به روز شده در: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۶
رئیس مجلس با بیان اینکه با خروج آمریکا از برجام و عناد برخی کشورها، چالش‌های جدیدی برای ایران خلق کرده‌اند، گفت: باید موقعیت‌شناسی عمیقی از مصاف جدید کشور داشته باشیم.
کد خبر: ۲۹۵۳۹۴
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۵ - 12June 2018

لاریجانی: باید موقعیت‌شناسی عمیقی از مصاف جدید کشور داشته باشیمبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع پرس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (سه‌شنبه، 22 خرداد) در دیدار اعضای شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی، اظهار داشت: مرحوم حبیب‌الله عسگراولادی از بانیان حزب مؤتلفه اسلامی از افراد منحصر به فرد و از فهم سیاسی عمیقی برخوردار بودند و نادره‌ای در عصر انقلاب به شمار می‌آمدند، چرا که علاوه بر اخلاص، شخصیتی شجاع و وارسته و مؤثر بودند که حرف‌هایشان به دل می‌نشست و مانند شهیدان مطهری و بهشتی جای ایشان نیز خالی است.

وی افزود: مرحوم حبیب‌الله عسگراولادی نقش سازنده و مکتبی خوبی داشتند و در کل، حزب مؤتلفه اسلامی عملکرد خوبی داشت، چرا که شهدای این حزب، با اخلاص بوده و به مرجعیت و روحانیت اعتقاد ریشه‌داری داشتند.  

رئیس مجلس ادامه داد: چالش‌هایی در حوزه اقتصادی وجود دارد که البته از تاریخ طولانی برخوردار است و معمولاً دولت‌ها نیز با پدیده‌های اقتصادی که نیاز به جراحی دارد، سعی می‌کنند روبه‌رو نشوند، به‌طور مثال مشکلات مربوط به صندوق‌های بازنشستگی از گذشته وجود داشته است، البته دیوان محاسبات به تخلفات رسیدگی کرده و حکم نیز داده است، اما باید توجه داشت در خصوص وضعیت صندوق‌های بازنشستگی در قانون بودجه این امکان ایجاد شده که دولت مشکلات را حل کند.

لاریجانی در همین زمینه تأکید کرد: دولت ظرفیت حل مشکل صندوق‌های بازنشستگی را دارد، اما هنوز حرکت جدی برای تحقق آن صورت نگرفته و اگر مسائل صندوق‌های بازنشستگی حل نشود، در آینده مشکلاتی ایجاد می‌شود، زیرا حجم قابل توجهی از بودجه صرف امور جاری کشور می‌شود.

وی گفت: از حدود 5 سال گذشته، به دولت اجازه داده شد که طرح‌ها را به بخش خصوصی واگذار کند و در بودجه سال 97 به صورت استانی و به تفکیک، طرح‌های قابل واگذاری ذکر شده و چنانچه کسی در این خصوص سرمایه‌گذاری کند، از بانک می‌تواند تسهیلات یارانه‌ای دریافت کند.

رئیس مجلس درباره سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، گفت: اجرای سیاست‌های اصل 44 به درستی انجام نگرفته و اینکه به‌طور مثال به جای بدهی به یک دستگاه، نیروگاه واگذار شود، قابل قبول نیست، البته در دولت فعلی موارد باقیمانده مربوط به واگذاری‌ها بهتر انجام شد، اما در کل، پایه کار اصولی اجرا نشده است و باید یک بار دیگر اصل 44 اجرا شود.

لاریجانی افزود: از نظر کلان اقتصاد با توجه به بالا بودن بودجه جاری و بزرگ بودن بدنه دولت، منابع صرف این امور می‌شود، هزینه بودجه‌های جاری زمانی با درآمد حاصل از واگذاری شرکت‌ها انجام می شد و بعدها نیز اتکا به درآمد حاصل از اوراق مشارکت شده که این صحیح نیست، نکته دیگر اینکه برخی همچنان اصرار به دولتی بودن سیستم دارند که این نیز مناسب اقتصاد کشور نیست.

وی با بیان اینکه در کوچک‌سازی دولت، عملکرد موفقی نداشته‌ایم، گفت: کشور در حال حاضر در معرض مصاف جدیدی است که این مصاف، نسبتاً جدی بوده و باید موقعیت‌شناسی عمیق داشت، با خروج آمریکا از برجام و عناد برخی کشورها، چالش‌های جدیدی برای ایران خلق کرده‌اند.

رئیس مجلس  تصریح کرد: به طور مثال همین وضعیت ارزی ناشی از برخی کمبودها و کاهش سطح همکاری بانک‌ها بوده است. البته اروپایی‌ها از نظر سیاسی می‌گویند، خلأهای ایجاد شده را پر می‌کنند؛ اما در این رابطه دو نظر وجود دارد؛ برخی می‌گویند نباید به اروپایی‌ها اعتنا کرد و برخی می‌گویند در پیشگاه مردم باید بگوییم این راه‌ها را رفته‌ایم و بنده نیز فکر می‌کنم این حرف درست است که باید راه را می‌رفتیم که هنوز هم در حال مذاکره هستیم.

لاریجانی ادامه داد:  مسئله وفاق در داخل کشور بسیار مهم است و باید خطری را که با آن روبه‌رو هستیم، کوچک نگیریم، چرا که گاهی کوچک گرفتن یک موضوع، باعث غفلت در داخل می‌شود و من فکر می‌کنم صدمه عدم وفاق از صدمه تحریم‌های آمریکا بیشتر است، بنابراین باید روی وفاق و موضوعات اصلی تمرکز کنیم تا انشاء‌الله با استفاده از ظرفیت استعدادهای خوب، از شرایط پیش رو عبور کنیم.

وی اظهار داشت: همچنان می‌بینم دوستانی که هرکدام به وجهی به انقلاب متصل هستند و  تردیدی در علاقه آنها به انقلاب وجود ندارد؛ اما به دلیل نداشتن تحلیل مشترک از شرایط و خُردبینی در برخی مسائل، مصاف پیش رو را کوچک می‌بینند و به نزاع‌های جزئی می‌پردازند که این موضوع برای کشور آسیب در پی دارد و حتی اختلاف‌نظرهای تصنعی آسیب‌زاست.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور گفت: نیروهای طرفدار انقلاب اسلامی اگر به یک تحلیل متحد نرسند و برخی حواشی را کاهش ندهند، کار دشوار خواهد بود؛ البته وجود اختلاف‌نظر طبیعی است، اما باید برای نیل به اهداف بزرگ، اختلاف‌نظرها کنار گذاشته شود و انجام این مهم، هنر بزرگی است، بنابراین به دوستان مؤتلفه توصیه می‌کنم، تلاش کنند تا جریان‌های مختلف با وفاق بیشتر کار کرده و نگذارند برخی ناشیانه در عرصه سیاست بتازند.

لاریجانی یادآور شد: باید سرمایه‌گذاری در کشور تسهیل شود، البته در این راستا، قوانینی برای بهبود فضای کسب و کار تصویب شده که باید به درستی اجرا شود.

گفتنی است، محمدنبی حبیبی دبیر کل حزب مؤتلفه اسلامی و همچنین اسدالله عسگراولادی گزارشی از عملکرد حزب مؤتلفه اسلامی و وضعیت کشور به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه کردند.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها