به روز شده در: ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۱:۳۰
سردار اشتری در دیدار وزیر دفاع افغانستان تاکید کرد؛
فرمانده نیروی انتظامی با تاکید بر تقویت مرز‌های ایران و افغانستان، گفت: باید با تقویت مرز‌های خود و تبادل اطلاعات در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، جرایم سازمان‌یافته و گروه‌های تروریستی برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای انجام شود.
کد خبر: ۲۹۱۰۱۷
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۸ - 14May 2018

تقویت مرز‌های ایران و افغانستان/ تبادل اطلاعات در زمینه مبارزه با موادمخدر و گروه تروریستیبه گزارش گروه اجتماعی دفاع پرس، سردار «حسین اشتری» فرمانده نیروی انتظامی در دیدار با سپهبد «طارق شاه بهرامی» وزیر دفاع افغانستان، به نقش تاثیرگذار امنیت این کشور بر ایران و مرز‌های دو کشور اشاره کرد و اظهار داشت: قطعا تقویت مرز‌های دو کشور در ارتقاء امنیت ایران و افغانستان موثر بوده و همه بر این امر واقفیم که امنیت افغانستان، امنیت ایران محسوب می‌شود.

وی افزود: ما از سال‌های گذشته با پلیس افغانستان ارتباطات فراوانی در زمینه مبارزه با مواد مخدر، جرایم سازمان یافته و گروه‌های تروریستی داشته‌ایم و امیدواریم پس از این دیدار این ارتباطات تقویت شود.

سردار اشتری با بیان اینکه دین، زبان، فرهنگ و سنت‌های فراوان مشترکی میان مردم افغانستان و ایران وجود دارد، گفت: این ویژگی‌ها باعث شده روابط ما با مردم افغانستان تقویت شود.

این مقام عالی انتظامی کشور افزود: وجه مشترک مردم ایران و افغانستان این است که هر دو از آمریکا ضربه خوردند و به این نتیجه رسیده‌ایم که باید مشکلات کشورمان را خودمان حل کنیم.

فرمانده ناجا با بیان اینکه از زمان حضور آمریکایی‌ها در افغانستان کشت خشخاش در این کشور افزایش یافته است، گفت: باید با تقویت مرز‌های خود و تبادل اطلاعات در زمینه قاچاق مواد مخدر، جرایم سازمان یافته و گروه‌های تروریستی برنامه ریزی‌های ویژه‌ای انجام شود.

سردار اشتری با اشاره به اینکه بیش از 4 هزار شهید در مرز‌های شرقی کشور در راستای مبارزه با مواد مخدر، اشرار و گروه‌های تروریستی تقدیم شده است، افزود: قاچاق مواد مخدر به کشور ما، از جمله مشکلاتی است که همواره با آن درگیر هستیم.

این مقام عالی انتظامی کشور افزود: پلیس ایران آمادگی دارد ظرف مدت کوتاهی با همکاری سفارت و دولت افغانستان همه مهاجران فاقد مدارک را ساماندهی کرده و تا هر زمانی که آن‌ها در کشور ما حضور دارند بتوانند به راحتی زندگی کنند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از معضلاتی که ما با آن روبه رو هستیم اتباع غیرمجازی هستند که طبق توافقات انجام شده تحویل مقامات افغانستانی در مرز می‌شوند، ولی متأسفانه بعضا مشاهده می‌شود که این افراد دوباره از مرز‌های غیرمجاز وارد خاک ایران می‌شوند و نیاز است تا در این زمینه همکاری لازم انجام گیرد.

سردار اشتری با بیان اینکه ما به مردم افغانستان علاقه‌مند هستیم، گفت: در مجموعه‌های انتظامی و محاکم قضائی ماهیچ تفاوتی میان ایرانی و افغان وجود ندارد و قانون برای همه به صورت یکسان اجرا می‌شود.

فرمانده ناجا با اشاره به دستور مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر ثبت نام دانش آموزان افغانی در مدارس ایران، گفت: این دستور نشان از دوستی و همبستگی میان دو ملت و دولت ایران و افغانستان است.

این مقام عالی انتظامی ادامه داد: پلیس ایران آمادگی لازم برای انتقال تجارب خود در زمینه‌های برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر، گروه‌های تروریستی و جرایم سازمان یافته به پلیس افغانستان را دارد و امیدواریم بتوانیم از فرصت‌های پیش رو در راستای همکاری‌های بیش از پیش استفاده کنیم.

فرمانده ناجا با اشاره به اینکه گروه‌های تروریستی مترصد فرصتی هستند تا بتوانند مرز‌های دو کشور را ناامن کنند، گفت: امنیت افغانستان یعنی امنیت ایران و ما باید در این زمینه همکاری‌های خود را دو چندان کنیم.

سردار اشتری ادامه داد: مردم افغانستان، مردمی شجاع، مبارز و فهیم هستند که با درایت خود تمام مشکلات را حل کنند و این مهم در دهه‌های اخیر کاملا مشهود بوده است.

فرمانده ناجا در خاتمه گفت: این دیدار، فرصت خوبی برای تبادل اطلاعات، آموزش، انتقال تجربیات و تقویت مرز‌ها به وجود آورده است.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها