به روز شده در: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۰
معرفی کتاب؛
کد خبر: ۳۲۴۴۰۶
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۵ - 21March 2019

«مجموعه مقالات دفاع دانش بنیان، در اندیشه امام خامنه‌ای»به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، نظام مقتدر جمهوری اسلامی ایران برای پویایی بیشتر و حضورحداکثری در مناسبات سیاسی خارجی نیازمند به تقویت حوزه دفاعی است. هر چقدر در این زمینه رشد داشته باشیم؛ سبب ایجاد هیمنه ایران اسلامی در دل دشمنان خواهد شد. اما توانمندسازی دفاعی ایران اسلامی مراتب و ویژگی‌هایی دارد که باید در نظر گرفته شود.

چرا که ترسیم نقشه راه باید از سوی مقام معظم رهبری صورت گرفته و مسیرهای محقق شدن برنامه‌های دفاعی توسط ایشان صورت می‌گیرد و مسئولین حوزه دفاعی باید در این مسیر حرکت کنند. از همین جهت تبیین اندیشه‌های مقام معظم رهبری در اوضاع کنونی ضروری است. انتشارات «دفاع» با این هدف اقدام به انتشار مجموعه آثاری تحت عنوان «تبیین اندیشه دفاعی» نمودهاست که می‌تواند حرکت به سمت هدفی غایی که رهبر انقلاب انتظار دارد را روشن کند. کتاب «مجموعه مقالات دفاع دانش بنیان، در اندیشه امام خامنه‌ای» نیز یکی از کتاب‌های این مجموعه است.

در مقدمه کتاب آمده است:

«هنگامی که اندیشمندان سیاسی درباره منابع قدرت دولت‌ها سخن می‌گویند، توان نظامی و قدرت نیروهای مسلح یک دولت را عنصر اساسی در معادله قدرت بیان کرده و نسبت به  سایر منابع همچون موقعیت جغرافیایی، توان اقتصادی، علم و جمعیت آن را مهم‌ترین مؤلفه در اعمال قدرت دولت در عرصه ملی و بین‌المللی قلمداد می‌کنند. در دوران مدرن و با درک  بیشتر اهمیت و جایگاه قدرت ملی از سوی ملت‌ها و دولت‌ها، شاهد گسترش روی کرده‌ای نظری و عملی پیرامون آن نیز بوده‌ایم روی کرد نظر با محوریت دانشمندان و نظریه پردازان خود را در قالب نظریه پردازی‌هایی پیرامون مفهوم قدرت و قدرت ملی نشان می‌دهند و روی کرد عملی با محوریت حکومت‌ها و دولت‌ها به اجرا در می‌آیند.

با مروری بر اندیشه‌های راهبردی مقام معظم رهبری شاهد اهتمام به مفهوم قدرت ملی از هر دو منظر نظری و عملی هستیم. در حقیقت راهبردها و سیاست‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران در راستای اندیشه دفاعی امام خامنه‌ای (مدظله العالی) که الهام  یافته از مکتب دفاعی اسلام ناب محمدی) ص) است، قراردارد. لذا کنکاش در اندیشه دفاعی امام خامنه‌ای جهت احصاء و راهبردی نمودن استراتژیهای دفاعی مناسب در مقابله با تهدیدها و تهاجم دشمنان انقلاب جزء وظایف و مأموریت‌های ذاتی مسئولان، محققان و کارکنان نیروهای مسلح می باشد. به همین مناسبت سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشت‌یبانی نیروهای مسلح  بر خود لازم دانسته تا به این مأموریت خطیر و وظیفه ذاتی توجه نموده و به آن بپردازد.»

کتاب «مجموعه مقالات دفاع دانش بنیان، در اندیشه امام خامنه‌ای» شامل 16 مقاله به شرح زیر است:

«دفاع دانش بنیان و راهبرد موازنه قدرت بر بستر اندیشه و نظر امام خامنه‌ای» نوشته «قاسم علیدوستی»

«بررسی اندیشه‌های امام خامنه‌ای در مدیریت سرمایه‌های فکری و دانشی در کشور و مقایسه تطبیقی با مدل‌های موجود» نوشته «رضا حسنوی»، «علی قنبری نسب»، «رضا شعبانزاده»، «محمدحسن عطایی» و «فیروز رنجبر»

«بررسی تطبیقی دفاع دانش بنیان در اسلام و غرب بر بستر اندیشه دفاعی امام خامنه‌ای» نوشته «قاسم علیدوستی»

«تحلیل بومی گرایی، اخلاق اسلامی و وحدت ملی؛ مهمترین مولفه های دفاع دانش بنیان از دیدگاه امام خامنه‌ای» نوشته «کورش بروجی» و «سودابه بروجی»

«نقش و جایگاه مدیریت دانش در دفاع دانش بنیان مبتنی بر اندیشه‌های امام خامنه‌ای با تاکید بر ثبت تجارب و درس آموخته‌ها» نوشته «سجاد حبیبیان» و «جواد منزوی بزرگی»

«بررسی نقش مدیریت دانش در دفاع دانش بنیان از منظر اندیشه‌های دفاعی امام خامنه‌ای» نوشته «سیده منیژه نجات سنگدهی» و «حسن گلی زاده»

«دفاع دانش بنیان و موازنه قدرت در اندیشه دفاعی امام خامنه‌ای» نوشته «محمد یزدان محمدی»

«ارائه مدل مفهومی تطبیقی عوامل کلیدی موثر بر موفقیت مدیریت دانش بر اساس دیدگاه‌های دانشی و دفاعی امام خامنه‌ای» نوشته «غلامرضا نوروزی» و «علی یادگاری»

«مدیریت دانش نظامی در اندیشه مقام معظم رهبری» نوشته «علیرضا پاکدل سلامت»

«تاثیر پذیرش برجام بر امنیت زیرساخت‌های حیاتی کشور از منظر اندیشه امام خامنه‌ای با رویکرد آینده پژوهی» نوشته «محمد حسن عطایی»، «رضا حسنوی» و «علی قنبری نسب»

«دفاع دانش بنیان؛ الگوی رفتاری موازنه قدرت» نوشته «وحید ریاضی»

«استمرار تولید با رویکرد پدافند غیر عامل دانش بنیان (جستاری در اندیشه‌های دفاعی امام خامنه‌ای) نوشته «سید امیر حسین امامیان» و «محسن خدابخش»

«راهبردها و الزامات تحقق دفاع دانش بنیان؛ مبتنی بر اندیشه‌های دفاعی امام خامنه‌ای» نوشته «علی نقی طالبی» و «صادق محمدپور»

«الگوی سرمایه انسانی مطلوب در دفاع دانش بنیان از دیدگاه فرماندهی معظم کل قوا» نوشته «اکبر حسن‌پور» و «امجد عظمی»

«تبیین ویژگی‌های فرمانده کارآمد در حوزه دفاع دانش بنیان از دیدگاه فرماندهی معظم کل قوا» نوشته «فریدون عبدی»

«راهبردهای دفاع دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی در اندیشه‌های امام خامنه‌ای» نوشته «داود سلمانی»

«مجموعه مقالات دفاع دانش بنیان، در اندیشه امام خامنه‌ای» در 448 صفحه مصور به قلم جمعی از نویسندگان تالیف و توسط انتشارات «دفاع» در یک هزار و 500 نسخه منتشر شده است.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها