به روز شده در: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۳
وزیر دفاع در نشست بین‌المللی مین‌زدایی بشردوستانه:
وزیر دفاع گفت: برای حفاظت از صلح و امنیت در منطقه با افزایش قدرت دفاعی و بازدارندگی خود اجازه نخواهیم داد جنگی اتفاق بیفتد.
کد خبر: ۳۳۷۴۷۰
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۴ - 12March 2019

با افزایش قدرت دفاعی و بازدارندگی خود اجازه نخواهیم داد جنگی اتفاق بیفتدبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صبح امروز در نشست بین‌المللی مین‌زدایی بشردوستانه در تهران با قدردانی از نمایندگان کشور‌های حاضر در این جلسه اظهار داشت: امیدوارم این نشست منجر به دستیابی به فهم و درک مشترک از پیامد‌های زیان‌باری شود که جنگ‌ها طی سالیان دراز بر ملت‌های درگیر در جنگ وارد می‌کنند.

وی گفت: امیدواریم با تبادل تجربیات و اطلاعات در مورد دستیابی به روش‌های پیشگیری و مقابله با آثار بر جای مانده از جنگ‌ها که مین و آلودگی به مواد منفجره از اهم آن‌هاست، بتوانید به نتایج خوبی دراین نشست نائل شوید.

وزیر دفاع با بیان اینکه در جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران بیش از چهار میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از مناطق مختلف کشور ایران آلوده به مین، مواد منفجره، سلاح‌های خوشه‌ای و حتی بمب‌های شیمیایی شد، افزود: همان‌هایی که آن روز سلاح‌های متعارف و نامتعارف رژیم بعث عراق را تأمین کرده بودند، امروز نیز تسلیحات مرگبار را برای قاتلان مردم بی دفاع کشور‌های جهان تأمین می‌کنند.

وی با بیان فعالیت‌های ارزشمند مرکز مین زدایی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: طی ۱۲ سال گذشته ۲ میلیون مین و ۵۰۰ هزار مهمات جنگی کشف و منهدم شده است که در این راه ۹۳ نفر از نیرو‌های فداکار مرکز مین‌زدایی شهید و ۱۲۵ نفر مجروح شدند.

وزیر دفاع در ادامه اظهار داشت: معتقدیم جهان عاری از مین و مهمات به جا مانده از جنگ، نیازمند به کار بستن اراده، افزایش کمک و حمایت‌های بین المللی به کشور‌های آلوده به مین در زمینه‌های مالی، فناوری، تجهیزات و انتقال اطلاعات، تجربه، دانش و حمایت از قربانیان و مصدومان است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در کنار اعتقاد عمیق به حفظ جان و کرامت انسانی، نه‌تنها برای کاهش درد و آلام کودکان و زنان و افراد بی‌گناه در مناطق آلوده به مین تلاش می‌کند، بلکه هدف بزرگ‌تری را که همانا حرکت به سوی توسعه پایدار اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی در جوامع آلوده به مین است نیز در چشم‌انداز خود دنبال می‌کند.

وزیر دفاع ادامه داد: خوشحالم از اینکه امروز بخش‌هایی از سازمان ملل به مین‌زدایی در کشور ما کمک می‌کنند، اما متأسفم از اینکه بخش‌های دیگری از سازمان ملل مثل شورای امنیت تدبیر اشتباه و غلطی اتخاذ می‌کنند؛ اینکه امروز به ما می‌گویند شما نباید موشک و توان دفاعی داشته باشید، اما به کشور‌های دیگر اجازه می‌دهند منطقه ما را پر از سلاح و مهمات کنند. با این تدبیر، منطقه همواره پر از جنگ و خشونت و کشتار خواهد بود.

امیر حاتمی تصریح کرد: ما برای حفاظت از صلح و امنیت در منطقه با افزایش قدرت دفاعی و بازدارندگی خود اجازه نخواهیم داد جنگی اتفاق بیفتد.

وی گفت: تجربیات ما در حوزه مین‌زدایی و پاک‌سازی مناطق آلوده که به بهای از دست دادن جان انسان‌ها ایجاد شده است را متعلق به همه بشریت می‌دانیم و آماده‌ایم آن را به همه کشور‌های درگیر این موضوع و جوامع مسئول بین‌المللی ارائه کنیم. همچنین آماده همکاری با کشور‌های آلوده به مین نیز هم هستیم.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها