به روز شده در: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۶
نوری المالکی:
نخست وزیر اسبق عراق گفت که الحشد الشعبی ضامن امنیت عراق است و مخالف ادغام نیرو‌های این سازمان، با ارتش یا پلیس است.
کد خبر: ۳۵۳۷۶۴
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷ - 12July 2019

نوری المالکی: الحشد الشعبی ضامن و سوپاپ اطمینان امنیت عراق استبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «نوری المالکی» رئیس ائتلاف «دوله القانون» و نخست وزیر اسبق عراق به نقش مهم نیروهای سازمان «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی) در این کشور اشاره کرد.

المالکی در جریان حضور در برنامه «لقاء خاص» که از شبکه «السومریه» عراق پخش می‌شد، اظهار داشت: امروز ما نیروهایی داریم که می‌تواند در برابر قوی‌ترین گروه‌های تروریستی که می‌تواند در هر منطقه‌ای دست به تحرک بزند، مقاومت کند.

وی ادامه داد: با وجود این [نیروها] برای اینکه تجربه پیشین تکرار نشود، می‌گویم که الحشد الشعبی، تضمین و سوپاپ اطمینان امنیت [عراق] است.

رئیس ائتلاف دوله القانون بر این باور است که «نقش الحشد به پایان نرسیده و نیاز به آن منتفی نشده است. افزون بر این باید، اصل تکریم [آن] به خاطر اقداماتی که انجام داده و [دستاوردهایی] که محقق کرده» رعایت شود.

المالکی همچنین تصریح کرد که حضور الحشد ضرورت دارد، ولی «هیچ‌کس درباره این صحبت نمی‌کند که الحشد، بدون سازمان‌دهی یا ساختار باشد».

وی در پایان خاطر نشان کرد که الحشد باید «دستگاهی از دستگاه‌های حکومتی باشد که تحت امر فرمانده کل نیروهای مسلح قرار گیرد... ولی ما موافق این تفکر نیستم که الحشد الشعبی در پلیس یا ارتش حل یا ادغام شود».

اشاره نوری المالکی به فرمان 10 بندی عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق است که اخیرا درباره وضعیت نیروهای الحشد الشعبی صادر کرد.

در فرمان 10 بندی نخست وزیر عراق آمده است که الحشد الشعبی «بخشی جدانشدنی از نیروهای مسلح عراق» است و آن دسته از گروه‌هایی که تمایل ندارند به «نیروی مسلح عراق»‌ بپیوندند، می‌توانند جدا شوند و به کار سیاسی بپردازند.

انتهای پیام/ 141

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار