به روز شده در: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
دولت ترامپ می‌خواست صادرات نفت ایران را تا ماه نوامبر (آبان‌ماه سال جاری) به صفر برساند. گفته بود هیچ استثنایی درباره واردات نفت ایران در نظر گرفته نمی‌شود اما در همان گام اول اجرای آن، مجبور شد به هشت کشور معافیت دهد.
کد خبر: ۳۳۸۲۶۵
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۸ - 17March 2019

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس به نقل از صبح نو، دولت ترامپ می‌خواست صادرات نفت ایران را تا ماه نوامبر (آبان‌ماه سال جاری) به صفر برساند. گفته بود هیچ استثنایی درباره واردات نفت ایران در نظر گرفته نمی‌شود و کشور‌هایی که میزان واردات نفت خود را از ایران به صفر نرسانند، مجازات خواهند شد؛ اما خود می‌دانست این سیاست نفتی در قبال ایران محتوم به شکست است و در همان گام اول اجرای آن مجبور شد به هشت کشور معافیت بدهد و حال بعد از گذشت نزدیک به یک‌سال از این سیاست نفتی در یک عقب‌نشینی آشکار اعلام کرده که در حال حاضر تنها قصد کاهش صادرات نفت ایران را دارد.

آمریکا پیش ازاین اعلام کرده بود صادرات نفت ایران را به زیر یک میلیون بشکه در روز برساند، حال خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع خبری آشنا به تحولات تازه خبر داده است که «در حال حاضر هدف [دولت]این است که کل صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند.»

منابع خبری مذکور در گزارش ۲۲ اسفند‌ماه «رویترز» گفته‌اند دولت دونالد ترامپ متوجه پیامد‌های قطع کل صادرات نفت ایران، بر بازار‌های جهانی هست و «به صفر رساندن آن ممکن است سخت باشد» همچنان‌که پنجشنبه (14‌مارس) قرارداد‌های آتی نفت به بیشترین قیمت چهار ماه گذشته رسید. قیمت هر بشکه نفت برنت روز پنجشنبه 68.14 دلار در هر بشکه معامله شد که بیشترین میزان قیمت در سال‌2019 است. کارشناسان افزایش قیمت نفت را مربوط به تداوم کاهش تولید نفت اوپک دانسته‌اند. از سوی دیگر تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا و ایران هم به کاهش عرضه بازار منجر شده است.

همزمان با اجرای دور دوم تحریم‌های آمریکا و تحریم نفتی کشورمان و علی‌رغم ادعای این کشور برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، آمریکا در 14‌آبان‌ماه امسال فهرست هشت کشوری را که شامل معافیت خرید از نفت ایران می‌شدند منتشر کرد. در این فهرست، کشور‌های چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره‌جنوبی، تایوان و ترکیه هشت کشوری بودند که شامل این معافیت‌ها می‌شدند. حال پیش‌بینی می‌شود آمریکا معافیت این هشت کشور را در مرحله دوم نیز تمدید کند.

پیش از این برایان هوک، نماینده ایالات متحده در امور مربوط به ایران اعلام کرده بود که معافیت‌های داده شده برای خرید نفت از ایران بعد از ماه «می» تمدید نمی‌شود. وی گفته بود: سیاست ما کاهش صادرات نفت خام ایران است و به دادن معافیت‌های دیگر به مشتریان نفت ایران پایبند نیستیم و استثنا‌هایی وجود داشت که در گذشته داده شد. اما گزارش جدید «رویترز» نشان‌دهنده عقب‌نشینی مقامات آمریکایی از سیاست‌های نفتی خود در قبال ایران است. آمریکا نمی‌خواهد کاری انجام دهد تا قیمت نفت افزایش یابد، زیرا می‌داند افزایش قیمت نفت یک پیروزی برای ایران محسوب می‌شود. آمریکا می‌داند تداوم روند افزایشی قیمت جهانی نفت در پی تحریم‌های ایران و ونزوئلا و همچنین کاهش تولید نفت اعضای اوپک، با حذف بازار نفت ایران موجب وارد شدن شوک نفتی به بازار جهانی می‌شود؛ بنابراین نمی‌خواهد متهم ایجاد بحران عرضه نفت در بازار‌های جهانی شود، چراکه می‌داند در این صورت دیگر کسی از سیاست‌های این کشور پیروی نخواهد کرد.

افزایش تولید نفت ایران

همچنین روز گذشته اوپک در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، این سازمان در ماه فوریه، دی‌ماه، 221 هزار بشکه کاهش تولید نفت داشته و تولید ایران 12 هزار بشکه در روز بیشتر شده و به روزانه 2.743 میلیون بشکه رسیده است.

این درحالی است که تولید نفت دیگر اعضای اوپک کاهش یافته به‌طوری‌که تولید نفت 15 کشور عضو این سازمان در ماه فوریه 2019 (بهمن 97) 30 میلیون و 549 هزار بشکه در روز عنوان شده است که کاهش روزانه 221 هزار بشکه‌ای نسبت به ماه ژانویه را نشان می‌دهد. عربستان نیز در ماه فوریه روزانه 86 هزار بشکه نفت کمتر تولید کرده و میزان تولیدش به 10 میلیون و 87 هزار بشکه رسیده است. میزان تولید این کشور در ماه ژانویه 10.172 میلیون بشکه در روز بود.

افزایش چهار برابری خرید نفت کره از ایران

از سویی دیگر آمار‌ها از افزایش صادرات نفت ایران به کره‌جنوبی خبر می‌دهد. کره‌جنوبی در میان هشت کشوری است که در ماه نوامبر معافیت 6 ماهه از تحریم‌های نفتی ایران را از آمریکا دریافت کرد و اجازه یافت حجم محدودی نفت از ایران خریداری کند.
آمار‌های گمرک کره‌جنوبی روز گذشته نشان داد این کشور در دو ماه نخست 2019، 1.21 میلیون تن یا 149 هزار و 890 بشکه نفت از ایران خریده است که 41.6 درصد کمتر از مدت مشابه پارسال (2.07 میلیون تن) است. کره‌جنوبی در مجموع در ماه فوریه 13.14 میلیون تن (3.43 میلیون بشکه در روز) نفت وارد کرده است که نسبت به پارسال 4.7 درصد بیشتر است.

خرید روزانه 260 هزار بشکه نفت از ایران توسط هند

همچنین بر اساس آمار‌های «رویترز»، سهم ایران از واردات نفت هند در ماه گذشته میلادی به حدود پنج درصد رسیده است.

خرید نفت هند از ایران در 11 ماه نخست سال مالی جدید که از آوریل (فروردین) شروع می‌شود، 5.6 درصد رشد کرد و به 486 هزار و 400 بشکه در روز رسید، زیرا پالایشگاه‌های هندی در آستانه تحریم‌های آمریکا و با تخفیف‌هایی که تهران ارائه داد، خرید نفت از ایران را افزایش دادند.

پالایشگاه‌های هندوستان پترولیوم و بهارات پترولیوم، مانگالور و ایندین اویل در مجموع 1.25 میلیون تن یا 9 میلیون بشکه نفت از ایران در ماه فوریه خریدند.

وزارت نفت نیز روز گذشته طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «درآمد حاصل از فروش محموله‌های نفتی در سررسید مقرر دریافت و به حساب‌های قانونی کشور واریز شده است و هیچ‌گونه مطالبات معوق نفتی نداریم.»

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها