به روز شده در: ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۶:۰۰
لاریجانی در بدو ورود به سن پترزبورگ:
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی با طمأنینه همه موضوعات را رصد کرده و مطابق منافع ملت تصمیم‌گیری می‌کند، گفت: اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی‌ها لطمه می‌زند.
کد خبر: ۲۶۱۷۴۳
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۳ - 13October 2017
اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی‌ها لطمه می‌زند
به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع پرس، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی صیح امروز (جمعه 21 مهرماه) در بدو ورود به فرودگاه سن پترزبورگ در توضیح علت حضور در صد‌و‌سی‌و‌هفتمین اجلاس مجمع عمومی اتحادیه بین‌المجالس، اظهار داشت: شرکت در دو کنفرانس از اهداف حضور در صد و سی و هفتمین اجلاس مجمع عمومی اتحادیه بین‌المجالس است؛ کنفرانس فردا مربوط به همکاری‌های امنیتی است که رؤسای مجالس چند کشور در روسیه حضور دارند، این از بخش‌هایی است که همیشه مورد توجه ما بوده که کشورهای منطقه بتوانند روابط نزدیکتر برای ایجاد صلح و امنیت با هم داشته باشند، البته ما به‌عنوان میهمان ویژه می‌آییم و عضو نیستیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه شرایط منطقه و اوضاع بین‌المللی دچار بهم‌ریختگی‌هایی در سطوح مختلف است رایزنی‌های سیاسی و گفت‌وگوهایی که بتواند شرایط امنی را برای دنیا به‌وجود بیاورد، موضوع مهمی است که ذهن سیاستمداران را به خود جلب کرده است.

 لاریجانی با یادآوری حضور در کنفرانس بین المجالس تاکید کرد: موضوع اصلی در کنفرانس بین‌المجالس که ذهن رؤسای مجالس را به خود جلب کرده مسأله تنوع فرهنگی و قومی است که می‌تواند زمینه‌ساز صلح و امنیت باشد. این از آن جهت موضوع مهمی است که گاه شما مشاهده می‌کنید مسائل قومی و دینی ابزاری برای بهم‌ریختگی امنیتی و بهم‌زدن شرایط منطقه‌ای و جهانی شده است، گاهی این جدایی‌ها و تجزیه‌طلبی‌ها چه در اروپا و چه در منطقه آسیا ریشه‌های قومی و دینی پیدا می‌کند یا برخی اقدامات تروریستی که امنیت را بر هم می‌زند سوار بر موضوع دینی می‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین تنوع و تکثر قومی و دینی هم می‌تواند مقوم صلح باشد و امنیت را عمیق‌تر شود و هم می‌تواند ابزاری در اختیار قدرت‌های مختلف برای سوء استفاده باشد؛ لذا می‌تواند موضوع جذابی برای آینده جهان باشد از این جهت انتخاب خوبی است که در این کنفرانس مورد توجه قرار گیرد.

رییس مجلس  افزود: طبعا به خاطر شرایط متفاوت در صحنه بین‌الملل مخصوصا در یک سال اخیر و برخی از تحولات منطقه‌ای این کنفرانس می‌تواند بسترساز رایزنی خوبی باشد.

لاریجانی تصریح کرد: گفت وگو با مسئولان روسیه و کشورهای دیگر که به این دو کنفرانس می‌آیند مجالی است که ایران می‌تواند در حوزه‌های مختلف از جمله همکاری‌های اقتصادی دو جانبه از آن بهره گیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره عدم تایید پایبندی ایران به برجام از سوی دونالد ترامپ گفت: طرح این موضوعات از سوی آقای ترامپ خیلی چیز عجیبی نیست چون در این مدتی که ایشان سر کار آمده حرف‌های عجیب و غریب کم نزده اما خیلی چیز مهمی نیست.

وی با بیان اینکه این اظهارات به اعتبار آمریکایی‌ها بسیار لطمه می‌زند،  ادامه داد: دیدید که مسئولان اروپایی و کشورهای دیگر این رفتار را تقبیح کردند ضمنا فرصت خوبی برای ایران به‌وجود می‌آید که تحولات دیگر را رقم بزند. ضمن اینکه این مسئله همچنان یک موضوع مورد بحثی است که قصد از این کار چه می تواند باشد و چه هدفی را می‌خواهند دنبال کنند. سناریوهای مختلفی در این نوع برخورد مطرح است، مسأله مهم این است که این موضوع در ایران با طمأنینه مورد بررسی قرار گرفته، ما اینگونه رفتارهای عامی و مقطعی که متأسفانه رجال سیاسی آمریکا دچارش شده‌اند را در ایران نمی‌پسندیدم و دلیلی نمی‌بینیم که در اینگونه رفتارها خودمان را در تار عنکبوتی آنها قرار دهیم.

رییس مجلس تاکید کرد: در این جریان، موضوعات را با دقت رصد می‌کنیم و آنچه که منطبق بر منافع ملت باشد تصمیم می‌گیریم ولی فکر نمی‌کنیم اضطرابی که گاهی رسانه‌های مختلف دامن می‌زنند خیلی مبنای درستی داشته باشد چون اینگونه رفتارهای مقطعی و آنی که بعضی از مسئوللن آمریکایی ترغیب شده‌اند به این رفتارها پاسخ‌های بسیار روشنی می‌تواند داشته باشد و در فرصت‌های مناسب می‌شود راجع به آن صحبت کرد و خیلی حرف مهمی نیست.

انتهای پیام/ 151
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار