به روز شده در: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۵
سالروز عملیات نصر 2؛
ساعت های اولیه عملیات رزمندگان غیورمان توانستند سد نیروهای عراقی را در هم بشکنند و به اهداف از پیش تعیین شده دست پیدا کنند.
کد خبر: ۲۷۸
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۸:۲۰ - 03June 2013

عملیاتی که کمتر از دو روز با موفقیت خاتمه یافت

به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس، یکی از نقاطی که در زمان جنگ تحمیلی از حساسیت نظامی بسیاری برخوردار بود ارتفاع میمک بود که بر اساس بیانیه سال 1975 الجزایر، خط الراس جغرافیایی ایران و عراق را تشکیل می داد.

منطقه میمک از مدت ها قبل مورد اختلاف ایران و عراق بود و به همین خاطر برای عراق مهم بود که آن را در دست بگیرد. این ارتفاعات و همچنین پاسگاه مرزی آن قبل از آنکه جنگ به طور کامل شروع شود در سال 1359 توسط عراق تصرف شده بود.

این ارتفاعات مزیت فوق العاده ای برای ایران محسوب می شد چرا که نیروهای لشکر حق دید و کنترل خوبی بر روی زمین هایی اطراف ارتفاعات میمک که در دست دشمن بود، داشتند.

سه ماه بعد از این عملیت دشمن، قسمت های عمده ای از این تصرفات در عملیات موفقیت آمیز خوارزم و با کمک عشایر منطقه از دشمن پس گرفته شد اما منطقه ای میان ارتفاعات شمالی و جنوبی به نام خط الرأس میمک در دست دشمن باقی ماند.

باقی مانده ی این قسمت در دست دشمن خطر زیادی برای ایران داشت و باعث می شد تا عراقی ها دید خوبی بر روی ایرانیان  داشته باشند و از طرف دیگر از دید نیروهای ایرانی  بر روی جاده نظامی و غربی و شرقی که به خط الرأس میمک منتهی می شدند جلوگیری کند.

هدف از عملیات نصر 2، آزاد سازی کوه های بلند مشرف بر دشمن در جبهه میمک واقع در منطقه ی میانی جنگ بود.

رمز عملیات نصر 2  یا حسین مظلوم(ع) و در روز 13 خرداد سال 1366 در محور کوهستانی میمک شروع شد. در طی این عملیات  منطقه های خزر و هلاله توسط ارتش جمهوری اسلامی باز پس گرفته شد و 4 گردان کماندویی، توپخانه، پیاده و یک گروهان تانک دشمن آسیب دیدند و صدها نفر از نیروهای عراقی کشته و زخمی شدند و تعدادی از آنها توسط نیروهای سپاه اسلام به اسارت گرفته شدند.

ساعت های اولیه ی عملیات رزمندگان غیورمان توانستند سد نیروهای عراقی را در هم بشکنند و به اهداف از پیش تعیین شده دست پیدا کنند.

5 ساعت بعد از شروع عملیات، عراقی ها تلاش کردند تا مجداد منطقه را از دست رزمندگان اسلام در بیاورند اما نه تنها موفق به این کار نشدند بلکه با تلفاتی مانند متلاشی شدن کامل یک گردان از نیروهای کوهستانی و یک گروهان تانک، انهدام 60 درصدی 3 گردان و 40در صدی یک گردان کماندویی مواجه شدند. البته این تمام تلفات دشمن نبود؛ یک گردان  از لشکر پیاده عراق و نیروهای توپخانه دشمن به میزان 50 درصد آسیب دید.

این عملیات علاوه بر این که آسیب زیادی بر دشمن وارد نمود از لحاظ جغرافیایی هم بیست کیلومتر از اراضی در منطقه عمومی هلاله آزاد شد و به دست نیروهای لشکر اسلام افتاد. یگان های عراقی از ارتفاعات و زمین های هموار عقب نشینی کردند و صدها قبضه سلاح سبک وسنگین به غنیمت نیروهای ایرانی در آمد و در نهایت عملیات در ساعت 8 صبح به نتیجه مورد نظر رسیدند.

خلاصه گزارش عملیات:

نام عملیات: نصر 2 (محدود)

زمان اجرا : 13/3/1366

تلفات دشمن (کشته، زخمی و اسیر): 800

رمز عملیات: یا حسین مظلوم

مکان اجرا: جبهه میمک - بلندیهای جبهه میانی جنگ

ارگانهای عملکننده: نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی

اهداف عملیات: تصرف مناطق اشغال شده و سرکوب دشمن

در این عملیات دلیر مردانی از ارتش جمهوری اسلامی به درجه رفیع شهادت نائل آمدند که یادشان گرامی و راهشان پر رهرو باد.

برچسب ها: عملیات نصر 2
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار