پایگاه گلف به دلیل ناشناخته بودن و نزدیکی به فرودگاه اهواز و قرار داشتن در پناه کوه و موقعیت جغرافیایی مناسب به عنوان مرکز فرماندهی و هدایت جنگ سپاه پاسداران جنوب در نظر گرفته شد و به نام «پایگاه منتظران شهادت» نام گذاری شد.
کد خبر: ۲۸۳۹۴۳
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰ - 19March 2018

باشگاه گلف فرماندهان در زمان دفاع مقدس کجا بود؟به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، می گویند تمام مکان های خاص دارای روحند، ابنیه های تاریخی مکان هایی که در آن رویداد ویژه ای رخ داده است و نیز محوطه هایی که در آن جنگ ها یا برخوردهایی صورت گرفته و آن محل تحت تاثیر حضور و کارکرد افرادی خاص و پرانگیزه و اعتقاد به باوری ویژه جلوه ای تاریخی یافته است.

گزافه نیست اگر بگوییم در میان تمام مناطق و مکان های دفاع مقدس هشت ساله که به واسطه حضور و فعالیت بهترین فرزندان این دیار روحی خاص گرفته اند و درخششی عمیق در احساسات ما می یابند هیچ یک چون «گلف» بر جان و روان ما چنگ نمی اندازد چرا که گلف تاثیر تاریخی مهمی در جریان جنگ هشت ساله گذاشته و مامن و محل آمد و شد عده ای از بزرگترین و تاثیرگذارترین آدم های جنگ بوده است.

با شعله ور شدن آتش جنگ، اهواز زیر بمباران مستقیم آتشبارهای عراقی قرار داشت و آسمان جولانگاه هواپیماهای عراقی بود. در شرایطی که مدافعان گروه گروه به اهواز می آمدند تا برای جنگ به خطوط نخست هدایت شوند نیروهای مستقر در ساختمان سپاه اهواز نه تنها جوابگو نبودند که با ازدحام نیروها عملا در حالت فشار مضاعف و انفعال قرار داشتند. در چنین شرایطی شدیدا نیاز به پایگاهی برای سازماندهی نیروهای داوطلب و سپاهیان دیگر شهرها احساس می شد.

پایگاه گلف به دلیل ناشناخته بودن و نزدیکی به فرودگاه اهواز و قرار داشتن در پناه کوه و موقعیت جغرافیایی مناسب به عنوان مرکز فرماندهی و هدایت جنگ سپاه پاسداران جنوب در نظر گرفته شد و به نام «پایگاه منتظران شهادت» نام گذاری شد.

آمریکایی های شاغل در شرکت نفت قبل از انقلاب برای پر کردن اوغات فراغت خود مکان هایی را متناسب با فرهنگ خودشان در شهرک های مسکونی اهواز ساخته بودند از جمله این مکان ها محوطه وسیعی در کنار جاده اهواز ماهشهر بودکه 9 زمین چمن فوتبال و گلف در آن ساخته شده بود.

از نخستین روزهای جنگ تا پایان دفاع مقدس هشت ساله، گلف همیشه کانون مهمی در تصمیم گیری های جبهه بود و از فرماندهان دسته ها و گروه ها تا مسئولین عالی رتبه نظام همواره در جلسات و نشست های این پایگاه سیاست های کلی دفاع را ترسیم می کردند.

به تدریج ساختمان های دیگر در کنار گلف ساخته شد از جمله ساختمان محل استقرار گردان ها و زیرزمین ساختمان معروف. نیروهای جدید مشغول به کار شدند اما همه به کار شبانه روزی و بدون وقفه عادت کرده بودند. به زودی آوازه گلف همه جا پیچید. آن روزها بعد از ورود به اهواز فقط با دانستن کلمه گلف می توانستی راه مرکز فرماندهی جنگ را به سرعت بیابی.

انتهای پیام/ 141

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار