به روز شده در: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶
ولید المعلم:
وزیر خارجه سوریه با اشاره به نقش ایران و روسیه در کمک به سوریه در مبارزه با تروریسم، گفت: طبیعی است که برای بازسازی سوریه ایران و روسیه در اولویت باشند.
کد خبر: ۳۰۸۶۳۰
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۶ - 12September 2018

برای بازسازی سوریه ایران و روسیه در اولویت هستندبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس به نقل از العالم، ولید المعلم وزیر خارجه سوریه در گفت‌وگو با مجله روسی «زندگی بین‌المللی» اظهار داشت: این اولین بار نیست که سوریه در معرض حمله آمریکا به بهانه استفاده از سلاح‌های شیمیایی قرار می‌گیرد و آمریکا سلاح شیمیایی را بهانه‌ای برای توجیه تجاوز به سوریه به کار می‌برد.

وی افزود: سناریوی ساختگی استفاده از سلاح‌های شیمیایی و تلاش برای متهم کردن دولت سوریه به استفاد از آن به آسانی صورت می‌گیرد و برای انجام این کار گروه تروریستی «کلاه سفیدها» که توسط سرویس‌های جاسوسی انگلیس تشکیل شده و از سوی تعدادی از کشور‌های غربی برای اجرای چنین سناریو‌هایی حمایت می‌شوند، به خدمت گرفته می‌شود.

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد که چنین سناریویی هیچ پایه قانونی ندارد و با نادیده گرفتن شورای امنیت سازمان ملل اجرا می‌شود، اما حقیقت این است که سوریه سلاح‌های شیمیایی ندارد.

وی درباره حل و فصل بحران سوریه گفت: آنچه به حل و فصل سیاسی در سوریه کمک می‌کند توقف دخالت خارجی در امور داخلی سوریه است و هنگامی که این دخالت‌های خارجی کاملا متوقف شوند گفت‌وگو فقط بین سوری‌ها خواهد بود و این امر به پیشبرد موفقیت‌آمیز روند سیاسی کمک می‌کند.

المعلم درباره دلایل کنار گذاشته شدن کشور‌های غربی از مشارکت در بازسازی سوریه بعد از جنگ گفت: آن‌ها تروریست‌ها را به تخریب زیرساخت‌های سوریه تشویق کردند بنابراین آن‌ها به دنبال مشارکت در تامین بودجه برنامه بازسازی سوریه تا زمان پایان روند سیاسی نیستند و هدف آن‌ها تسلط بر روند سیاسی به‌ویژه بعد از شکست در اقدامات خصمانه خود علیه سوریه است.

وزیر خارجه سوریه گفت: سوریه در جنگ علیه تروریسم به دوستان از جمله ایران و روسیه تکیه کرد و طبیعی است که این 2 کشور در اولویت مشارکت در روند بازساسی سوریه قرار بگیرند و این یعنی وفاداری به فداکاری‌هایی که این 2 کشور برای سوریه انجام دادند.

انتهای پیام/ 441

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار