به روز شده در: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۰
سامانه راداری و کمک‌ناوبری «معین ۴۰» و سامانه راداری پسیو «ناصر ۴۰» با حضور فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) ارتش رونمایی شد.
کد خبر: ۳۳۵۵۶۵
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳ - 01March 2019

جدیدترین سامانه‌های راداری ارتش رونمایی شدبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، با حضور امیر سرتیپ «علیرضا صباحی‌فرد» فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص)، سامانه راداری و کمک‌ناوبری معین ۴۰ و نیز سامانه راداری پسیو ناصر ۴۰ رونمایی شد.

بنا بر این گزارش، رادار ناصر ۴۰ یک سامانه راداری پسیو با قابلیت کشف اهداف در محیط شهری است که توسط سازمان جهاد خودکفایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) و با همکاری معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری طراحی و تولید شده است.

این سامانه قابلیت کشف و اهداف ریزپرنده و موشک‌های کروز را در محیط‌های شهری و پیرامون آن‌ها دارد.

ناصر ۴۰ در واقع به رادار غیر فعال و پنهان نیز مشهور است و به عبارت دیگر هیچ‌یک از هواپیما‌ها و نیز سامانه‌های جمع‌آوری اطلاعات دشمن، قادر به کشف این رادار نیستند.

سامانه کمک ناوبری معین ۴۰ دومین دستاورد رونمایی شده توسط قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) است که با لحاظ کردن همه­­ الزامات مربوط به سازمان بین المللی هوانوردی (ایکائو) قابلیت بالایی در تعیین موقعیت جغرافیایی اهداف، امکان ارتفاع‌سنجی و زاویه‌سنجی دقیق و تبادل هدف و تبادل اطلاعات باسایر رادار‌های کشوری را داراست و می‌تواند همزمان مورد بهره برداری نظامی و تجاری قرار گیرد.

معین ۴۰ راداری کمک ناوبری است که همه ­اطلاعات هواپیمای در حال پرواز را نه از خلبان بلکه از خود سیستم هواپیما سوال می‌کند. برد این سامانه نیز بیش از ۴۰۰ کیلومتر است.

فن‌آوری ساخت سامانه راداری کمک‌ناوبری معین ۴۰ صرفا در اختیار هشت کشور پیشرفته جهان است و قرارگاه پدافند هوایی ارتش با تکیه به توانمندی داخلی و بر اساس نیاز‌های روز­­ دفاع هوایی کشور، این سامانه مهم را تولید کرده و مورد استفاده قرار می‌دهد.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار