اصول روابط بین الملل ندارد، در کشور به وجود آمده است.

سردار سنایی‌راد افزود: ترامپ در سخنانش واقعیت‌های مربوط به ماهیت و ذات آمریکایی‌ها را بیان می‌کند، گرچه در سطح سواد سیاسی نیاز به کسب دانش و معلوماتی دارد که اگر آن را می‌داشت، مواضعی را علیه ایران و سپاه اتخاذ نمی‌کرد.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار