به روز شده در: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶
سرلشکر باقری:
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: پیام ما به دولت های استکباری و زیاده‎طلب این است که آمادگی برای دفاع و مقابله با توطئه های گوناگون آنها را داریم و مرعوب تهدیدات آن‌ها برای معامله در مورد توان دفاعی، موشکی و منافع منطقه‌ای خود نخواهیم شد.
کد خبر: ۳۳۱۸۹۶
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۸ - 07February 2019

به گزارش گروه دفاعی‎ امنیتی دفاع‎پرس، سردار سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح صبح پنج‎شنبه با حضور در نمایشگاه دستاوردهای دفاعی در جمع سفرا و وابستگان نظامی در جمهوری اسلامی ایران با گرامیداشت ایام‎الله 22 بهمن و خیرمقدم به میهمانان، اظهار داشت: امیدوارم در دوران حضورتان در ایران با آرامش زندگی کرده و خاطرات خوبی در کشور بزرگ، با فرهنگ و با مردم خونگرم و مهربان ایران داشته باشید.

سرلشکر باقری با بیان اینکه ملت بزرگ ایران در این ایام در حال برگزاری جشن ملی چهلمین سال پیروزی انقلاب بزرگ اسلامی خویش هستند، گفت: این انقلاب 40 سال پیش با رهبری حضرت امام خمینی (ره) و پایمردی و ایثار مردم عزیز و قهرمان‎پرور ایران، رژیم شاه را سرنگون و نظامی مستقل در قالب یک نظام مردم‎سالار دینی پایه‎گذاری کرد و با تقدیم بیش از 250 هزار شهید و صد‌ها هزار جانباز تداوم یافت.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ادامه داد: ایران در ادامه مسیر انقلاب اسلامی و با رهبری و هدایت داهیانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و فرماندهی کل قوا امام خامنه‌ای به استقلال کامل دست یافت و کشور خود را از وابستگی‌های بلند مدت و تاریخی در ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و به ویژه نظامی به بیگانگان نجات داد و معادلات قدرت در جهان را به هم ریخت و مسیر تاریخ منطقه و حتی جهان را به سمت توسعه‌ی عدالت و آزادی تغییر داد.

سرلشکر باقری با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران ماهیتی اسلامی و مردمی داشته و استقلال‎طلبی، خودکفایی و خوداتکایی از اهداف و ویژگی‌های آن بود، نقطه آغاز حسادت‎ها، تهدیدات، دشمنی‌ها و توطئه‌های گوناگون سیاسی، نظامی، امنیتی و اقتصادی از سوی قدرت‌های سلطه طلب شد، اظهار داشت: طی 40 سال گذشته طرح‌ها و توطئه‌های گوناگون با هدف شکست انقلاب اسلامی علیه جمهوری اسلامی ایران طراحی و اجرا شد که از جمله می‌توان به ایجاد و حمایت از جریان‌های جدایی‎طلب و بحران‌های امنیتی در برخی از مناطق مرزی کشور اشاره کرد.

وی در ادامه با بیان برخی از توطئه‌ها و دسیسه‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: تحمیل 8 سال جنگ بر ملت ایران و اشغال مناطق گسترده‌ای از میهن ما، حمایت گسترده از رژیم صدام حسین در عراق و تجهیز وی به سلاح‌های شیمیایی و همچنین حمایت از تروریست‌هایی که 17 هزار نفر از مردم بی‎گناه ما را کشتند از جمله مشکلاتی بود که بر سر راه مردم ایران قرار داده شد.

سرلشکر باقری با اشاره به تحریم طولانی مدت اقتصادی در طی 40 سال گذشته به عنوان یکی از اقدامات مهم دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: این تحریم‌ها حتی در حوزه‌هایی مانند خرید و تعمیر هواپیما‌های مسافربری، تحریم‌های داروئی، غذایی صورت پذیرفت که در حقوق بین‎الملل به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

وی در همین زمینه اضافه کرد: در حالی که جمهوری اسلامی ایران در یک تعامل نزدیک و همگرا با محیط بین‎الملل و با رعایت قواعد اخلاقی و اصولی و موازین بین‎المللی، رفتاری کاملا خردمندانه را در روابط با جامعه بین‎المللی پایه‎ریزی کرده و بر آن پایبند بوده و هست، اما مورد ظالمانه‌ترین تحریم‌ها قرار گرفته است.

سرلشکر باقری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع فعالیت‌های صلح‎آمیز هسته‌ای بیان کرد: با وجود اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچگاه اقدامی بر خلاف اصول و موازین رایج بین‎المللی انجام نداده بود، اما در عین‎حال با رویکردی مثبت در مذاکرات «1+5» وارد شد و برخی محدودیت‌های مربوط به تحقیقات هسته‌ای را پذیرفت و به تعهدات خود پایبند ماند، اما آمریکا با عهدشکنی و زیر پا گذاشتن همه تعهدات اخلاقی و سیاسی و حقوقی از اجرایی شدن توافقات برجام خودداری کرد و متاسفانه برخی کشور‌های اروپایی و دیگر کشور‌های مشارکت کننده در این مذاکرات نیز از انجام اقدامات لازم اطمینان بخش برای اجرای توافقات و برای ممانعت از این عهد شکنی‌ها خودداری کردند.

وی با اشاره به بحران‌های غرب آسیا و نقش محوری ایران در منطقه اظهار داشت: در شرایطی که منطقه آسیای غربی گرفتار زنجیره‌ای از بحران‌های نظامی و امنیتی و تروریستی بوده است و در حالی که رژیم صهیونیستی با ادامه تجاوزات نظامی به مردم مظلوم و بی دفاع فلسطین و با کشور‌های همسایه مانند لبنان و سوریه به جنایات خود همچنان ادامه می‌دهد و در حالی که کشور یمن در جنگی تحمیلی و خانمان سوز گرفتار بوده و مردم یمن در بدترین شرایط اقتصادی و امنیتی و بهداشتی به سر می‌برند، جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌ها و امکانات خود را برای مقابله با تروریسم در میادین نبرد و مقابله با جنایت‌های غیرقابل تصور داعش بسیج کرد و با حضور مستشاری در میادین نبرد در عراق و سوریه و تقدیم شهدا خدمتی بزرگ به امنیت مردم آسیای غربی و بلکه بشریت ارزانی داشت.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح افزود: جمهوری اسلامی ایران توانست در کنار نیرو‌های مسلح عراق و سوریه کمر داعش را شکسته و از پیشروی آن‌ها به دیگر کشور‌ها حتی به اروپا جلوگیری کند.

سرلشکر باقری همچنین با اشاره به توانمندی جمهوری اسلامی ایران در بخش دفاعی با توجه به تحریم‌های 40 ساله علیه ملت ایران اسلامی بیان کرد: نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران موفق شده‌اند تا 80 درصد از نیاز‌های تسلیحاتی و تجهیزاتی خود را در حوزه‌های زمینی، هوایی، موشکی، دریایی و پدافند هوایی در داخل تولید کنند. در این حوزه‌ها نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران توان بومی طراحی و تولید انواع موشک‎ها، تجهیزات پدافند هوایی، تجهیزات راداری و الکترونیکی را ایجاد و توسعه داده‌اند.

وی همچنین گفت: دستیابی به بلوغ فناورانه و حرکت در لبه فناوری‌ها در حوزه‌های مختلف با همت و تلاش دانشمندان کشور حاصل شده و به لطف خداوند آن‌ها توانسته‌اند با وجود تحریم‌های سخت به قابلیت طراحی و تولید تمامی سامانه‌ها و تجهیزات مورد نیاز نیرو‌های مسلح دست یابند.

سرلشکر باقری با بیان اینکه نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران علاوه بر توسعه توان فنی و صنعتی و تجهیزاتی خود همزمان در حوزه‌های اقتصادی و کمک به آبادانی و سازندگی کشور نیز نقش تعیین‎کننده‌ای داشته‌اند، اظهار داشت: مشارکت در راهسازی، سدسازی، صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، تولید بنزین، احداث پالایشگاه بزرگ نفت ستاره خلیج فارس و سایر حوزه‌های مرتبط با سازندگی و آبادانی کشور از جمله مهم‌ترین موارد مشارکت نیرو‌های مسلح است.

سرلشکر باقری با بیان اینکه نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در حالی که دارای روابط دوستانه با بسیاری از کشور‌های جهان می‌باشد آماده است که روابط دوستانه و برادرانه خود را در حوزه‌های نظامی و دفاعی با همه کشور‌های دوست و غیرمتخاصم در جهان توسعه و تعمیم داده و ارتقاء بخشد، بیان کرد: نیرو‌های مسلح ما آماده‌اند در یک رویکرد تعاملی و همگرا با کشور‌های دوست و مسلمان و در حوزه‌های آموزشی، علمی و تبادل تجربیات نظامی در سطوح راهبردی و تاکتیکی همکاری‌ها و مراودات خود را توسعه داده و تجربیات عظیم خود را در امر مقابله با تروریسم و افراطی‎گری در اختیار آنان قرار دهند.

وی با بیان اینکه ملت ایران با اتکا به خداوند متعال بی‎تردید به مسیر عزت، استقلال و شرف خود در سایه یک نظام مردم سالار دینی ادامه داده و خواهد داد بیان کرد: دکترین نظامی جمهوری اسلامی ایران یک دکترین دفاعی بوده و همه اقداماتش طی 40 سال گذشته در چارچوب قاعده دفاع مشروع و حفظ موقعیت باردارنگی فعال در برابر تهدیدات بوده است.

سرلشکر باقری در ادامه تأکید کرد: کشور و ملت ایران کشوری و مردمی متمدن و با فرهنگ و مسئولیت‎پذیر در محیط بین‎المللی و حکومتی صلح‎طلب بوده و همچنان بر مسئولیت‌های خود در جامعه بین‎المللی پایبند بوده و خواهد بود، اما در عین‎حال برای دفاع از امنیت و منافع ملی خود هوشیاری و مراقبت لازم  را مستمرا حفظ خواهد کرد و از ظرفیت‌های دفاعی و نظامی خود برای حفاظت از منافع ملی،امنیت داخلی و امنیت و ثبات در مرز‌ها استفاده خواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران به لطف الهی و توانایی‌های دفاعی و نظامی و بومی خویش بر مرز‌های خود تسلط کافی داشته و ضمن اشراف بر تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز در حفظ امنیت و ثبات منطقه از هیچ اقدامی فروگذار نخواهد کرد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به بازدید سفرا و وابستگان نظامی از نمایشگاه دستاورد‌های دفاعی گفت: آنچه که در نمایشگاه دستاورد‌های دفاعی به نمایش گذاشته شده بخشی از تلاش‌هایی است که جمهوری اسلامی ایران برای حفظ آمادگی‌های دفاعی و حراست از امنیت ملی و در چارچوب دکترین دفاعی خود و در مسیر خوداتکایی و خودکفایی خویش با همت دانشمندان و متخصصین خود مبذول داشته است.جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از دستاورد‌های مهم انقلاب اسلامی طی 4 دهه گذشته با عزمی راسخ به توسعه صنعت دفاعی همت گماشته و این صنعت را در همه سطوح و ابعاد آن به صنعتی کاملاً بومی تبدیل کرده است.

وی در ادامه تصریح کرد: نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران امروز نه تنها مفتخر به پاسداری از انقلاب اسلامی و تأمین امنیت، آسایش ملت ایران، حفظ تمامیت ارضی و استقلال کشور هستند، بلکه ثابت کرده‌اند که برای صلح و امنیت جهانی و امنیت مردم منطقه نیز آماده تلاش و فداکاری‌اند و تفاوت اساسی آن‌ها هم با بسیاری از قدرت‌های استکباری این است که اهداف استعماری و هژمونی ندارند.

سرلشکر باقری در پایان تأکید کرد: پیام ما به دولت‌های استکباری و زیاده‎طلب این است که آمادگی برای دفاع و مقابله با توطئه‌های گوناگون آن‌ها را داریم و هرگز از وظیفه ملی، انقلابی و الهی خود غفلت نخواهیم کرد و مرعوب تهدیدات آن‌ها برای معامله در مورد توان دفاعی، موشکی و منافع منطقه‌ی خود نخواهیم شد.

انتهای پیام/ 251

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار