به روز شده در: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۷
دولت غیرقانونی «محمد اشتیه» که از سوی «ابومازن» و بدون موافقت گروه‌های فلسطینی تشکیل شده است، در سوگندی که یاد کرد بخشی را که مربوط به سوگند به منافع ملت فلسطینی و میراث ملی فلسطین بود، حذف کرد تا حقیقت نیت خود را از هم‌اکنون روشن سازد.
کد خبر: ۳۴۱۹۴۹
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۱ - 15April 2019

شمشیری که دولت غیرقانونی ابومازن از رو بستبه گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس به نقل از تسنیم، سال ۲۰۱۴ بود که گروه‌های فلسطینی پس از هفت سال اختلاف داخلی بر سر تشکیل دولت وفاق ملی به توافق رسیدند. این دولت که هفدهمین دولت فلسطین پس از توافقنامه اسلو محسوب می‌شد روز دوشنبه ۲ ژوئن ۲۰۱۴ (۱۲ خرداد ۱۳۹۳) تشکیل شد. ریاست این دولت را رامی الحمدلله، رئیس اسبق دانشگاه النجاح فلسطین و دبیرکل کمیته مرکزی انتخابات تشکیلات خودگردان بر عهده داشت. الحمدلله دوشنبه ۲۸ ژانویه ۲۰۱۹ (هشتم بهمن ۱۳۹۷) استعفای خود را ارائه کرد و بدون وقفه با موافقت ابومازن پذیرفته شد. الحمدلله ۱۷۰۵ روز نخست وزیر بود و از این حیث طولانی‌ترین دولت را در فلسطین ریاست کرد.

مخالفت گروه‌های فلسطینی و بی توجهی ابومازن

پس از اعلام استعفای «رامی الحمدلله» تمامی گروه‌های فلسطینی به جز جنبش فتح مخالفت خود را با استعفای دولت وفاق ملی فلسطین اعلام کردند. چرا که دولت وفاق ملی حاصل توافق تمام گروه‌های فلسطینی بود لذا ابومازن نمی‌تواند به تنهایی پایان این دولت را اعلام کند و این امر نیز باید با موافقت تمام گروه‌های فلسطینی صورت گیرد. حماس خواستار برگزاری انتخابات عمومی شد. کمیته مرکزی جنبش فتح بلافاصله موافقت خود را با تشکیل دولت جدید توسط فتح اعلام کرد. ابومازن با بی توجهی به دیدگاه مخالف گروه‌های فلسطینی ۱۰ مارس ۲۰۱۹ (۱۹ اسفند ۱۳۹۸) دستور تشکیل دولت جدید را به «محمد اشتیه» ابلاغ کرد.

تشکیل دولت غیرقانونی بدون وزیر کشور و اوقاف

محمد اشتیه اعضای دولت خود را پس از یک ماه معرفی کرد. دولت محمد اشتیه از ۲ جهت منحصر به فرد بود. او دولتی با ۲۳ عضو را معرفی کرد. این در حالی بود که دولت او وزیر کشور و اوقاف نداشت و خود محمد اشتیه این ۲ پست را سرپرستی خواهد کرد. دولت محمد اشتیه قرار بود روز شنبه ۱۳ آوریل ۲۰۱۹ (۲۴ فروردین ۱۳۹۸) سوگند یاد کند.

قسم دروغ دولت غیرقانونی

براساس ماده ۳۵ قانون اساسی فلسطین، نخست وزیر زمانی قانونا به ریاست دولت می‌رسد که متن سوگندی را در حضور مجلس قانونگذاری، رئیس شورای ملی و رئیس دادگاه عالی بخواند. متن پیام به این شرح است: «به خداوند عظیم سوگند یاد می‌کنم که برای وطن و مقدساتش و ملت و میراث ملی اش خالص باشم و به نظام قانونی و قانون اساسی احترام بگذارم و منافع ملت فلسطین را تماما رعایت کنم. خدا بر آنچه می‌گویم گواه است». (متن عربی سوگند: «أقسم بالله العظیم أن أکون مخلصاً للوطن ومقدساته، وللشعب وتراثه القومی، وأن احترم النظام الدستوری والقانون، وأن أرعى مصالح الشعب الفلسطینی رعایة کاملة، والله على ما أقول شهید») وزیران دولت نیز همین سوگند را مقابل رئیس تشکیلات خودگردان تکرار می‌کنند. اما در سوگند محمد اشتیه و وزیران دولتش بخشی از این سوگند حذف شد. جمله «ملت و میراث ملی اش» حذف شده بود..

تکرار سوگند هیئت وزیران

پس از آنکه بخش مربوط به ملت و میراث ملی فلسطین از سوگند قانونی دولت حذف شد به اذعان وکلای حقوقی، سوگند خوردن هیئت دولت غیرقانونی اعلام شد لذا اعضای دولت محمد اشتیه روز یکشنبه ۱۴ آوریل ۲۰۱۹ (۲۵ فروردین ۱۳۹۸) یک بار دیگر مقابل ابومازن قسم یاد کردند تا براساس قانون بتوانند منصب و اختیارات خود را دریافت کرده، فعالیت خود را آغاز کنند.

قسم دروغ؛ حقیقت یا اشتباه؟

سوگندی که دولت محمد اشتیه یاد کرد دوباره تکرار شد تا به دلیل حذف بخشی از آن غیر قانونی بودن آن رفع گشته، دولت محمد اشتیه کار خود را آغاز کند. اما حقیقت ماجرا این است که دولت محمد اشتیه به دلیل عدم موافقت گروه‌های فلسطینی رسما دولتی غیر قانونی است و نمی‌تواند اختیاری داشته باشد.

از سوی دیگر طی سال‌های گذشته نوع عملکرد تشکیلات خودگردان، به گونه‌ای بوده است که نشان می‌دهد این ساختار سیاسی به وجود آمده پس از توافقنامه اسلو هرگز منافع ملت و میراث فلسطین را تأمین نکرده است. اقدام دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان در همکاری امنیتی مداوم با صهیونیست ها، سرکوب انتفاضه، سرکوب تظاهرکنندگان فلسطین، فروش زمین به یهودیان، عقب نشینی از ثوابت فلسطینی بخشی از اقدامات تشکیلات خودگردان است که همگی با منافع ملی و میراث فلسطین همراستا نبوده و به سمت مخالف آن حرکت کرده است.

در حقیقت سوگندی که محمد اشتیه و دولت او یاد کردند گویای حقیقت اقدام نیت تشکیلات خودگردان طی سال‌های گذشته بوده است.

جمع بندی

دولت غیرقانونی محمد اشتیه - که با وجود مخالفت تمام گروه‌های فلسطینی به وجود آمد - با اهداف سیاسی خاص به وجود آمد و براساس برخی شواهد استعفای دولت وفاق ملی رامی الحمدلله با همین هدف صورت گرفته است تا دیگر دولت وفاق ملی وجود نداشته باشد و دولتی که به تعهدات دولت وفاق ملی متعهد نیست به وجود آید. مهمترین مسئله‌ای که ابومازن را می‌تواند به این اقدام سوق دهد، فشاری است که از سوی آمریکا و صهیونیست‌ها برای اجرای «معامله قرن» روی او وجود دارد.

به نظر می‌رسد او برای آنکه خواسته‌های آمریکا و صهیونیست‌ها را اجرایی کند به دولتی نیاز دارد که زیر بار تعهدات گروه‌های فلسطینی نباشد. چه بسا حذف بخشی از سوگند که اخلاص به ملت فلسطین و میراث ملی را تصریح می‌کند تعمد و مقدمه‌ای برای بیان اقداماتی باشد که قرار است در زمانی نه چندان دور اجرایی شود. آنچه که صهیونیست‌ها آن را در قالب الحاق کرانه باختری و ترانسفر جمعیت فلسطین به خارج از فلسطین بیان می‌کنند.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار