به روز شده در: ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۰
سخنگوی دولت عراق ضمن اعلام پای‌بندی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت که این کشور به معاملات دلاری خود با ایران پایان می‌دهد.
کد خبر: ۳۰۳۴۲۰
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۸ - 10August 2018

به معاملات دلاری با ایران پایان می‌دهیمبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس، «سعد الحدیثی» سخنگوی دولت عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک عربی گفت که تحریم‌های آمریکا علیه ایران یک خطای اساسی است و برای حل مشکلات میان کشور‌ها این تصمیم درست نیست، این تصمیمات مشکلات را حل نمی‌کنند، بلکه آن‌ها را پیچیده‌تر می‌کنند.

وی افزود: به تحریم‌های آمریکا علیه ایران پای‌بند خواهیم بود؛ زیرا ما قبل از هرچیز به منفعت ملی عراق نگاه می‌کنیم.

وی ادامه داد: کشور عراق از این پس برای معاملات مالی و تجاری با ایران از دلار استفاده نخواهد کرد، ما گامی برنمی‌داریم که به ضرر اقتصاد عراق باشد، کشور عراق در آینده ابزار‌های مشخصی برای معامله تجاری با ایران را بررسی خواهد کرد که با تحریم‌های آمریکا تعارض نداشته باشند.

از سوی دیگر، «مظهر محمد صالح» مشاور اقتصادی «حیدر العبادی» در گفت‌وگو با این خبرگزاری تاکید کرد که عراق روابط اقتصادی گسترده‌ای با ایران دارد که در مقدمه آن‌ها انرژی و برق و گاز است، همچنین سالانه حدود سه میلیون ایرانی برای زیارت به عراق می‌آیند و این امر بر اقتصاد عراق تاثیر دارد.

وی افزود که برخی تحرکات دیپلماسی در عراق وجو دارد که هدف آن دور کردن عراق از تحریم‌های اقتصادی وضع شده علیه ایران است.

پیش از این «نوری مالکی» ضمن مخالفت با تحریم‌های تحمیل شده از سوی آمریکا علیه ایران گفت که ما جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که با این سیاست‌های ظالمانه که علیه ملت‌ها وضع می‌شود، مخالفت کنند.

حزب «الدعوه الاسلامیه» عراق که ریاست آن را نوری المالکی بر عهده دارد نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که این حزب تحریم‌های ظالمانه‌ای که «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران تحمیل کرد را محکوم می‌کند و از تمام حکومت‌های آزاد جهان بخصوص حکومت‌های اسلامی می‌خواهد که این تحریم‌های ظالمانه را که موجب محرومیت ملت‌ها می‌شود و با ساده‌ترین اصول حقوق بشری در تضاد است، محکوم کنند.

در این بیانیه آمده است که ملت عراق سختی و تلخی تحریم‌ها و حصار اقتصادی را چشیده‌اند و هزینه سنگینی پرداخت کردند و آمریکا در راس کشور‌هایی است که این تحریم‌ها را تحمیل کردند.

این در حالی است که نخست‌وزیر عراق در واکنش به از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت که ما مخالف وضع تحریم علیه ایران هستیم، اما بغداد به منظور حمایت از ملت عراق به این تحریم‌ها پای‌بند خواهد بود.

«فواد معصوم» رئیس‌جمهور عراق نیز در واکنش به تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت که شرایط فعلی عراق و طبیعت روابط پر منفعت آن با ایران باعث می‌شود که پای‌بندی بغداد به تحریم‌های آمریکا علیه تهران را سخت کند. عراق در درگیری‌های فعلی نباید با یک طرف علیه طرف دیگری باشد و فشار زیاد بر ایران ممکن است نتایجی به دنبال داشته باشد که بر وضعیت داخلی عراق و دیگر کشور‌ها تاثیر می‌گذارد.

همچنین «نیچروان بارزانی» نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در یک نشست خبری در اربیل در واکنش به از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت که موضع اقلیم کردستان در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب موضع بغداد است.

سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی نُجَباء هم نسبت به اعلام همراهی نخست‌وزیر عراق با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، واکنشی شدیداللحن نشان داد.

نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی هم در آخرین توییت خود نسبت به مواضع حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در برابر تحریم‌های یکجانبه آمریکا واکنش نشان داد.

انتهای پیام/ ۷۱۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها