به روز شده در: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۵
رسانه آمریکایی خبر داد؛
یک روزنامه مطرح آمریکایی گزارش داد، تل‌آویو هر چند به دنبال فشار بر واشنگتن برای تشدید مواضع علیه تهران است، اما به دلیل نگرانی از تبعات درگیری آمریکا و ایران برای رژیم صهیونیستی، خواهان جنگ بین آن‌ها نیست. رسانه آمریکایی خبر داد: ترس تل‌آویو از تبعات درگیری آمریکا و ایران
کد خبر: ۳۴۶۷۲۴
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۳ - 17May 2019

رسانه آمریکایی خبر داد: ترس تل‌آویو از تبعات درگیری آمریکا و ایرانبه گزارش گروه بین‌الملل ‌دفاع‌پرس، روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در یادداشتی مفصل ضمن اذعان به نقش‌آفرینی رژیم صهیونیستی در خصوص تنش‌ها اخیر بین آمریکا و ایران، از نگرانی شدید امنیتی تل‌آویو درباره تبعات درگیری مستقیم بین واشنگتن و تهران برای صهیونیست‌ها خبر داده است.

این روزنامه درباره تشدید مواضع خصمانه آمریکا علیه ایران و نقش رژیم صهیونیستی در این موضوع، یادداشتی با این عنوان نوشته است: «اسرائیل در حال فشار (بر آمریکا) برای انجام اقدامات علیه ایران است، اما خواهان جنگ نیست».

به گزارش نیویورک تایمز، «این اسرائیل بوده است که به واشنگتن درباره حملات احتمالی ایران (به نیرو‌های آمریکایی) اطلاعات ارائه داده و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیرش هم دائما در اندیشه اهداف استراتژیک ایران است، او همین اواخر در ماه فوریه ایده جنگ با ایران را مطرح کرده بود، اما تحلیلگران و مقام‌های نظامی و اطلاعاتی سابق اسرائیلی می‌گویند که دولت اسرائیل در حال دسیسه‌چینی برای یک جنگ تمام عیار بین ایالات متحده و ایران نیست. مقام‌های اسرائیلی نگران هستند که چنین جنگی می‌تواند اسرائیل را به ورطه درگیری ویرانگر متقابل با حزب‌الله متحد ایران در لبنان بکشاند».

«آموس یادلین» رئیس بازنشسته اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی و رئیس کنونی بنیاد مطالعات امنیت ملی در تل‌آویو معتقد است که اهداف این رژیم و آمریکا در زمینه فشار‌ها علیه ایران برای سرنگونی و «تغییر نظام» است.

این مقام ارشد سابق صهیونیست گفت: «هیچ کسی به تغییر رژیم از طریق نظامی فکر نمی‌کند بلکه به نظر من هدف نهایی تضعیف رژیم (ایران)، تضعیف اقتصاد ایران و ایجاد شرایطی است که مردم ایران رژیم را تغییر دهند. یک نتیجه مثبت دیگر هم حصول به یک توافق بهتر (در قیاس با برجام) است».

روزنامه نیویورک تایمز در ادامه گزارش می‌نویسد: «اسرائیل بی سر و صدا در زمینه تشدید اخیر تنش‌ها در خاورمیانه (بین آمریکا و ایران) نقشی اساسی ایفا کرد. مقام اطلاعاتی ارشد متعلق به یک کشور خاورمیانه گفت که طی ملاقات‌های چند هفته اخیر در واشنگتن و تل‌آویو، (نهادهای) اطلاعاتی اسرائیل به آمریکا درباره برنامه ایران یا نیرو‌های نیابتی آن برای حمله به اهداف آمریکایی در عراق هشدار دادند. اسرائیل همچنین درباره حملات ایران علیه عربستان سعودی و امارات عربی متحده که متحدان آمریکا و دشمنان ایران هستند هشدار داد».

در ادامه این گزارش به نگرانی صهیونیست‌ها از اثرات درگیری مستقیم بین آمریکا و ایران بر این رژیم اشاره شده و آمده است: «اگر مقابله مستقیم آمریکا - ایران به درگیری تمام عیار بیانجامد، اسرائیل قطعا در خط مستقیم آتش (این درگیری) قرار خواهد داشت».

نیویورک تایمز می‌افزاید: «اگر رژیم ایران به این باور برسد که بقایش در معرض تهدی است یا حتی اگر بخواهد بدون حمله مستقیم به آمریکا تنش‌ها را تشدید کند، این موضوع محتمل است که برای کشاندن پای اسرائیل به این درگیری تلاش کند».

در ادامه این گزارش به نگرانی مقام‌ها و تحلیلگران صهیونیست درباره احتمال حملات به رژیم صهیونیستی از سه جبهه فلسطین، لبنان و سوریه در نتیجه آغاز درگیری احتمالی بین آمریکا و ایران اشاره شده است.

روزنامه آمریکایی معتقد است: «برای اسرائیل هیچ چیزی ترسناک‌تر از اقدام محتمل ایران در زمینه از بند رها کردن زرادخانه حزب‌الله نیست. اسرائیل می‌گوید که حزب‌الله حدود ۱۳۰۰۰۰ راکت در اختیار دارد، میزانی که بسیار بیشتر از توانایی سیستم دفاع هوایی اسرائیل است. از منظر ایران این راکت‌ها بزرگ‌ترین بازدارندگی استراتژیک علیه اسرائیل هستند».

«یاکوف آمیدور» مشاور پیشین امنیت ملی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در این باره گفت: «اگر آن‌ها (ایران) از حزب‌الله استفاده کنند، مساله ویرانگر خواهد بود و من نمی‌دانم چند ساختمان در تل‌آویو نابود خواهد شد».

وی ادعا‌های بی‌اساس برخی رسانه‌ها و مقام‌های آمریکایی، صهیونیستی و کشور‌های حاشیه خلیج فارس درباره نقش داشتن ایران در حادثه بندر «فجیره» امارات و عملیات پهپادی اخیر یمن علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی را تکرار کرد و مدعی شد: «شکی نیست که آن‌ها در حال آزمودن آمریکایی‌ها هستند و اگر آمریکایی‌ها طوری رفتار کنند که انگار هیچ اتفاقی نیافتاده، فاجعه خواهد بود».

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار