به روز شده در: ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۶
آیت الله سید احمد خاتمی در قم:
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: براساس قانون اساسی، همه افراد از جمله رییس مجلس خبرگان در خصوص مسائل جزئی و کلی سیاسی حق اظهار نظر دارند.
کد خبر: ۲۹۱۴۹۶
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۴ - 16May 2018

اظهار نظر درباره مسائل مهم کشور حق مجلس خبرگان است/ رژیم صهیونیستی هر روز به نابودی نزدیکتر می‌شودبه گزارش دفاع پرس از قم، آیت‌ الله «سید احمد خاتمی» امروز در نشست خبری که در ساختمان مجلس خبرگان رهبری در قم برگزار شد با اشاره به هفتادمین سالگرد اشغال فلسطین اظهار کرد: این روز با انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس شریف و اقدام رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی همزمان شده و فتنه‌ای جدید و بیانگر عمق کینه دشمنان علیه اسلام و مسلمان و تضییع مردم فلسطین است.

وی افزود: مردم غیور فلسطین بپا خاستند و اعتراض کردند و در روز‌های اخیر ده‌ها نفر کشته و بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ نفر مجروح شدند و ما مجموعه این جنایات رو محکوم می‌کنیم و دشمنان باید بدانند هر قدمی که در این مسیر بردارند به نابودی نزدیک می‌شوند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: مجلس خبرگان این گونه نیست که تنها سالی دو جلسه داشته باشد بلکه کمیسیون‌ها همواره فعال هستند و به وظیفه خود عمل می‌کنند و در سال دوبار نیز جلسه رسمی برگزار می‌شود.

بیانیه اخیر مربوط به رئیس مجلس خبرگان بود

آیت‌الله خاتمی در پاسخ به سوالی در خصوص بیانیه اخیر مجلس خبرگان و سوالات و ابهاماتی که در این زمینه مطرح شده است تصریح کرد: بیانیه‌ای که صادر شد، بیانیه مجلس و یا هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری نبود، بلکه بیانیه رئیس مجلس خبرگان رهبری بود که توسط آیت‌الله احمد جنتی صادر شد.

وی گفت: اینکه در رسانه‌ها منعکس شد که بیانیه اخیر، بیانیه مجلس خبرگان رهبری است، درست نبود البته در ابتدا در سایت مجلس خبرگان با عنوان بیانیه مجلس خبرگان رهبری منتشر شد که بلافاصله اصلاح شد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: در تمام بند‌های این بیانیه در خصوص نظرات مجلس خبرگان رهبری مطلبی بیان نشده است و انتظار می‌رفت پس از اصلاح، افرادی که اظهار نظر کردند به اصلاح نیز توجه می‌کردند.

وی افزود: احساس می‌کنم برخی افراد به دنبال تخریب مجلس خبرگان و نماز جمعه هستند و به بهانه بیانیه‌ای نهاد‌های سرمایه‌ای نظام را می‌کوبند و این کار درستی نیست.

رئیس مجلس خبرگان مانند همه حق اظهار نظر دارد

عضو خبرگان رهبری بیان کرد: براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، همه افراد در خصوص مسائل جزئی و کلی سیاسی حق اظهار نظر دارند و نظام ما بر این اساس شکل گرفته است و رئیس مجلس خبرگان رهبری نیز مانند همه افراد حق اظهار نظر دارد.

وی با اشاره به اینکه گفته می‌شود مجلس خبرگان در دیپلماسی خارجی دخالت کرده است، گفت: دخالتی در این زمینه صورت نگرفته است و تنها اظهار نظر شده است چرا که دخالت زمانی محقق می‌شود که شخصی بخواهد به‌ وسیله قدرت خود مسئله‌ای را تغییر دهد در حالی که آنچه در بیانیه رئیس مجلس خبرگان بیان شد تنها توصیه است.

آیت‌الله خاتمی خاطر نشان کرد: در روز‌های اخیر بیان شده است که وظیفه مجلس خبرگان تنها مراقبت بر واجد بودن شرایط رهبری است، ولی سوالی که در این زمینه وجود دارد این است که چگونه خبرگان رهبری از جایگاه شخصیت حقیقی خود نباید اظهار نظر کند و البته حق مجلس خبرگان رهبری است که در مسائل مهم کشور اظهار نظر کند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: اینکه گفته می‌شود که مجلس خبرگان مخالف برخی مسائل است صحیح نیست چرا که مخالفت و موافقت تاکنون اصلا مطرح نشده است.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: همه افراد برخی از بند‌های این بیانیه از جمله پیمان‌شکنی آمریکا و قابل اعتماد نبودن اروپایی‌ها را قبول دارند، در این بیانیه آیت‌ الله جنتی گفتند که چرا تضمین حقوقی گرفته نشده است و رئیس جمهور دیگر آمریکا می‌تواند پیمان‌شکنی کند و اگر عذرخواهی در بیانیه مطرح شده است تنها به دلیل همین است که تضمین گرفته نشده است.

وی افزود: آیت‌ الله جنتی به من گفتند که در این نشست ابلاغ کنم که زحمات مذاکره‌کنندگان جای انکار ندارد و حتی رهبر معظم انقلاب نیز مذاکره‌ کنندگان را امین نامیدند و این نشان می‌دهد که مذاکره کنندگان می‌خواستند تضمین بگیرند، اما نتوانستند.

آیت‌الله خاتمی اظهار کرد: مسئله‌ای که باید رعایت شود این است که دو طرف نباید از مقام معظم رهبری هزینه کنند؛ این مسئله بر کسی پنهان نیست که مجموعه فرمایشات مقام معظم رهبری در این خصوص شامل تایید، تذکر و گله است و اینکه گزینشی با این فرمایشات برخورد شود صحیح نیست، بنا بر این در مسائل سیاسی تنها حرف و استدلال خود را بگوییم.

وی خاطرنشان کرد: در روز‌های اخیر دو طرف صریح حرف‌های خود را بیان کرده‌اند، آیت‌ الله جنتی صریح موضع گرفتند و برخی نقد‌ها نیز مطرح شده است؛ نقد‌ها به دو گونه توهین آمیز و استدلالی و منصفانه بود.

عضو خبرگان رهبری اظهار کرد: من به عنوان سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری از نوع دوم نقد‌ها تشکر می‌کنم و باید به این نکته توجه داشته باشیم که نه آیت‌الله جنتی و نه هیچ فرهیخته دیگری معتقد به این نیست که غیرقابل نقد است، اما نقد باید منصفانه و محترمانه باشد.

رسانه‌ها در پوشش اخبار سلیقه‌ای عمل نکنند

وی افزود: از رسانه‌ها انتظار است که تمام حرف‌ها و سخنان عینا پوشش داده شود و نباید در پوشش اخبار سلیقه‌ای عمل کرد.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه در آستانه ماه مبارک رمضان قرار داریم گفت: امیدواریم به احترام ماه رمضان بدون کینه و با دل پاک به استقبال ماه مبارک رمضان برویم و این بحث به پایان برسد.

وی ادامه داد: به همه مردم اطمینان می‌دهیم که کشور سامان دارد و مقام معظم رهبری در رأس کشور قرار دارند و مسؤولان سه قوه نیز بار‌ها اعلام کردند که همراه با ولایت هستند، البته ممکن است در عمل نقدی بر آنان وارد باشد، اما مطمئن باشید که در شرایط فعلی، با عقل جمعی کار پیش خواهد رفت و این به معنای نقد ناپذیری نیست بلکه به مصلحت نظام و مسؤولان است که فضا برای نقد باز باشد.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها