به روز شده در: ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۰
لاریجانی:
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تغییرات مورد نظر ترامپ با تخریب کل برجام برابری می‌کند و ما تغییر در ساختار توافق هسته‌ای را نمی‌پذیریم.
کد خبر: ۲۷۳۹۰۷
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰ - 14January 2018

مجلس تغییر در ساختار توافق هسته‌ای را نمی‌پذیردبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع پرس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز پارلمان طی سخنانی اظهار داشت: تصادف کشتی نفتکش در طول هفته اخیر نگرانی‌های زیادی را در جامعه ایجاد کرده است و کمیسیون امنیت ملی پیگیری لازم را از طریق دستگاه‌های مختلف به‌عمل آورده است.

وی افزود: ستاد بحران به‌کمک دولت چین ایجاد شده و حادثه بسیار تأسف‌برانگیز بوده است و لازم است که کمیسیون امنیت ملی تا پایان کار را دنبال کند.

لاریجانی با اشاره به حوادث هفته‌های اخیر و برخی ناآرامی‌ها در شهرهای مختلف کشور گفت: حوادثی که در 20 روز گذشته در کشور رخ داد از ابعاد مختلفی در رسانه‌ها مورد بررسی قرار گرفت و در جلسه هفته گذشته مجلس نیز مسئولان گزارشی از این حوادث به نمایندگان ارائه کردند.

وی ادامه دارد: اهمیت موضوع و زوایای پنهان آن به‌گونه‌ای است که همچنان باید ابعاد آن مورد بررسی قرار گیرد؛ اما فصل مشترک اکثر این مشکلات اموری چند است؛ اولاً، مشکلات اقتصادی و بیکاری نگرانی‌هایی در جامعه ایجاد کرده که انتظار عمومی سرعت عمل در حل آن است از طرفی حل برخی امور اقتصادی پیچیده نیاز به زمان دارد و در چنین شرایطی اولاً باید دولت و مجلس با توجه به شرایط کشور از تحمیل فشارهای اقتصادی جلوگیری کنند، ثانیاً افزایش تولید باید در محور اصلی اقتصادی کشور باشد و عمران کشور فرع در هزینه‌های جاری نشود.

لاریجانی گفت: اگر در حل مسائل اقتصادی از توان مردم هرچه بیشتر استفاده شود، زمان حل مشکلات نیز کاهش خواهد یافت.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: مسئولان کشور باید به‌کمک رسانه‌ها در حرکت‌های توسعه‌ای کشور، تفاهم لازم را با مردم اصل قرار دهند، توسعه با بخشنامه‌ و دستورات اداری سامان نمی‌یابد، تفاهم با نخبگان و توده مردم و متقاعد کردن آنان در اقدامات اصلاحی ــ اقتصادی ضروری است.

وی گفت: صدا و سیما و سایر رسانه‌ها در امور مذکور نقش مهمی خواهند داشت و باید وظیفه ملی خود را بشناسند و به‌درستی عمل کنند.

لاریجانی گفت: تلاش‌های کمیسیون تلفیق بودجه در مجلس برای تنظیم بهتر بودجه سال آینده در خور تحسین است مخصوصاً گام‌هایی که در جهت رفع تبعیض در حقوق‌ها و پاداش پایان خدمت که برداشتند، ارزشمند بوده است. همه ما باید در مجلس تلاش کنیم پیام بودجه سال آینده حرکت معنادار در تولید، صادرات و عمران کشور و نزدیک شدن درآمدها به یکدیگر و رفع تبعیض باشد.

به‌گفته لاریجانی برخی از مشکلات در کشور به‌وجود می‌آید که نیازمند سرعت عمل در حل آن است نظیر مسائلی که در مؤسسات اعتباری به‌وجود آمد. وقت زیادی در کشور صرف هماهنگ‌سازی در این زمینه شد و همین زمان باعث نگرانی سپرده‌گذاران شد؛ هرچند که امروز در مراحل نهایی حل مشکلات قرار داریم اما بانک مرکزی می‌بایست با سرعت عمل بیشتری پیگیر حل موضوعات باشد.

وی ادامه داد: کشمکش‌های سیاسی در جامعه ما به‌نحو آزاردهنده‌ای مردم را از صحنه سیاست فراری داده و باعث کاهش اعتماد شده، انتخابات یک ابزار مبارک برای مردم‌سالاری است به‌شرط آن‌که با روش متین و زمان مشخص مورد استفاده واقع شود، اگر در جامعه، فضای انتخابات به درون زمان تلاش و کار امتداد یابد، انتخابات از حالت ابزار به هدف تبدیل می‌شود و عملاً مانع توسعه می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: رهبری معظم در تحلیل جامع خود همه را دعوت به همگرایی، همراهی و هم‌افزایی کردند و این یک نکته مهم برای حال و آینده کشور است. اهمیت این موضوع از نقایص اقتصادی کمتر نیست. بستر حل مشکلات اقتصادی در فهم ضرورت همگرایی سیاسی است.

لاریجانی سخنان دو روز گذشته رئیس‌جمهور آمریکا را حیرت‌آور توصیف کرد و افزود: او با کلمات بسیار زننده سایر ملت‌ها را مخاطب قرار داد. بعید است در تاریخ بشر چنین موجودی را عنصر سیاسی پنداشته باشند؛ البته دشمنی برخی از کشورها در این حوادث نیز برای همه طبقات ملت ایران درس‌آموز بود.

وی گفت: اقدام اخیر آمریکا در تحریم برخی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی کشورمان غیرقانونی بود. گرچه رفتار ناهنجار ایالات متحده در این زمینه به‌نحوی شده که تحریم‌های آنان باعث آبرو و افتخار اشخاص می‌شود. مجلس ایران تغییر در ساختار توافق هسته‌ای را نمی‌پذیرد. اگر چنین افکاری در سر دارند، لازم نیست تا چند ماه دیگر صبر کنند؛ بدانند سر آنها به سنگ خواهد خورد.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار