به روز شده در: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۸
دفاع پرس گزارش می‌دهد؛
نیروی هوایی ارتش در رزمایش اخیر تاکتیک ابداعی خود را در حوزه مقابله با تهدیدات منطقه‌ای با افزایش قابلیت رزمی بر روی هواپیماهای پشتیبانی ترابری به نمایش گذاشت.
کد خبر: ۲۶۵۹۹۸
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۷ - 12November 2017
به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع پرس، یکی از مهمترین ماموریت‌های هر نیروی هوایی استفاده از هواپیماهای پشتیبان و سوخت‌رسان در کنار تیزپروازان جهت تکمیل و تسریع عملیات‌های هوایی است که علاوه بر اثرگذاری در رزم هوایی بر کارکرد و برد عملیاتی جنگنده‌ها نیز تاثیرگذار خواهد بود.
 
هواپیمای غول پیکر سی 130 با قابلیت حمل 20 تن بار معروف به «اسب بارکش» یکی از مهمترین هواپیماهای پشتیبانی ترابری ارتش جمهوری اسلامی محسوب می‌شود که از دوران دفاع مقدس تاکنون خدمات ارزنده‌ای را جهت پشتیبانی از عملیات‌های مختلف انجام داده و بر تعمیق استراتژی عملیاتی جنگنده‌های افزوده است.

 ماموریت جدید «غول آهنین» ایران
 
این هواپیما قادر به سوخت‌گیری و سوخت‌رسانی است و می‌تواند عملیات‌های راهبردی و یا ماموریت‌های حمل و نقل تاکتیکی را انجام دهد. همچنین قابلیت پرواز با سرعت بالا در ارتفاع پایین و ناپدید شدن از دیدِ رادارهای زمین پایه را نیز دارد.
 
 سی 130 هرکولس هواپیمای ترابری نظامی با چهار موتور توربوپراپ است که توسط شرکت لاکهید آمریکا ساخته شده و با گذشت سال‌ها همچنان توسط ناوگان هوایی برخی از کشورها به انجام ماموریت می‌پردازد. این هواپیما قابلیت نشست و برخاست بر روی باندهای پروازی صحرایی و کم هموار را نیز دارد.
 
ماموریت جدید «غول آهنین» ایران

 
ماموریت جدید «غول آهنین» ایران در مقابله با تروریست‌های تکفیری
 
یکی از مهمترین تاکتیک‌های به اجرا گذاشته شده در مرحله نهایی هفتمین رزمایش هوایی فدائیان حریم ولایت، بکارگیری هواپیمای سی 130 در نقش بابمبر بود که مطابق با سناریوی طراحی شده دو فروند از این نوع هواپیمای غول پیکر ضمن بارریزی و اجرای عملیات هلی برن اقدام به بمب باران مناطق هدف کردند.
 
در این ماموریت که برای نخستین بار در سطح نیروی هوایی ایران انجام می‌گرفت یک فروند هرکولس اقدام به پرتاب تعداد بی‌شماری از بمب‌های تمرینی کرده و هواپیمای دیگر تعداد 2 بمب دو هزار پوندی را به سوی هدف پرتاب کرد.
 
این مرحله از رزمایش که افزایش ماموریت‌های هواپیمای سی 130  را به دنبال داشت، در واقع بیانگر مقابله و ایجاد ظرفیت‌های دفاعی و تهاجمی متناسب با نوع تهدیدات منطقه‌ای است. مسلما استفاده از هرکولس‌های نهاجا افزون بر ماموریت‌های ذاتی در نقش بمب‌افکن سنگین می‌تواند پاسخگوی نیازهای احتمالی ما در انهدام خطوط میانی دشمنان منطقه‌ای موسوم به گروه‌های تکفیری باشد.
 
استفاده از این روش حتی در نبردهای ناهمتراز نیز در شرایط پراواز غافلگیرانه و پرواز در نقاط کور نیز می‌تواند اثرگذار باشد.
 
ساخت «جنگنده سنگین» در دستور کار وزارت دفاع

براساس این گزارش امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اخیرا در گفت‌وگویی اختصاصی به خبرنگار دفاع پرس گفت: تقویت نیروی هوایی از برنامه‌های اصلی این وزارتخانه است.
 
وی با بیان اینکه بخش بزرگی از برنامه‌ای که تقدیم مجلس و دولت شده، در راستای تقویت توان هوایی کشور است، ادامه داد:  ان‌شاالله در این دوره برای دستیابی به قدرت هوایی راهبردی اقدامات خوبی را انجام خواهیم داد.
 
وزیر دفاع تصریح کرد: محور اصلی این برنامه‌ها نیز طراحی و ساخت جنگنده‌های سنگین است که برنامه‌هایش در دست اقدام است. 
 
 
انتهای پیام/ 221
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار