به روز شده در: ۰۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۷
چرایی سفر سران اسلام‌آباد به ریاض؛
در حالی که تنها 2 روز از دوشیدن گاو شیرده آل سعود توسط ترامپ می‌گذرد، این بار نخست وزیر پاکستان به عربستان رفت تا از ترامپ الگوبرداری کند.
کد خبر: ۲۸۶۹۰۴
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹ - 16April 2018

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع پرس، «حسام کیان مقدم» طی یادداشتی نوشت: هم‌زمان با فرارسیدن انتخابات پاکستان و افزایش مشکلات حزب نواز که کار را برای آنان در انتخابات آتی بسیار سخت کرده است به نظر می‌رسد فریبی که آل سعود از ترامپ خورده است، روشی ساده و آسان به سران اسلام آباد آموخته تا هزینه‌های گزاف انتخابات را تامین کنند.

بر کسی پوشیده نیست که اینک آل سعود درگیر چند جبهه است و علیرغم ناتوانی‌های فراوان به لطف صرف هزینه‌های میلیارد دلاری هنوز شکست کامل را نپذیرفته است.

هر چند ادامه روند حضور این‌چنینی آل سعود در منطقه محال است و آنها ناچار به پذیرش شکست در جنگ‌های مستقیم و نیابتی خواهند شد، ولی روشی که ترامپ این تاجر موفق آمریکایی به کار گرفت و به سادگی توانست میلیاردها دلار از آل سعود پول بگیرد افق‌های روشنی را پیش روی سران اسلام آباد قرار داد.

به عبارت ساده‌تر، اینک جمله «اگر او توانست پس چرا ما نتوانیم» پیش روی پاکستانی‌ها است، معادله بسیار ساده است، حزب نواز شرایط بدی دارد و در آستانه انتخابات نمی‌تواند میلیاردها دلار هزینه کند و در انتخابات پاکستان پیروز شود.

از سوی دیگر یکی از وزنه‌های جنگ یمن هم حضور غیر مستقیم نیروهای پاکستانی و به خصوص پشتیبانی‌های آنان است که اگر قطع شود، اوضاع عربستان را بسیار بدتر خواهد کرد.

ولیعهد جوان و بی‌تجربه سعودی‌ها هم که عطش قدرت او را به مرز جنون رسانده واهمه‌ای از حاتم بخشی‌های بی‌حد و مرز ندارد، به همین دلیل کافی است کمی از بذل و بخششی را که برای آمریکا داشت این بار برای پاکستانی‌ها داشته باشد تا هم بودجه انتخاباتی حزب نواز فراهم شود و هم مدتی دیگر با رویای پیروزی در جبهه یمن خوش باشد.

سیاستمداران پاکستانی علیرغم بسیاری از مشکلاتی که گریبان آنها را گرفته است ولی دوشیدن گاوشیرده سعودی را به خوبی بلدند، و قطعا با اندکی رایزنی و احتمالا ترساندن حکام سعودی خواهند توانست به اهداف خود دست یابند.

البته این نکته بر سران سعودی پوشیده نیست که در میان احزاب بزرگ پاکستانی، حزب نواز بیشترین تکیه را بر آل سعود دارد و مجری بی‌چون و چرای خواسته‌های عربستان در پاکستان است.

اعزام هزاران نظامی به عربستان علیرغم مخالفت صریح پارلمان پاکستان و حتی صدور مجوز فرماندهی راحیل شریف بر ائتلاف سعودی توسط حکام حزب نواز صورت گرفت که خود نشان می‌دهد، حزب نواز حاضر است برای به دست آوردن پول سعودی‌ها از خط قرمزهای قانونی نیز به راحتی عبور کند.

حال که شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان به همراه فرمانده ارتش و وزیر دفاع این کشور به عربستان سفر کرده‌اند باید منتظر ماند و دید که چه اندازه در جلب حمایت آل سعود برای شرکت پر قدرت در انتخابات آتی موفق عمل خواهند کرد.

منبع: تسنیم

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها