به روز شده در: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۹
رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا ضمن حمایت از گزارش‌هایی مبنی بر مخالفت رئیس‌جمهور آمریکا با اقدام نظامی علیه ایران گفت که چنین اقدامی نیاز به تائید کنگره دارد.
کد خبر: ۳۴۶۶۷۶
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳ - 17May 2019

پلوسی: ترامپ برای اقدام نظامی علیه ایران نیازمند موافقت کنگره استبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‎پرس، «نانسی پلوسی» رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا اظهار داشت: «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور برای اقدام نظامی علیه ایران، نیازمند موافقت کنگره است.

بنابر گزارش پایگاه بلومبرگ، پلوسی دیروز پنجشنبه ضمن هشدار درباره اقدام نظامی آمریکا علیه ایران بدون موافقت کنگره گفت: «مسئولیت (چنین اقدامی) بنابر قانون‌اساسی بر عهده کنگره است که اعلان جنگ بدهد؛ بنابراین من امیدوارم که که مشاوران رئیس‌جمهور این اختیار را ندارند که به سمت هیچ جنگی بروند.»

وی افزود: پس از واقعه ۱۱ سپتامبر، در سال ۲۰۰۱ اقدام نظامی به موافقت کنگره رسید که اقدامی علیه ایران را شامل نمی‌شود. پلوسی همچنین گفت که او هم مانند ترامپ با اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ مخالف است و از گزارش‌هایی مبنی بر مخالفت ترامپ با وارد شدن به جنگ استقبال می‌کند.

پلوسی در این مورد خاطرنشان کرد: «من خوشحالم که از رئیس‌جمهور شنیدم که هیچ تمایلی به این اقدام ندارد اگر چه که برخی از هواداران او اقدامات تهدیدآمیزی صورت می‌دهند.»

به دنبال جنجال‌های رسانه‌ای و اظهارنظر‌های مقام‌های دولت ترامپ درباره آنچه که «تهدیدات ایران» خوانده‌اند، اعضای ارشد کنگره آمریکا از هر دو حزب این کشور از اینکه این دولت قوه قانونگذاری را در جریان مواضع خود در قبال ایران قرار نداده، به شدت انتقاد کرده‌اند.

پلوسی اخیرا در یک جلسه غیرعلنی دموکرات‌ها از دولت ترامپ به دلیل عدم شفافیت در زمینه سیاست دولت در قبال ایران انتقاد کرده و گفته دولت پیش از هر اقدامی باید با کنگره مشورت کند.

علاوه بر قانونگذاران دموکرات آمریکایی، اعضای ارشد جمهوری‌خواه کنگره هم خواستار برگزاری جلسات توجیهی دولت درباره تحولات اخیر در قبال ایران شدند.

برخی مشاوران مجلس سنای آمریکا اعلام کرده‌اند که علیرغم درخواست‌ها درباره جلسات توجیهی، برنامه‌ای برای برگزاری این جلسات در دستور کار دولت ترامپ قرار نگرفته است.

انتهای‌پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها