به روز شده در: ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۲
پنتاگون خواستار منابع مالی مورد نیاز برای تجهیز و آموزش کرد‌های «پی‌وای‌دی» و «پ.ک.ک» شده است.
کد خبر: ۲۷۸۷۵۶
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۶ - 13February 2018

هزینه 550 میلیون دلاری آمریکا برای تجهیز و آموزش کرد‌های مخالف ترکیهبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس به نقل از خبرگزاری آناتولی، پنتاگون روز دوشنبه خواستار 300 میلیون دلار بودجه برای آموزش و تجهیز کرد‌های «پی‌وای‌دی» و «پ.ک.ک» شده است. وزارت دفاع آمریکا همچنین خواستار 250 میلیون دلار بودجه برای تشکیل نیروی امنیت مرزی در سوریه شده است.

بودجه پیشنهادی آمریکا برای آموزش و تجهیز فعالیت‌های مربوط به مقابله با گروه تروریستی داعش در عراق در سال 2019 میلادی 850 میلیون دلار بوده است.

در بودجه پیشنهادی پنتاگون به کنگره آمده است: آموزش، تجهیز و حمایت عملیاتی در این درخواست، موجب تثبیت و تقویت پیشرفت‌های حاصل شده علیه داعش شده و مانع از قدرت یافتن مجدد این گروه تروریستی خواهد شد.

پنتاگون خواستار بودجه 1/4 میلیارد دلاری برای سال مالی 2019 شده است که این رقم نسبت به بودجه 1/8 میلیارد دلاری سال 2018 با کاهش نسبی روبرو شده است.

ائتلاف موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا ماه گذشته اعلام کرده است که قصد دارد یک نیروی مرزی 30 هزار نفره را در شمال سوریه تشکیل دهد تا از مرز‌های سوریه و ترکیه محافظت کند.

این اقدام ائتلاف آمریکایی با مخالفت شدید ترکیه روبرو شده است. به نظر می‌رسد ائتلاف موسوم به ضد داعش با اعمال برخی تغییرات در این طرح همچنان به دنبال تشکیل نیروی امنیت مرزی در شمال سوریه است که شامل نیرو‌های امنیتی بومی است که در سوریه آموزش دیده‌اند. بخش عمده این نیرو را کرد‌های «پی‌وای‌دی» و «پ.ک.ک» را تشکیل می‌دهند.

روابط ترکیه و آمریکا طی ماه‌های اخیر به شدت تیره و تار شده است و اوج تنش در روابط دو کشور بر سر حمایت آمریکا از کرد‌های «پی‌وای‌دی» و «پ.ک.ک» است که از سوی ترکیه در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گرفته است، ولی آمریکا این سازمان را یک متحد اصلی خود در مقابله با تروریست‌های داعش می‌داند.

این در شرایطی است که «هاکان چاوش اوغلو» معاون نخست وزیر ترکیه از طرح آمریکا برای تجهیز و آموزش کرد‌های «پی‌وای‌دی» به شدت انتقاد کرد و گفت: آمریکایی‌ها با این اقدامات، روابط بین دو کشور را در آستانه فروپاشی قرار می‌دهند.

وی در سخنانی تاکید کرد: آمریکا باید همراه با ترکیه اقدام کند و در کنار ترکیه علیه تروریست‌های «پی‌وای‌دی» و «پ.ک.ک» بایستد. ما شاهد افزایش رفت و آمد‌های دیپلماتیک در روز‌های اخیر بوده‌ایم، هربرت مک مستر مشاور امنیت ملی آمریکا به ترکیه آمده است و رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا نیز روز جمعه اینجا خواهد بود. ما موضع خود را به طور شفاف اعلام کرده‌ایم، ما به پاکسازی منطقه از تروریست‌ها ادامه خواهیم داد.

انتهای پیام/ 441

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار