به روز شده در: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶
سخنگوی وزارت خارجه:
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: آشوب‌های اخیر در عراق از جمله حمله و آتش زدن ساختمان سرکنسول‌گری ایران در بصره نتیجه سیاست‌ها و حمایت‌های آشکار و نهانِ ایالات متحده از گروه‌های خشن و افراطی است.
کد خبر: ۳۰۸۷۶۶
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۵ - 12September 2018

سیاست‌های آمریکا در عراق ثمری جز ناامنی و بی‌ثباتی نداشته استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع پرس، «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه کاخ سفید در خصوص ناآرامی‌های چند روز اخیر در عراق و شهر بصره، صدور چنین بیانیه‌ای را فاقد هرگونه وجاهت، حیرت‌انگیز، تحریک‌آمیز و غیرمسئولانه دانست و به‌شدت آن را محکوم کرد.

قاسمی سیاست‌های تنش‌زا و اقدامات مداخله‌جویانه و دخالت‌های تجاوزکارانه دولت آمریکا را عامل و علت اصلی بی‌ثباتی، ناآرامی و ایجاد تنش و تفرقه در منطقه دانست و اظهار داشت: سیاست‌های این کشور در عراق حاصل و ثمری جز ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی بدنبال نداشته و شرایط و آشوب‌های اخیر در عراق از جمله حمله و آتش زدن ساختمان سرکنسول‌گری جمهوری اسلامی ایران در بصره نتیجه این سیاست‌ها و حمایت‌های آشکار و نهانِ نابخردانه و کوته‌بینانه آن‌ها از گروه‌هایی است که خشونت و افراط‌گرایی را توسعه و ترویج داده و آن را به امری روزمره و عادی بدل کرده‌اند و دولت آمریکا باید پاسخگوی حمایت‌های چندین ساله خود از اینگونه گروه‌ها در منطقه باشد و صدور چنین بیانیه‌های فرافکنانه و مشکوک که به نوعی فرار به جلو قلمداد می‌شود هم نمی‌تواند از بار مسوولیت آن‌ها در ایجاد تنش و حمله به اماکن دیپلماتیک و ساختمان‌های دولتی در آن کشور و دیگر مناطق جهان بکاهد.

بهرام قاسمی گفت: امروز بسیاری از دولتمردان‌، سیاست‌ورزان و روشنفکران در جای جای جهان به نقش فزاینده ایالات متحده در ایجاد بی‌ثباتی، نا‌امنی و زیاده‌خواهی‌های قلدرمأبانه آن به خوبی آگاهند. آمریکا باید بداند با این گونه فرافکنی‌های ناشیانه قادر به سرپوش نهادن به نتایج سیاست‌های غلط، بی‌حاصل و ثبات زدای خود در منطقه نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه ضمن تأکید بر سیاست اصولی و همیشگی جمهوری اسلامی ایران در حفظ صلح و ثبات و امنیت در کشورهای منطقه، گفت: عراقِ امن و توسعه‌یافته همواره از خواسته‌ها و اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران است و توطئه‌های طرف‌های ثالث نمی‌تواند مانع توسعه و ارتقاء این روابط دیرینه و مستحکم شود.

انتهای پیام/ 131

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار