محمدی:
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: ارز مورد نیاز حجاج با وجوهی که خود زائرین در اسفندماه در هنگام ثبت‌نام پرداخت کرده‌اند، طبق نرخ روز بانک مرکزی خریداری شده است و ھیچ منتی هم بر زائران عزیز نیست.
کد خبر: ۲۹۹۰۰۳
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۲ - 10July 2018

ارز مورد نیاز حجاج طبق نرخ روز بانک مرکزی خریداری شده استبه گزارش گروه اجتماعی دفاع پرس، «حمید محمدی» در همایش حجاج، سرمایه اصلی سازمان حج و زیارت را زائرین دانست و اظهار کرد: وجود زائرین عزیز هویت و فلسفه وجودی سازمان حج و زیارت است.

وی حج را کنگره بزرگ اسلام و یک حرکت عظیم و بی نظیر در دنیا و جهان اسلام خواند و گفت: ما فضای حج را ھمانند سال گذشته در شرایطی برقرار می کنیم که رابطه دوجانبه بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان وجود ندارد، اما موضوع حج به لحاظ اهمیت بسیار زیادش، از روابط دو جانبه کاملا جدا تلقی شده است و بر همین اساس پیش می‌رود.

محمدی افزود: با اینکه فقدان روابط دوجانبه محدودیت های زیادی را ایجاد کرده و بر سختی کار بسیار افزوده است، اما خدمتگزاران شما در سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رھبری و تمامی خادمین حجاج از جمله مدیران مجموعه ها، مدیران کاروان ها و همکاران آن ها در هر رده ای همه سعی و تلاش خود را بکار بسته اند تا زائرین با آسودگی و در کمال آرامش از برکات این سفر معنوی بهره‌مند شوند و اعمال حج خود را به بهترین نحو ممکن انجام دھند.

رییس سازمان حج و زیارت فرآیند عملیات حج را بسیار پیچیده و سخت برشمرد و توضیح داد: بعد از حج سال گذشته حدود 25 کارگروه از کارشناسان خبره در مورد واکاوی و آسیب شناسی حج تشکیل شد و هدف از این کارگروه‌ها، مرتفع گرداندن مشکلات برای سال های بعد بود.

محمدی به موضوع اسکان نیز اشاره کرد و افزود: اسکان زائرین در مدینه منوره با توجه به تخریب بخشی از ھتل ھای این شهر و عدم جایگزینی ھتل ھای جدید، نسبت به ھتل ھای مکه کیفیت پایین تری دارد.

وی طول اسکان در مدینه را ناشی از محدودیت تعداد هتل مناسب حداکثر 6 روز دانست و گفت: دست اندرکاران سازمان حج و زیارت تمام تلاش خود را برای رفاه و آسایش زائران انجام داده اند؛ البته برخی مشکلات موجود در مدینه برای زائران همه کشورها وجود دارد که امیدواریم این دغدغه ها هم با سعه صدر زائران به خوبی پایان یابد.

رییس سازمان حج و زیارت در خصوص تغذیه زائران نیز اظهار کرد: تغذیه زائران کشورمان در هتل‌ها پخت نمی‌شود بلکه این فرآیند در آشپزخانه‌های متمرکز و توسط آشپزھای مجرب، زیر نظر کارشناسان بهداشت و با موادی مرغوب و تجهیزات مدرن و با توجه جدی به اصول بهداشتی و سلامت انجام می گیرد.

محمدی در خصوص موضوعات پزشکی و درمانگاھ ھای زائران اظهار کرد: درمانگاه‌های تخصصی در مدینه ‌و مکه ایجاد کرده ایم که زائران می توانند برای معالجه به آن ھا مراجعه کنند؛ البته لازم است زائران اصول بھداشتی و مسائلی که باعث بیمار نشدن آن ها می شود را مورد توجه قرار دهند و به پیشگیری قبل از درمان بپردازند.

وی به خدمات درمانی ‌در‌ مشاعر مقدس اشاره کرد و افزود: طبق توافق صورت گرفته با طرف سعودی، حجاج ما می توانند از خدمات پزشکی عربستان در منا و عرفات استفاده کنند.

رییس سازمان حج و زیارت در همین رابطه تاکید کرد: طبق توافقات انجام شده با مسئولین سعودی حجاجی که در عرفات و منا به پزشک نیاز دارند، می توانند به نزدیکترین درمانگاھ ھای سعودی که در منطقه ایران قرار دارد، مراجعه کنند.

محمدی با تاکید بر اهمیت اصل امنیت و سلامت حجاج گفت: لازم است حجاج محترم به تمامی نکات و مواردی که مدیران کاروان ها اعلام کرده اند توجه جدی داشته باشند؛ در همین رابطه توجه به قوانین و مقررات کشور میزبان نیز بسیار مهم است.

وی در خصوص اسکان در مشاعر مقدس در ایام تشریق تصریح کرد: با توجه به گرمی ھوا در موسم حج که گرمترین زمان سال در عربستان است، اقدامات بسیار خوبی در عرفات شده است، کسانی که سال های قبل مشرف شده‌اند می‌توانند این تفاوت بسیار برجسته را تبیین کنند؛ در عرفات چادرهای سنتی و کوچک و کوتاه به خیمه‌های بسیار بزرگ و مرتفع و دارای کولرهای گازی تبدیل شده است، اما با این وجود محدودیت هایی مثل تنگی و مضیقه جا وجود دارد که حجاج محترم باید با سعه صدر و کمی حوصله این کاستی‌ها را تحمل کنند.

محمدی با اشاره به محدودیت وسعت منا و مضیقه جای استراحت حجاج در خیمه های منا، گفت: ممکن است عده ای بگویند در این شرایط که محدودیت و مشکل جا هست، تعداد کمتری به حج ببریم. باید توجه داشت اگر سازمان بتواند سالی یکصد هزار نفر را هم به حج اعزام کند، تشرف یک میلیون و 350 هزار نفری که از 12 سال پیش در نوبت و انتظار تشرف هستند تا 14 سال دیگر به طول خواهد کشید. اگر تعداد کمتری مثلا 50 هزار نفر شوند، زمان انتظار به 28 سال افزایش خواهد یافت و ممکن است حج تمتع، قسمت عزیزانی که سالیان متمادی در انتظار هستند، نشود.

وی با اشاره به روحیه همکاری و تعاون مردم خوب ایران گفت: یقینا همه حجاج حاضر هستند یکی دو شب سختی و مضیقه جا را تحمل کنند اما زمینه را برای تشرف زودتر هم وطنان چشم انتظارشان فراهم کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص ھزینه اعزام زائرین که در این روزھا ھجمه ھایی علیه آن شده و عده ای بیان می کنند که چرا بایستی ھزینه زائرین با ارز سه هزار و 900 تومانی تامین شود، گفت: ارز مورد نیاز زائرین با وجوهی که خود زائرین در اسفندماه در هنگام ثبت نام پرداخت کرده اند، طبق نرخ روز بانک مرکزی خریداری شده است و ھیچ منتی هم بر زائران عزیز نیست.

انتهای پیام/ 211

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار