به روز شده در: ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
ابتکار:
معاون امور بانوان و خانواده رئیس جمهور گفت: در ستاد ملی زن و خانواده، سیاست‌های مربوط به شاخص‌های عدالت جنسیتی تصویب و برای اجرا به همه دستگاه‌ها ابلاغ شده و هدف غایی آن دستیابی به عدالت جنسیتی است.
کد خبر: ۳۲۷۳۱۶
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۳ - 12January 2019

هدف غایی دولت رسیدن به عدالت جنسیتی استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع پرس، «معصومه ابتکار» امروز (شنبه 22 دی‌) در نشست انتقال تجارب موفق حوزه زنان در مدیریت شهری اظهار داشت: انتقال و تبادل تجربیات و شبکه‌سازی زنان که در شهرهای مختلف کشور مسوولیت دارند اقدام شایسته‌ای است.

وی یادآور شد: حضرت زینب (س) بهترین زن برای الگوسازی زنان محسوب می‌شود که پیام‌آوری صادق بود و زندگی شگفت‌انگیزی داشت.

ابتکار گفت: نقش و اهمیت توجه به موضوع زنان و خانواده در مدیریت شهری اهمیت به‌سزایی دارد و یکی از محورهای توسعه پایدار شهرها است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری تصریح کرد: بدون برنامه‌ریزی موثر برای زنان و خانواده نمی‌توان به اهداف کلان دست یافت و باید مبتنی با هر برنامه‌ای به سمت تحقق عدالت گام برداشت.

وی خاطرنشان کرد: در مدیریت شهری باید به مفهوم عدالت جنسیتی پرداخت تا همه زنان و مردان از خدمات مدیریت شهری بهره‌مند شوند.

ابتکار ادامه داد: این خدمات باید حقوق اولیه را تامین و مطالبات زنان و خانواده را با نگاه وسیعتر جواب دهد و عدالت جنسیتی در همه دستگاه‌ها اجرا شود.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور، گفت: اگر شورای شهر شاخص‌های مربوط به عدالت جنسیتی را تصویب کند می‌توان بر اساس اسناد فرادستی در برنامه سالیانه شورا به عنوان یک محور مطرح شود.

وی با بیان اینکه دولت در لایحه بودجه سال 98 گام‌های خوبی برداشته است، اضافه کرد: 30 درصد پست‌های مدیریت طی چهار سال بر اساس شایستگی و توانمندی به زنان واگذار شود.

ابتکار تاکید کرد: حدود 60 درصد در استانداری‌ها در مورد واگذاری پست‌های مدیریتی به زنان نسبت به سال قبل رشد داشته است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور، گفت:در برنامه‌ریزی شهری هم باید شاخص‌های دوستدار خانواده را در نظر بگیریم و به دنبال آن چهره خشن شهری را با برنامه‌ریزی تغییر دهیم و عناصری که آرامش و نشاط را به شهر باز می‌گرداند شناسایی کنیم.

ابتکار به اجرای طرح گفت‌وگوی ملی خانواده در بیشتر شهرها اشاره کرد و افزود: این طرح با بهره‌گیری از مشارکت تشکل‌های مردم نهاد، شهرداری‌ها و مدارس در تلاش است تا نشان دهد خانواده در معرض همه آسیب‌های اجتماعی قرار دارد.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور، گفت: در خانواده دچار اختلال ارتباطی شده‌ایم و این اختلال اعضای آن را از هم جدا کرده و امروز ارتباط بین نسلی به یکی از مشکلات نهاد خانواده تبدیل شده است.

وی یادآورشد: موضوع گفت‌و‌گوی ملی خانواده یک بحث کلیدی است و باید برای اجرای آن همکاری داشت.

ابتکار اظهار داشت: اکنون عدالت جنسیتی و گفت‌وگوی ملی خانواده در عالی‌ترین سطح مدیریت شهری و مصوبات شورای اسلامی شهر باید از محورهای برنامه‌های پنج ساله شهری باشد.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور، افزود: در مورد توانمندسازی زنان، زنان سرپرست خانواده در اولویت هستند که توان افزایی یکی از نیازهای آنان محسوب می‌شود.

وی بر لزوم حمایت از استارت آپ‌ها (کسب و کارهای نوین) برای اشتغالزایی بانوان تاکید و خاطرنشان کرد: باید با تاسیس خانه استارت آپی مرکزی برای حضور جوانان و فعالان در حوزه کار آفرینی و کسب و کارهای خلاقانه ایجاد کرد.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار