به روز شده در: ۰۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
پاول پیلار:
مقام پیشین سازمان سیا در گزارشی بلند با توهمی‌خواندن ادعاهای دولت آمریکا از رفتار منطقه‌ای ایران، تصمیم ایران برای توسعه برنامه موشکی و نفوذ در منطقه را امری معمولی و انتظار طبیعی مردم و نظام ایران می‌داند.
کد خبر: ۲۸۷۱۰۸
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۷ - 17April 2018

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، وب‌سایت «nationalinterest» در گزارشی به قلم «پاول آر پی‌لار» استدلال کرده که سیاست‎های ضدایرانی دولت کنونی آمریکا تا چه حد به دور از واقعیت است.

«پاول آر پی‌لار» با اشاره به سیاست‎های ضدبرجامی دونالد ترامپ و معرفی «مایک پمپئو» برای وزیر خارجه آمریکا و انتصاب «جان بولتون» به عنوان مشاور امنیت ملی می‌نویسد: این دیدگاه گه واشنگتن به‌ سادگی می‌تواند شرایط هر توافقی را بر ایران تحمیل کند و یا با حمله به ایران می‌توان نظام آن را تغییر داد نشان‌دهنده این است که شناخت از مسئله ایران تا چه حد زیادی با واقعیت خوانایی ندارد.

به نوشته «پی‌لار» تکرار کلیشه‌ای و آیینی اینکه رفتار منطقه‌ای ایران «شرورانه»، «ثبات‌زدا» است بدون اینکه سیاست‎های ایران و دلایل آنها بررسی شود، نیز توهمی و دور از واقعیت است.

این تحلیل‌گر سرشناس آمریکایی و مقام پیشین سازمان سیا با اشاره به وسعت سرزمینی و جمعیتی ایران تأکید می‌کند: کاملا طبیعی است و مردم ایران نیز آن را طبیعی می‌دانند که ایران نفوذ برجسته‌ای در منطقه‌ای که به آن تعلق دارد داشته باشد.

به گفته «پی‌لار» و در رد ادعای دخالت آمریکا در نفوذ منطقه‌ای ایران می‌نویسد: انتظار مردم ایران از نفوذ کشورشان در منطقه به هیچ ایدئولوژی و راهبرد خاصی وابسته نیست و بلکه این انتظار طبیعی و مشروع است.

وی در خصوص توسعه برنامه موشکی ایران، به جنگ هشت‌‍ ساله ایران و عراق و همچنین پشتیبانی آمریکا و اکثر کشورهای جهان و منطقه از رژیم صدام اشاره می‌کند و می‌افزاید که هر کسی تجربه مقامات کنونی ایران از موشک‌باران شهرهای ایران در زمان جنگ هشت‌ساله داشته باشد و همچنین خطرات خارجی را در نظر بگیرد، طبیعتاً به فکر توسعه برنامه موشکی بالستیک به عنوان سلاح بازدارنده خواهد بود.

منبع: میزان

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها