به روز شده در: ۰۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۷
آیت‌الله نوری‌همدانی:
مرجع تقلید شیعیان گفت: اینکه می‌بینیم کشور عربستان سعودی به کفار پناه می‌برد روحیه نفاق‌آمیزی است که دارد چرا که انسان یک قلب و گرایش بیشتر ندارد و نباید هیچ‌گاه با دشمن صمیمیت داشت و به آنان اعتماد کرد.
کد خبر: ۲۸۶۹۶۳
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۳ - 16April 2018

قم| واکنش آیت‌الله نوری همدانی به حمله موشکی به سوریه/نباید هیچ‌گاه با دشمن صمیمیت داشت و به آنان اعتماد کردبه گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع پرس، آیت‌الله حسین نوری همدانی عصر امروز در دیدار فرماندهان و روسای پلیس‌های فرودگاه و راه‌آهن سراسر کشور که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، اظهار داشت: مسلمانان وظیفه‌ دارند همواره قدرت و عظمت اسلام را حفظ کنند، برای این موضوع اصولی در اسلام معین‌ شده که با توجه به این اصول هر مسلمانی وظیفه دارد در اخلاق و رفتار طوری عمل کند که عزت و اقتدار مسلمانان در جهان حفظ شود.

وی اصل نخست عزت مسلمانان را ایمان بیان و افزود: مسلمانان باید سعی کنند که دارای ایمان، راستی و درستی باشند، این صفات به انسان عزت داده و اصل معنویت سبب قدرت و عظمت مسلمانان می‌شود.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به آیاتی از سوره نساء در رابطه با سست نبودن، غم و اندوه به خود راه ندادن و داشتن ایمان گفت: اگر این صفات را مسلمانان در اعماق روح خود داشته باشند سبب عزت و عظمت اسلام می‌شود.

آیت‌الله نوری همدانی دومین اصل عزت مسلمانان را اصل علم بیان و تصریح کرد: 80 آیه از قرآن کریم درباره اهمیت علم‌آموزی آمده است و پیامبر اکرم(ص) دراین‌باره فرموده‌اند انسان باید از گهواره تا گور علم‌آموزی داشته و در علم و دانش پیشرفت داشته باشد همچنین در اسلام مکان معینی نیز برای علم‌آموزی تعیین نشده است.

وی با تأکید بر اینکه علم توسط اسلام به جهانیان شناخته‌شده و علم ذاتاً از اسلام به وجود آمده است، تصریح کرد: اصطلاحات علوم مختلف حساب، طب، جغرافیا همگی عربی هستند و این حاکی از این است که مذاهب دیگر علم را از اسلام گرفته‌اند اما بعدها علم توسط غربیان سکولار شد و به نفع خودشان مصادره کردند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم سومین ویژگی و اصل موردتوجه اسلام را وحدت و اتحاد مسلمانان بیان و خاطرنشان کرد: به هر میزان اتحاد، هم‌فکری و انسجام مسلمانان بیشتر باشد به همان اندازه قدرت آن‌ها بیشتر می‌شود، بزرگ‌ترین ضربتی که دشمنان به ما زده‌اند از همین اختلاف‌افکنی میان مسلمانان است.

آیت‌الله نوری همدانی بیان کرد: تأکید اسلام بر وحدت و برادری است اینکه همه باید به ریسمان اسلام چنگ بزنند، وحدت و اتحاد سبب قدرت بوده و همواره بر این اصل در اسلام تأکید شده است.

وی با بیان اصل چهارم قدرت مسلمانان گفت: این اصل مربوط به حکومت یک قدرت بر تمام مسلمانان است، یک حکومت اسلامی باید ترتیب داده شود و در رأس آن نیز یک نفر حکومت کند، همان‌طور که پیامبر اکرم(ص) حکومت اسلامی تشکیل داده و بعد از ایشان ائمه(ع) و در زمان غیبت نیز فقیهی جامع‌الشرایط حاکم جامعه اسلامی باشد.

مرجع تقلید شیعیان اصل پنجم قدرت مسلمانان را قدرت جهادی بیان و ادامه داد: همیشه دشمن باید در برابر قدرت جهادی مسلمانان مرعوب باشند، در آیات قرآن تأکید شده که باید آن‌قدر آلات و ابزار و روحیات قوی داشته باشید که همیشه دشمن احساس ضعف و زبونی داشته باشد.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به حمله آمریکا، انگلستان و فرانسه به کشور سوریه گفت: مسلمانان باید به‌اندازه‌ای قدرت داشته باشند که دشمن جرأت حمله به یک کشور مسلمان را نداشته باشند، مقام معظم رهبری فرمودند که هر سه جنایت‌کارند و از هر سه کشور انتقاد می‌کند، دشمنان به بهانه‌های مختلف از این کشور بیرون نمی‌روند، مسلمانان باید آن‌قدر قوی باشند که دشمن جرأت حمله به مسلمانان را نداشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: غرب از اول با اسلام دشمن بوده و هست، و باید همیشه آنان را دشمن خود بدانیم، باید با قدرت جهادی به جنگ دشمن رفته و حتی اگر در این راه به شهادت رسیدیم نیز به عزت و عظمت دست‌یافته‌ایم.

استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه قم آخرین اصل را عدم سلطه‌پذیری و عدم صمیمیت با دشمنان بیان کرد و گفت: اینکه می‌بینیم کشور عربستان سعودی به کفار پناه می‌برد روحیه نفاق آمیزی است که دارد چراکه انسان یک قلب و گرایش بیشتر ندارد و نباید هیچ‌گاه با دشمن صمیمیت داشت و به آنان اعتماد کرد.

منبع: تسنیم

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها