به روز شده در: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
کارگردان سینما و تلویزیون با اشاره به اینکه آرمان‌خواهی نظام و انقلاب در تلویزیون و سینما در غربت است، گفت: ممکن است در آینده برای گام‌دوم انقلاب کار جدی نشود همان‌طور که برای بسیاری از آرمان‌های انقلاب کار جدی روی آنتن ندیده‌ایم.
کد خبر: ۳۳۸۱۱۸
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵ - 16March 2019

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس به نقل از تسنیم، وقتی انقلاب اسلامی به چهل سالگی رسید رهبر معظم انقلاب هم بیانیه‌ای تحت عنوان «بیانیه گام دوم انقلاب» صادر کردند و به نظر صاحب‌نظران یک بیانیه روشن و گیرایی مملوء از محتوا و اندیشه عنوان شده که نیازمند برنامه‌سازی و کار نمایشی موثر است. کاری که هنوز روی آنتن شاهد آن نبودیم؛ به غیر از چند قسمت برنامه گفتگومحور در شبکه افق و نگاه‌های گذرایی در شبکه‌های دیگر کار موثری روی آنتن نرفته است.

انتقادی که جواد شمقدری کارگردان سریال «نفوذ» در گفت‌وگو با تسنیم به این نکته کرد و اظهار داشت: ما با یک معظل بزرگی مواجه هستیم و آن خلأ کار‌های انقلابی و نگاه آرمانی انقلاب اسلامی در تلویزیون و سینماست. مباحثی که رهبر معظم انقلاب تبیین می‌کنند و رویکرد‌هایی که در عرصه فرهنگ و هنر و سینما بر آن تأکید دارند این نوع آثار با مشکلات زیادی مواجه می‌شود و با سختی به مرحله تولید و اجرا می‌رسد. البته این معضل در تمام این چهل سال بوده و شدت و ضعف داشته است.

وی افزود: متأسفانه مدیران در هر جایگاهی هستند از زیر بار مسئولیت این خلأ و نقص شانه خالی می‌کنند؛ در صورتیکه موظفند با دغدغه از این نوع آثار حمایت کنند تا به سرمنزل مقصود برسند. با این اوصاف شاید برای تبیین مباحث انقلاب در «بیانیه گام دوم انقلاب» بتوانیم برای یک سال دیگر مطالبه‌ای از تلویزیون داشته باشیم. همین فرآیند‌هایی که طی چهل سال در میانه اتفاقات تلویزیونی و سینمایی بوده و دغدغه آرمان‌خواهی برای نظام و انقلاب را در عمده آثار تلویزیون و سینما شاهد نبوده‌ایم.

این کارگردان سینما و تلویزیون تأکید کرد: آرمان‌خواهی همواره باعث شده انقلاب و نظام زنده بماند و حرف برای گفتن داشته باشد. این آرمان‌خواهی جایش در تلویزیون و سینما خالیست و به واقع در غربت است. این غربت کماکان ادامه داشته و ممکن است در آینده برای این «بیانیه گام دوم انقلاب» هم کار موثری انجام نشود؛ همان‌طور که برای بسیاری از آرمان‌های انقلاب اسلامی در تلویزیون کار جدی انجام نشده است.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها