به روز شده در: ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۲:۳۰
سرهنگ ابوالحسنی به دفاع پرس خبر داد؛
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمان از تدوین نقش این استان در دفاع مقدس در قالب «تاریخ‌نامه» با مدیریت سرلشکر قاسم سلیمانی خبر داد.
کد خبر: ۲۷۳۸۹۴
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴ - 14January 2018

تدوین نقش تاریخی کرمان در دفاع مقدس با مدیریت سرلشکر سلیمانیسرهنگ «محمدمهدی ابوالحسنی» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، در خصوص عملکرد و دستاوردهای این اداره کل اظهار داشت: یکی از حوزه‌های مهم عملکردی ما، «تاریخ‌نامه دفاع مقدس» و «تاریخ شفاهی» با رویکردهای شخص‌محور، موضوع‌محور و عموم رزمندگان است.

وی افزود: در سال جاری بیشتر فعالیت‌های خود در حوزه تاریخ شفاهی را به بخش عموم رزمندگان معطوف داشتیم که تاکنون با حدود 300 رزمنده گفت‌وگو کرده‌ایم.

ابوالحسنی در رابطه با تاریخ‌نامه دفاع مقدس نیز گفت: این تاریخ‌نامه دارای 128 عنوان است که باید برابر با همین تعداد عنوان، کتاب منتشر شود و امیدواریم تا پایان سال 9 عنوان از این کتاب‌ها منتشر شود. مدیریت این پروژه بر عهده سردار سرلشکر «قاسم سلیمانی» فرمانده لشکر 41 ثارالله در دوران دفاع مقدس است.

وی ادامه داد: کتاب‌هایی که در این پروژه منتشر می‌شود از زیرساخت اسنادی بسیار خوبی بهره‌مند است و بالغ بر 400 مصاحبه پیوست این کتاب‌هاست و آماده‌سازی و انتشار هر کتاب حدود 5 سال زمان می‌برد. این کتاب‌ها اساس اقدامات فرهنگی در حوزه دفاع مقدس در آینده خواهد بود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کرمان بیان داشت: در بحث کتاب دفاع مقدس نیز تاکنون کارهای چاپ 25 عنوان کتاب انجام شده و این کتاب‌ها در آینده نزدیک در تیراژهای مختلف، منتشر خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به کنگره دوسالانه ادبیات پایداری گفت: این کنگره سال گذشته در کرمان برگزار شد و امسال نیز مجموعه مقالات آن را منتشر کردیم. مجموعه کتاب‌های اسناد رسانه‌ای دفاع مقدس که شامل 10 جلد است نیز به زیور طبع آراسته شده است. این اسناد برگرفته از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران است و به صورت روزشمار در این 10 جلد به انتشار رسیده است.

سرهنگ ابوالحسنی خاطرنشان کرد: در سال جاری 9 عنوان کتاب کودک و نوجوان با موضوع دفاع مقدس و با همکاری کانون پرورش فکری کودک و نوجوان منتشر شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه در 86 نقطه از استان کرمان شهید گمنام دفن شده است، گفت: حدود 250 شهید گمنام در شهرها، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و برخی از ادارات دفن شده‌اند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در رابطه با فعالیت‌های هنری این اداره کل نیز گفت: امسال در حوزه نمایش فعالیت‌های جدی را آغاز کردیم؛ به طوری که در بیشتر مدارس استان کرمان نمایش «آن 23 نفر» برگرفته از کتابی با همین نام اجرا شده و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. همچنین 2 عنوان کتاب در رابطه با نمایش‌نامه دفاع مقدس به چاپ رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: از 2 هزار والدین شهدای استان کرمان نیز عکاسی شده است. همچنین تقویم گرا با محوریت نقش استان کرمان در دفاع مقدس در قالب نرم‌افزار تلفن همراه طراحی و ارائه شده است.

سرهنگ ابوالحسنی در پایان گفت: موزه دفاع مقدس در استان کرمان در سال 1377 راه‌اندازی و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

انتهای پیام/ 211 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها