به روز شده در: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۷
جلیلی پیش از خطبه‌های نمازجمعه تهران:
عضو مجمع تشخیص مصلحت با بیان اینکه هر کسی که دغدغه انقلاب را دارد در این گام دوم باید متناسب با وسع خودش مسائل انقلاب را دنبال کند و قدم به قدم بداند امروز در این مسیر چه می‌گذرد و در حد وسعش چه کاری می‌تواند انجام دهد، گفت: این فرصت را باید دولتمردان ما برای نقش‌آفرینی مردم فراهم کنند.
کد خبر: ۳۳۷۹۷۸
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۱ - 15March 2019

دولتمردان باید در گام دوم انقلاب فرصت نقش‌آفرینی مردم را فراهم کنندبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، پیش از خطبه‌های نمازجمعه امروز (۲۴ اسفند) تهران به بیان سخنانی با موضوع الزامات گام دوم انقلاب پرداخت.

وی با اشاره به آغاز گام دوم انقلاب اسلامی و ایام مبارک رجب گفت: امروز همه دنیا اذعان دارند که ملّت ایران با اجابت دعوت خدا و پیامبر(ص)، چهل سال پرافتخار را پشت سر گذاشته است. امروز حتی دشمنان ما اعتراف می کنند که این حقیقت قرآنی درباره ملّت ایران به‌وقوع پیوست؛ «استَجیبوا لِلَّهِ وَلِلرَّسولِ إِذا دَعاکُم لِما یُحییکُم»؛ اگر دعوت خدا و پیامبر را اجابت کنید یک حیات جدید پیدا می‌کنید. امروز دشمنان، شواهد فراوانی را برای این موضوع به عیان می‌بینند.

جلیلی ادامه داد: امروز دشمنان می‌گویند هفت هزار میلیارد دلار هزینه کرده‌ایم، امّا بعد از همه آن لشکرکشی‌ و هزینه‌ها نتیجه آن می‌شود که رئیس رژیم آمریکا اگر مِی‌خواهد به عراق برود، باید شبانه برود و برگردد و هیچ دستاوردی نداشته باشد و کسی از او استقبال نکند. اینها می‌بینند که امروز اقتدار ملت ما چیست و با چه قدرت و اقتداری روابط دو ملت ایران و عراق شکل می‌گیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دشمنان می‌بینند که در این چهل سال اجابت دعوت خدا و رسول، چه نتیجه‌ای برای ملت ایران داشته، تصریح کرد: نتیجه این شده که ملتی با قدرت و اقتدار حرکتی را شروع کرده و امروز با افتخار، گام دوم و چهل سال دوم را می‌خواهد شروع کند.

جلیلی ادامه داد: نکته مهمی که امروز زیاد از آن پرسش می‌شود این است که برای آینده چه باید کرد و چه حرکتی را باید انجام داد؟

وی افزود: اینکه رهبر معظّم انقلاب در یک بیانیه تفصیلی برای ملّت ما، گام دوم انقلاب را تشریح می‌فرمایند و افق آینده را نشان می‌دهند یک نکته بسیار مهم آن این است که امروز من و شما و هر یک از آحاد ملت باید نسبت خود را با گام دوم تعریف کنیم. قبل از اینکه هر کدام برای دیگری بخواهیم وظیفه‌ای تعریف کنیم، سوال مهم این است که در گام دوم، خود ما چه وظیفه‌ای داریم و در این حرکت چه نقشی باید ایفا کنیم و چه تأثیرگذاری می‌خواهیم داشته باشیم.

جلیلی با بیان اینکه در گام دوم، قرار نیست انقلاب به حداقل‌ها اکتفا کند، تصریح کرد: اقتضای انقلاب و تفکر انقلابی این است که به قله‌ها نگاه کند. اینکه رهبر معظّم انقلاب صحبت از جهش و ارتقا به آن جایگاه شایسته و قلّه‌ها می‌کنند، برای همین است؛ ما راه پرافتخاری را  پیموده‌ایم و حرکت بزرگی انجام داده‌ایم اما به حداقل‌ها راضی نمی‌شویم.

وی با طرح این سؤال که آن قلّه چیست و چه حرکتی را باید برای رسیدن به آن انجام داد، گفت: این بسیار مهم است که بدانیم اگر ما این موفقیت را در این سال‌ها کسب کرده‌ایم، مرهون چه چیزی بوده است؟ انقلاب ما بر این مبنا پیروز شد که مردم خود را در آن شریک کردند و توانستند نقش ایفا کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در دفاع مقدس چرا توانستیم در برابر همه دنیا بایستیم؟ به خاطر اینکه بستری فراهم شد و مردم توانستند نقش‌آفرینی کنند و پیروزی‌های بزرگ رقم خورد.

جلیلی در بیان یکی از تفاوت‌های اندیشه اسلامی با سایر اندیشه‌ها گفت: اندیشه اسلامی، اگر کارویژه و وظایفی را برای کارگزاران تعریف می کند به این معنا نیست که نباید از مردم و نقش و توانمندی آن‌ها استفاده کرد. این کارویژه‌ها بین مردم و مسئولین مشترک است و مردم و دولتمردان مشترکاً باید وظایف را انجام دهند.

وی ادامه داد: در دفاع مقدس اگر آن پیروزی‌ها را به‌دست آوردیم، به خاطر این بود که آحاد مردم در این موضوع با مسئولان همراه بودند و آن حماسه‌ها را آفریدند. البته هر کس بر مبنای وسع خود و توانایی‌های متفاوت خود. کار جبهه‌ای یعنی همین.

جلیلی با بیان اینکه هر کسی که دغدغه انقلاب را دارد در این گام دوم باید متناسب با وسع خودش مسائل انقلاب را دنبال کند و قدم به قدم بداند امروز در این مسیر چه می‌گذرد و در حد وسعش چه کاری می‌تواند انجام دهد، گفت: این فرصت را باید دولتمردان ما برای نقش‌آفرینی مردم فراهم کنند.

جلیلی با بیان اینکه برای طی مسیر پرشتاب انقلاب در گام دوم، نهاد‌های عمومی اهمیت ویژه‌ای دارند که یکی از آن‌ها نمازجمعه است، تصریح کرد: نمازجمعه باید قرارگاه انقلاب باشد. باید میعادی باشد برای نیرو‌هایی که دغدغه انقلاب را دارند تا اگر در صحنه کشور نیرو‌های ارزشمندی وجود دارند، هر هفته شناسایی و از آن‌ها تقدیر شود. همچنانی که اگر مشکلاتی در کشور وجود دارد در نمازجمعه باید سوال شود و توضیح خواسته شود تا نمازجمعه کانونی بشود برای نشاط اجتماعی یک منطقه و آنچه در یک هفته باید شکل بگیرد.

وی ادامه داد: مردم باید حرف‌های صادق انقلاب و تحلیل‌های درست را در نمازجمعه به عنوان قرارگاه فرهنگی بشنوند. اینکه نمازجمعه مورد حمله بدخواهان قرار می‌گیرد برای همین است. آن‌ها می‌ترسند، چون این نمازجمعه است که به مردم نشاط و امید می‌دهد و مبنای محاسباتی صحیح را نشان می‌دهد. اینکه شما می‌بینید در چنین روزی در ۲۴ اسفند در سال ۶۳، نمازجمعه مورد آماج سخت‌ترین و بدترین حمله قرا می‌گیرد و عزیزانی به شهادت می‌رسند به خاطر ترس دشمن از این جایگاه است. چیزی که آن‌ها در اقصی نقاط دنیا دنبال می‌کنند این است که نمی‌توانند نهاد نمازجمعه را تحمل کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه نمازجمعه، نقشه راه صحیح را می‌تواند برای ملت روشن کند، ادامه داد: تلاش دشمنان این است که محاسبات غلط را به یک ملت تحمیل کنند. اینکه آن‌ها بیش از ۲۵۰ شبکه ماهواره‌ای را فقط برای ملت ایران راه‌اندازی کرده‌اند برای این است که این مبنا‌ها و محاسبات را عوض کنند. اهمیت نمازجمعه در این است که با این خطر را دفع می‌کند و تحلیل صحیح به مردم ارائه می‌دهد.

انتهای پیام/131

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار