به روز شده در: ۰۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰
با وجود تصویب و ابلاغ مجلس پنجم شورای اسلامی در آذر ماه سال ۱۳۷۷ و وجود روز حماسه هویزه و شهدای دانشجو در تقویم، این روز از تقویم رسمی کشور حذف شد.
کد خبر: ۲۷۲۹۲۴
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۴ - 05January 2018

به گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع پرس، امسال سی و هفتمین سالگرد حماسه هویزه است که هر ساله در یادمان شهدای هویزه برگزار می‌شود. این مراسم با حضور بیش از ۵۰ خانواده شهید حماسه هویزه از سراسر کشور، همرزمان و رزمندگان این عملیات نصر، دانشجویان، عشایر غیور عرب و اقشار مختلف مردم برگزار می‌شود، مراسمی که به یاد شهدای دانشجو هویزه است، شهدایی که به تعبیر رهبر انقلاب با دست‌هایی خالی و دل‌هایی استوار به مقابله با دشمن رفتند.

رهبر انقلاب اسلامی در باره این منطقه و حماسه آفرینی‌های رزمندگان می‌فرمایند: «این بیابان‌ها را نیرو‌های متجاوز پر کرده بودند. تمام این سرزمین پاک و مظلوم و خونبار، در زیر چکمه‌ی متجاوزان بود و نیرو‌های مسلّح و سازمان‌های نظامی ما، همه‌ی تلاش خودشان را برای دفع و سرکوب دشمن می‌کردند. اما این جوانان با دست خالی به مقابله با دشمن می‌رفتند. آن روز شاید عدّه‌ی این جوانان، بیست، سی نفر بیشتر نبود.

بیست الی سی جوانان با دست خالی؛ اما با دل استوار از ایمان و توکّل به پروردگار. در این‌جا، در این بیابانها، چند هزار تانک و نفربر زرهی از دشمن مستقر بود. آن جمع کوچک، برای مقابله با این جمع علی‌الظّاهر بزرگ می‌آمد؛ با ایمان به خدا و با توکل؛ آن‌گونه که حسین‌بن‌علی علیه‌السّلام، با جمع معدود، در مقابل دریای دشمن ایستاد، قلبش نلرزید، اراده‌اش سست نشد و تردید در او راه پیدا نکرد.

این جوانان، واقعاً همان‌طور بودند. من در همین‌جا، از شهید علم‌الهدی پرسیدم: شما از سلاح و تجهیزات چه دارید که این‌گونه مصمّم به جنگ دشمن میروید؟ دیدم این‌ها دلهایشان آن‌چنان به نور ایمان و توکّل به خدا محکم است که از خالی بودن دست خود هیچ باکی ندارند. حرکت کردند و رفتند. آن‌ها خواستار جهاد در راه خدا و پذیرای شهادت در این راه بودند؛ چون میدانستند حقّند. شهدای ما در هر نقطه‌ی این جبهه‌ی عظیم، با همین روحیه و با همین ایمان، جنگیدند.»

با این مقدمه به سراغ مسئله‌ای گم شده تقویم رسمی کشورمان می‌رویم و روز ۱۶ دی ماه، روزی که یکی از بزرگترین حماسه‌های تاریخ معاصر در آن رقم خورده است و حتی به تعبیر برخی حماسه هویزه آغازی بر روحیه و نگاه عاشورایی به جنگ تحمیلی بود، حال، اما حتی مصوبه و ابلاغیه مجلس پنجم در سال ۱۳۷۷ هم این روز در تقویم هیچ مناسبتی ندارد.

در مصوبه ۲۲ آذر ۱۳۷۷ مجلس شورای اسلامی مبنی بر قانون تشکیل، تقویت و توسعه بسیج دانشجویی و در تبصره ۳ آمده است: «روز دوم آذرماه سالروز فرمان تاریخی حضرت امام (ره) مبنی بر تشکیل بسیج دانشجویی، روز بسیج دانشجویی و شانزدهم دی ماه‌سالروز شهادت دانشجوی بسیجی شهید سید حسین علم‌الهدی و همرزمان دانشجوی وی در هویزه به عنوان روز شهدای دانشجوی بسیجی تعیین‌می‌گردد.» همچنین این مصوبه در تاریخ ۳۰ آذر ۱۳۷۷ به تایید شورای نگهبان نیز می‌رسد.

نکته اصلی این است که مشکل عدم ثبت روز حماسه هویزه و به ویژه روز شهدای دانشجو در تقویم رسمی چیست؟ آیا شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی دلیلی برای حذف این روز از تقویم دارند؟ این سوال تمامی خانواده‌های شهدای هویزه و تمام خانواده‌های شهدای دانشجو دفاع مقدس است که امید می‌رود پاسخ یا اقدامی مناسب را در پی داشته باشد.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها