به روز شده در: ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۲:۳۰
جلد سوم خاطرات محسن رفیق‌دوست به قلم سعید علامیان منتشر می‌شود.
کد خبر: ۲۷۳۸۲۲
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰ - 13January 2018

«محمد قبادی»؛ جانباز قطع نخاع دفاع مقدس به یاران شهیدش پیوستبه گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، سعید علامیان، نویسنده و پژوهشگر، در گفت‌وگویی از نگارش جلد سوم خاطرات محسن رفیق‌دوست، وزیر سپاه در دوران دفاع مقدس و فعال سیاسی، خبر داد و اظهار داشت: این بخش از خاطرات به دهه سوم انقلاب اختصاص دارد. رفیق‌دوست در این بخش، به بیان خاطرات سال‌های 78 تا 88 می‌پردازد. بخشی از خاطرات این اثر به خاطرات راوی درباره اتفاقات سال 88 اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر، کار در مراحل نهایی مصاحبه قرار دارد، درباره ارزش این بخش از خاطرات رفیق‌دوست گفت: راویان و بازیگران خاطرات شفاهی در حال حاضر پا به سن گذاشته و گاه کهنسال هستند. از سوی دیگر هرچه زمان می‌گذرد، حافظه‌ها علیه خاطره‌گویی عمل می‌کنند، به همین خاطر به خاطره‌گویی لطمه وارد می‌شود.

نویسنده کتاب «برای تاریخ می‌گویم» با بیان اینکه خاطرات ماده اولیه تاریخ را تشکیل می‌دهند، افزود: خاطرات شفاهی، خود تاریخ نیست اما از مواد اولیه تاریخ است و نویسندگان و پژوهشگران می‌توانند بعداً با استفاده از این مواد و منابع کتابخانه‌ای و پژوهش، تاریخ را بنویسند. از سوی دیگر، این خاطرات می‌توانند مواد اولیه برای خلق آثار هنری مانند فیلم و رمان باشند. اگر امروز این خاطرات نوشته نشود، فردا امکان دارد دیر باشد و زمان را از دست بدهیم.

محسن رفیق‌دوست بعد از انقلاب اولین و آخرین وزیر سپاه در سه دهه انقلاب بود که چندسالی مسئول تدارکات جنگ را برعهده داشت. وی در دهه 70 رئیس بنیاد مستضعفین بود. خاطرات وی از دوران جنگ به دلیل اهمیت نقش او در تشکیل سپاه پاسداران و همچنین فعالیت‌هایش در زمینه تأمین ابزار جنگی در این ایام حائز اهمیت است. کتاب خاطرات محسن رفیق‌دوست با عنوان «برای تاریخ می‌گویم» نوشته سعید علامیان از تولیدات دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری است که از مقطع ورود حضرت امام (ره) در 12 بهمن که محسن رفیق‌دوست راننده بلیزر امام(ره) بود، آغاز می‌شود.

منبع: تسنیم

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها