به روز شده در: ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۷
در نشست خبری نوبخت مطرح شد؛
رئیس سازمان برنامه بودجه کشور نحوه پرداخت یارانه‌های نقدی در سال آینده را تشریح کرد.
کد خبر: ۲۶۵۳۷۳
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۲ - 07November 2017
پیش نویس لایحه بودجه ۹۷ مشتمل بر ۲۲ تبصره به هیات دولت ارسال شدبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع پرس، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت امروز‌ در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران از ارسال پیش‌نویس لایحه بودجه 97 مشتمل بر 22 تبصره به هیئت دولت خبر داد و‌ اظهار داشت: از هفته آینده کار بررسی بودجه سال آتی در دولت آغاز می‌شود.

وی درباره تحویل بودجه 97 به مجلس شورای اسلامی، افزود: تا تاریخ 15 آذر یعنی مهلت قانونی، یک ماه فرصت داریم، البته 15 آذر تعطیلی رسمی است و‌ روز قبل از آن هم مجلس جلسه ندارد و‌ فکر‌ می‌کنم در اولین جلسه بعد از 15 آذر، مجلس هر‌ روزی که جلسه داشته باشد دولت برای ارائه رسمی بودجه سال آینده آماده است.

سخنگوی‌ دولت درباره نحوه پرداخت یارانه‌ها در سال 97 اظهار داشت: کمیته امدادم امام خمینی (ره) در این زمینه اعلام آمادگی کرده که فقط به افراد تحت پوشش این کمیته و بهزیستی یارانه پرداخت کند؛ البته نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز با این نظر موافق هستند و اگر افراد دیگر هم اعلام کنند که نیازمند هستند و این به تایید نهادهای مربوطه برسد به این قشر هم یارانه تعلق خواهد گرفت.

نوبخت تصریح کرد: این موضوع منوط به این است که این درخواست‌ها را نمایندگان در تبصره 14 لایحه بودجه 97 اعمال کنند که اگر ‌تکلیف قانونی باشد که‌ دولت فقط به افراد تحت پوشش‌ کمیته امداد و ‌بهزیستی پرداخت کند، دولت مجری قانون است و باید انجام دهد.

وی درباره آخرین وضعیت مال‌باختگان موسسه‌های مالی، اظهار‌داشت: تصمیم‌های مهمی‌در جلسه سران قوا در این رابطه گرفته شده که رافع مشکل هم است، ضمن اینکه کارگروهی از سوی سه رئیس قوه برای پیگیری این امور تشکیل و ‌کار‌ را دنبال می‌کنند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تیتر‌ یکی‌ از رسانه‌ها با موضوع شلیک موشک به ریاض و دبی تصریح کرد: این موضوع یک تخلف آشکار رسانه‌ای است و تا جایی که خبر دارم برخوردهای قانونی برای این مسئله در حال انجام است. هیچ چیزی برای ما مهم‌تر از منافع ملی نیست و دستگاه‌های قانونی برخورد خواهند کرد و ‌شاهد این برخورد نیز خواهید بود.

نوبخت درباره اقدامات دولت درجهت حذف دلار از مبادلات تجاری ایران گفت: در سال‌های قبل برای حذف دلار از تجارت بین‌المللی گام‌هایی برداشته شده است و عمده فعالیت ما بر اساس یورو‌ بوده، همچنین دولت هماهنگی‌های خوبی برای این اقدام با دولت روسیه و آذربایجان شروع کرده است.

وی درباره استعفای «سعد حریری» نخست وزیر لبنان نیز گفت: دست سعودی‌ها در این مسیر فعال بوده و موضوع کاملا روشن است و البته ما هوشیار هستیم که این موضوع چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد.

سخنگوی دولت درباره احتمال مذاکره مجدد ایران با آمریکا اضافه کرد: اینکه با آمریکایی‌ها مجدد مذاکره کنیم کاملا نفی شده است و تحت هیچ شرایط انجام این مذاکرات را در چارچوب منافع ملی نمی‌دانیم.

نوبخت در پاسخ به انتقاد یکی از خبرنگاران درباره چرایی کمک دولت به دو باشگاه پرسپولیس و استقلال از بودجه عمومی و بی‌توجهی به مشکلات مناطق محروم گفت: بودجه‌ای که برای سال 97 تبیین می‌شود مشتمل بر منابعی است که از محل درآمدها، فروش نفت و‌ اوراق مالی است.

وی با تاکید بر اینکه در بخش مصارف هم در مباحث‌ اجتماعی، عمرانی، فرهنگی و‌ ورزشی 100ها ردیف داریم، افزود: هرکدام  از این ردیف‌‌ها اهدفی را دنبال می‌کند.

سخنگوی دولت ادامه داد: سال گذشته 4 هزار میلیارد تومان برای طرح تحول سلامت پول داده‌ایم، به‌هرحال برای موضوعی که قانون اجازه کمک به بخش ورزش را داده باشد نیز صورت می‌گیرد.

نوبخت اضافه کرد: کمکی که د‌ولت به مناطق محروم کرده قابل قیاس با کمکی که دولت به باشگاه‌های مورد اشاره کرده و شاید هم به 8 میلیارد هم نرسد نیست. کمک‌های دولت تماما در چارچوب قانون بوده و‌ نماینده دولت هم در این زمینه وزیر ورزش و‌ جوانان است.

وی درباره دلایل عدم بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران گفت: امیدواریم این موضوع رفع مشکل شود.
 
انتهای پیام/
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها