به روز شده در: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۳
یک عضو هیات علمی دانشگاه:
«سعیدالله قره بیگلو» با اشاره به تسلط زیاد پروین اعتصامی به زبان فارسی گفت: تقصیر خودمان است که تاکنون پروین به دنیا معرفی نشده است.
کد خبر: ۳۳۷۸۱۳
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۴ - 13March 2019

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، «سعیدالله قره بیگلو»، عضو هیات علمی دانشگاه اظهار داشت: اشعار پروین اعتصامی در مقایسه با اشعار قدیمی کاملا در اوج قرار دارد و این آثار در حد اشعار ناصرخسرو است.

وی با اشاره به ویژگی‌های اشعار پروین اعتصامی افزود: یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های اشعار پروین بیان رسا مطالب است همچنین پروین در اشعار خود، از ترکیبات و استعاره‌هایی که تا دوره مشروطه وجود داشته به راحتی استفاده کرده است.

قره بیگلو گفت: پروین اعتصامی در اشعار خود موضوعاتی مطرح می‌کند که جامعه با این مسائل درگیر است.

این عضو هیات علمی دانشگاه تصریح کرد: رفتار‌های مختلف انسان‌ها در مناظره‌های پروین فوق العاده مورد توجه قرار گرفته است که باید به صورت دقیق بررسی شود.

قره بیگلو با بیان این که پروین اعتصامی سوار بر زبان فارسی بود، تاکید کرد: در طول تاریخ ادبیات فارسی تا زمان پروین، بانوی شاعری به قدرت پروین وجود نداشته است.

وی جایگاه پروین میان شاعران مرد را نیز بسیار بالا دانست و افزود: عمده نگاه پروین به مسائل اجتماعی بوده و زبان بسیار پخته‌ای دارد به طوری که به راحتی با اشعار ناصرخسرو قابل مقایسه است.

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان این که ١٣ قصیده پروین به شیوه ناصرخسرو سروده شده است، تصریح کرد: هر شاعری نمی‌تواند به سبک ناصرخسرو شعر بسراید چرا که اشعار ناصرخسرو از لحاظ بیان سخت است.

قره بیگلو با اشاره به تسلط زیاد پروین اعتصامی به زبان فارسی گفت: تقصیر خودمان است که تاکنون پروین به دنیا معرفی نشده است.

وی ادامه داد: هنگام ترجمه، شعر لطافت و فصاحت خود را از دست می‌دهد بنابراین بر برخی از ترجمه‌های اشعار پروین نمی‌شود اعتماد کرد چرا که افرادی که این اشعار را ترجمه می‌کنند باید با روح شعر آشنا باشند.

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به اهمیت حمایت مالی مسؤولان متولی فرهنگ، هنر و ادبیات در معرفی چهره‌های برجسته ادبی تاکید کرد: افرادی که اشعار را ترجمه می‌کنند باید برای این کار وقت بگذارند و قطعا در این زمینه حمایت مسؤولان ضروری است.

قره بیگلو ادامه داد: اشعار پروین اعتصامی در دانشگاه‌های چند کشور تدریس می‌شود، ولی در کشور ما تنها شعر‌های کوچکی از پروین آن هم در برخی مقاطع تحصیلی تدریس می‌شود، در این زمینه مقاله‌ای از کشور بنگلادش ارسال شده که در دانشگاه‌های این کشور اشعار پروین تدریس می‌شود.

وی با بیان این که پروین اعتصامی در میان شاعران زن از گذشته تاکنون همتا نداشته است، گفت: این اشعار از نظر اخلاقی و مذهبی فوق العاده است، اما با وجود کار‌های بسیاری که برای جشنواره بین المللی پروین انجام شده متاسفانه اعتبار تخصیص یافته کافی نیست.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار