به روز شده در: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۳
مرتضی قاضی تشریح کرد؛
مدیر گروه مطالعات غیرنظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، کتاب‌های تازه حوزه اجتماعی این مرکز را معرفی کرد.
کد خبر: ۳۴۶۳۷۱
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۹ - 14May 2019

تازه‌های حوزه اجتماعی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدسبه گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس، به نقل از مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، مرتضی قاضی مدیر گروه مطالعات غیرنظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به آثار جدید این گروه در سال ۹۸، اظهار داشت: کتاب پنجم «تاریخ‌نگاران و راویان صحنه نبرد» به نویسندگی سمیه گنجی اولین عنوان است. این کتاب تحت عنوان «همکلاسی‌ها» به زندگی دو شهید راوی مرکز یعنی شهید سید محمد امیر مقدم معروف به سعید امیر مقدم و شهید مجید صادقی نژاد می‌پردازد.

وی ادامه داد: این دو شهید از بچه‌های دوره پنج مدرسه مفید تهران بودند. این کتاب فارغ از بحث راویگری زندگی این بزرگواران، به فضای دوره پنج مدرسه مفید هم می‌پردازد. کتاب «همکلاسی‌ها» به روایت دوستان و خانواده این دو شهید بزرگوار است.

مدیریت گروه مطالعات غیرنظامی مرکز از کتاب «جنگ شهرها در تهران» به قلم دکتر زینب اسلامی به‌عنوان دومین اثر جدید نام برد و گفت: برای این اثر، زحمات زیادی را آقای یحیوی برای تحقیق این کتاب کشیده بودند و نهایتاً خانم اسلامی این کتاب را به نتیجه رسانده‌اند.

وی در خصوص محتوای کتاب توضیح داد: جنگ شهرها اصطلاحی است که مربوط به بمباران و موشک‌باران می‌شود. شهرهای مختلف کشور در زمان جنگ هشت‌ساله موردتهاجم هوایی و همچنین موشکی رژیم بعث عراق قرار می‌گرفتند. کتاب جنگ شهرهای تهران به موشک‌باران و بمباران تهران می‌پردازد.

قاضی اظهار کرد: این گروه در سال گذشته «جنگ شهرها؛ دزفول» را منتشر کرده بود و امسال کتاب جنگ شهرهای تهران منتشرشده و امیدواریم این رده ادامه پیدا کند.

وی به دیگر کتاب‌های تازه منتشرشده گروه مطالعات غیرنظامی مرکز اشاره و اظهار کرد: کتاب «روزشمار بیانات حضرت امام خمینی در مورد دفاع مقدس» به گردآوری آقای عبدی اثر جدید دیگری است که خیلی مهم است ازاین‌جهت که به تمام بیانات رهبر معظم انقلاب حضرت امام خمینی (ره) در دوران دفاع مقدس می‌پردازد و بیش از ۸۰۰ صفحه است.

مدیر گروه مطالعات غیرنظامی مرکز بیان داشت: کتاب خاطرات حجت‌الاسلام بشردوست که از فرماندهان بزرگ زمان جنگ بودند، توسط حجت‌الاسلام بهداروند نوشته‌شده است.

وی در ادامه بابیان اینکه دو کتاب دیگر هم ازنظر محتوایی آماده است و قرار است منتشر شود، گفت: کتاب «اسناد وزارت خارجه آمریکا درباره همکاری صدام با دولت آمریکا» نام یکی از این عناوینی است که قرار است منتشر شود.

قاضی اضافه کرد: این کتاب محتوی ۶۱ سند سازمان امنیت ملی آمریکا است که چند سال پیش وزارت امور خارجه آمریکا آزاد کرد. مجید کریمی این کار را ترجمه کرده است. این کتاب بسیار مهم است و به اسناد وزارت خارجه آمریکا در رابطه با جنگ ایران و عراق می‌پردازد.

وی اظهار کرد: کتاب «مقایسه تطبیقی قدرت ملی کشورهای ایران و عراق در دوران جنگ تحمیلی» اثر دومی است که قرار است منتشر شود و دکتر هادی زرقانی نویسنده این کتاب است.

مدیر گروه مطالعات غیرنظامی مرکز در پایان یادآور شد: کتاب‌های «حقیقت درخشان»، «امدادگر کجایی؟»، «منشور هدایت» و «شماره پنج» عناوین کتاب‌هایی هستند که در سال ۹۷ در این گره و توسط انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشرشده است.

وی افزود: در حوزه کتاب‌های بخش ترجمه که در سال ۹۷ منتشرشده کتاب «جنگ نفت‌کش‌ها»، کتاب «جنگ ایران و عراق» و کتاب «تاریخ جنگ ایران و عراق تاریخ نظامی راهبردی» از زبان انگلیسی به زبان فارسی ترجمه شده‌اند. چهار جلد کتاب هم از زبان فارسی به زبان‌های دیگر ترجمه‌شده این کتاب‌ها عبارت‌اند از «تنبیه متجاوز» که به زبان انگلیسی و فرانسوی و کتاب «جنگ بازیابی ثبات» هم به زبان عربی و فرانسوی برگردانده شده است.

انتهای پیام/ 141

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار