به روز شده در: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۸
بازدید مجازی موزه‌های دفاع مقدس در سه شهر همدان، کرمان و خرمشهر بزودی افتتاح می‌شود.
کد خبر: ۲۶۶۴۴۹
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۸ - 15November 2017
بازدید مجازی موزه‌های دفاع مقدس در سه شهر بزودی افتتاح ‌می‌شودبه گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، همه ما به‌طور حتم با فناوری VR یا همان واقعیت مجازی آشنا هستیم. درست زمانی که خوابیم و جسم‌مان در رختخواب است، رویا ‌می‌بینیم، به همین شکل فناوری واقعیت مجازی به گونه‌ای خیلی ساده برایمان رخ داده است.
 
واقعیت مجازی، فناوری نوینی است که مرزهای بین فضای واقعی و مجازی را تا حدودی برداشته است و به کاربر این امکان را می‌دهد در محیط شبیه سازی شده یا تصاویر 360 درجه لذت حضور در فضای واقعی را تجربه کند.
 
حال در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال امسال، غرفه‌هایی اقدام به راه‌اندازی این فناوری کرده‌اند که امکان معرفی اماکن و محصولاتشان به‌ بازدیدکنندگان را فراهم کرده است. از غرفه هایی که در این حوزه فعالیت خوبی داشته، دپارتمان دفاع مقدس است که امکان بازدیدهای مجازی از باغ موزه های دفاع مقدس را در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.
 
سرهنگ حیدری، رییس مرکز توسعه و ترویج فرهنگ دفاع مقدس در فضای مجازی و ماهواره‌ای با اشاره به اولین حضور دپارتمان دفاع مقدس در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال گفت: در اولین دوره‌ حضور در نمایشگاه دیجیتال اصلا انتظار این‌چنین استقبالی را نداشتیم.

وی در ادامه افزود: در سراسر کشور موزه‌های دفاع مقدس فراوانی داریم که امکان بازدید مجازی از آنها در دستور کار ما قرار گرفته است. در حال حاظر سه طرح را در شهرستانهای کرمان، همدان و خرمشهر آغاز کرده‌ایم که از طریق استفاده از تصاویر و ویدیو‌های 360 درجه‌ای امکان بازدید مجازی از آنها امکان‌پذیر می‌شود.

رییس مرکز توسعه و ترویج فرهنگ دفاع مقدس در فضای مجازی و ماهواره ای خاطرنشان کرد: در موزه کرمان تالارهای گوناگون و در هر تالار هم اطلاعات و وسیله‌های گوناگونی وجود دارد که امکان بازدید مجازی به مخاطب را در اقصی نقاط جهان می‌دهد که در همین رابطه نشانی اینترنتی (http://kermanhdm.ir) اختصاص به موزه دفاع مقدس کرمان داشته و پذیرای علاقه‌مندان است.

سرهنگ حیدری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این طرح را برای تمام موزه‌ها انجام داده‌ایم و موزه‌هایی که در دست ساخت هستند نیز شامل این طرح می‌شوند. برای مثال فاز اول باغ موزه مازندران در دست ساخت است که این‌کار بر عهده دوستان در اداره کل بنیاد مازندران است.

وی گفت: این طرح را برای سه موزه انجام داده‌ایم که بتوانیم با تکنیک عینک‌های (VR) تصاویر و ویدیو را در فضای 360 درجه ارائه کنیم. باغ موزه دفاع مقدس تهران تکمیل شده است و سه موزه شهرهای کرمان، همدان و خرمشهر در مراحل تست و ارزیابی قرار دارند که در آینده‌ای نزدیک افتتاح خواهند شد. 

با اتمام مصاحبه به سراغ مردم رفتیم تا از تجربه بازدید مجازی موزه‌های دفاع مقدس برایمان بگویند. محسن، جوانی بود که تاکنون به باغ موزه تهران نرفته بود و گفت: من تاکنون به باغ موزه دفاع مقدس تهران نرفته بودم ولی پس از بازدید مجازی ترغیب شدم سری هم به آنجا بزنم.
 
در غرفه‌های دیگر از این تکنولوژی هم استفاده شده بود برای مثال غرفه‌ای بازی‌هایی را در معرض دید عموم گذاشته بود که با استفاده از عینک های (VR) و واقعیت مجازی تجربه و لذت اسکی سواری در قطب جنوب را پدید می‌آورد و به گفته یک جوان حتی تا آخر عمرش هم نتواند به‌صورت واقعی تجربه این اسکی سواری را داشته باشد.

در آخر هم اگر تاکنون بازدید مجازی مکان‌های مختلف و بازی با واقعیت مجازی را تجربه نکرده‌اید تا 26 آبان همه روزه از ساعت 10 الی 20 در مصلی امام خمینی(ره) می‌توانید از این تکنولوژی بهره ببرید.

انتهای پیام/ 115
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار