به روز شده در: ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۷
پایگاه خبری فرات نیوز:
العبادی در خصوص علت انصراف خود از نامزدی نخست وزیری گفت: به دنبال چنگ زدن به قدرت نیستم، بلکه پایبند به قانون اساسی هستم و رهنمودهای مرجعیت را می‌پذیرم.
کد خبر: ۳۰۸۹۶۱
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۴ - 14September 2018

العبادی از نامزدی دوباره نخست وزیری عراق کناره گیری کردبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس، پایگاه خبری فرات نیوز عراق پنجشنبه شب گزارش کرد که «حیدرالعبادی» از نامزدی دوباره برای نخست‌وزیری انصراف داده و اعلام کرده است: به دنبال چنگ زدن به قدرت نیستم، بلکه پایبند به قانون اساسی هستم و رهنمودهای مرجعیت را می‌پذیرم.

پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی سومریه نیوز نیز اعلام کرد: العبادی در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به خبرنگاری که پرسید، ضعف و متحد نبودن اعضای ائتلاف نصر (به ریاست العبادی)، شما را بر آن داشت که اکنون خبر عدم نامزدی خود برای نخست وزیری مجدد را اعلام کنید، گفت: این باور اشتباه است، زیرا در حال حاضر اتحاد ائتلاف نصر، بیش از هر زمان دیگری است، هر چند تبلیغات زیادی علیه این ائتلاف وجود دارد.

وی با بیان اینکه ائتلاف نصر قوی است و به برنامه‌های ملی خود برای اصلاح اوضاع عراق و پشت سرگذاشتن فرقه‌گرایی ادامه می‌دهد، بار دیگر به پایبندی خود به رهنمودهای مرجعیت عالی دینی تاکید کرد.

نخست‌وزیر عراق در خصوص حوادث بصره هم گفت: استان بصره کمبودهایی داشته است، اما این موضوع برای اهداف دیگری مورد سوء استفاده قرار گرفت.

العبادی با بیان این که سوء استفاده ناشایست از کمبود امکانات بصره برای تهدید این استان پذیرفتنی نیست، افزود: هدفم گروه خاصی در این باره نیست، بلکه سخنم با تمام گروه هایی است که در حوادث بصره دست داشته‌اند و به دنبال تقسیم غنایم میان خود بودند که این اقدام آنها محکوم است و ما همگی باید این اقدام را محکوم کنیم.

یک منبع نزدیک به دفتر آیت الله سیستانی در پاسخ به ادعاهای منتسب به مرجعیت عالی دینی عراق در خصوص مخالفت مرجعیت با نامزدی آن‌ها برای پست نخست‌وزیری گفته است که این خبر دقیق نیست؛ زیرا تعیین یا معرفی نامزد برای پست نخست‌وزیری بر اساس قانون اساسی از صلاحیت‌های فراکسیون بزرگ پارلمان است و دیگران حق مخالفت با آن را ندارند.

وی خاطرنشان کرد: برهمین اساس از سوی مرجعیت عالی دینی، عنوان مخالفت به کار نرفته است و افراد به خصوصی را از هیچ طیف سیاسی مشخصی هم نام نبرده است.

اشاره وی به این نکته است که دیدگاه آیت الله سیستانی جنبه توصیه‌ای و مشورتی دارد؛ اما اختیار قانونی برای تعیین نخست‌وزیر در نهایت با پارلمان و (ائتلاف) فراکسیون بزرگ پارلمانی خواهد بود.

آیت الله سید علی سیستانی مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق چند سالی است که در اعتراض به ناکارآمدی مسوولان و رهبران سیاسی عراق، تقریبا با همه آنها قطع ارتباط کرده و از پذیرش هرگونه مسوول دولتی یا رهبر سیاسی خودداری کرده است.

وی در طی چند سال گذشته با تنها مسوولی که دیدار کرده، نماینده سازمان ملل در عراق بوده است.

انتهای پیام/ 131

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار