به روز شده در: ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۴
معاون اجتماعی پلیس فتا هشدار داد؛
معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا با توجه به اعلام نتایج کنکور سراسری، به پذیرفته‌شدگان برای انتخاب رشته هشدار داد که مراقب باشند تا در هنگام انتخاب رشته در دام مجرمان سایبری و افراد سودجو نیفتند.
کد خبر: ۳۵۷۹۶۴
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۶ - 15August 2019

   معاون اجتماعی پلیس فتا هشدار داد:احتمال سرقت اطلاعات پذیرفته شدگان کنکور توسط مجرمان سایبریبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، سرهنگ دوم «رامین پاشایی» معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا با اشاره به وجود برخی مجرمان سایبری در موضوع انتخاب رشته اظهار داشت: در این روز‌ها با توجه به اعلام نتایج اولیه کنکور برای انتخاب رشته شاهد انواع تبلیغات مشاوره و انتخاب رشته مجازی و... در فضای مجازی به خصوص شبکه‌های اجتماعی هستیم که در آن‌ها عنوان شده که به انتخاب رشته پذیرفته شدگان با توجه به رتبه و شرایط‌شان کمک می‌کنند.

وی افزود: بسیاری از این تبلیغات دروغ بوده و از سوی افراد سودجو و مجرمان سایبری در قالب مشاوران تحصیلی صورت می‌گیرد و هدفی جز بهره‌برداری‌های مالی ندارند و حتی درگاه‌های بانکی آن‌ها فیشینگ بوده و به دنبال سرقت اطلاعات بانکی هستند.

معاون اجتماعی پلیس فتا ادامه داد: به تازگی شاهد برپایی کانال‌ها و گروه‌های مختلف و جعلی با نام مؤسسات و آموزشگاه‌های معتبر و همچنین بات‌هایی با نام سازمان سنجش در شبکه‌های اجتماعی هستیم که هدف آن‌ها تنها سرقت اطلاعات و در نهایت برداشت غیر مجاز از حساب‌های بانکی آنان است.

وی افزود: بعد از عضویت در این کانال‌ها و گروه‌ها، داوطلبان به بات‌های مختلف هدایت شده و بعد از شروع گفت‌وگو اقدام به وارد کردن اطلاعات فردی، شهر مورد نظر، رشته انتخابی و... کرده و در ادامه جهت ارائه مشاوره و راهنمایی و یا ثبت انتخاب رشته از کاربر خواسته می‌شود که وجه مورد نظر را از طریق درگاه بانکی اعلامی واریز کند. این درگاه‌ها جعلی بوده و تنها با هدف سرقت اطلاعات بانکی کاربران طراحی شده‌اند.

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: حتی در سال‌های گذشته موردی را شاهد بودیم که فردی اقدام به سرقت اطلاعات پذیرفته شده کنکور کرده بود و با ورود به سایت و با تغییر دادن کد رشته‌های انتخابی برای فرد پذیرفته شده، باعث عدم پذیرش در مرحله بعد شده بود.

پاشایی به پذیرفته شدگان کنکور برای انتخاب رشته هشدار داد که برای کمک گرفتن از مشاوران تحصیلی به هر کسی و هر نوع تبلیغاتی در فضای مجازی و به خصوص شبکه‌های اجتماعی اعتماد نکنند و حتما به متخصصان واقعی این امر مراجعه کند.

معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا یادآور شد: حفظ و نگهداری اطلاعات پذیرفته شده بر عهده خود فرد است و نباید این اطلاعات را در اختیار دیگران بگذارد؛ چرا که احتمال سوءاستفاده از این اطلاعات وجود دارد؛ همان‌گونه که در سال گذشته به خاطر حسادت شاهد یک مورد پرونده بودیم که با توجه به داشتن اطلاعات پذیرفته شده و تغییرات در ثبت نام وی، باعث پذیرفته نشدن شاکی در دانشگاه مورد نظر بودیم.

وی تاکید کرد: پذیرفته شدگان کنکور به هیچ عنوان اطلاعات سازمان سنجش خود را در اختیار دیگران قرار ندهند و حتما خودشان اقدام به انتخاب رشته کنند و اگر قرار است کسی یا مشاوری برای آن‌ها انتخاب رشته کند، حتماً در حضور خودشان باشد و خودشان اطلاعات لازم را وارد کنند، تا کسی نتواند از اطلاعات آن‌ها سوءاستفاده کند.

پاشایی با بیان اینکه پلیس فتا به صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان است، گفت: شهروندان و کاربران می‌توانند مشکلات خود را در خصوص فضای مجازی با مراجعه حضوری و همچنین استفاده از سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی با ما در میان بگذارند.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار