به روز شده در: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹
عملیات فتح6
رزمندگان تحت امر قرارگاه رمضان، متشکل از تیپ 65 هجرت، تیپ مالک اشتر، گردان مستقل ویژه شهادت سپاه پاسداران، مانند دیگر عملیات‌های چریکی، با عبور از کوهستان‌ها دشمن بعثی را مورد هجوم قرار دادند.
کد خبر: ۵۱۰
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۶:۳۵ - 17June 2013

پاسخ گویی به شرارت های  دشمن در برابر بی خانمان کردن مردم بی گناه

به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس،  در تاریخ 27/3/1366 و زمانی که جنگ در جبهه های جنوب دچار سکون و عدم تهاجم جدی و گسترده از سوی طرفین نبرد به مواضع یکدیگر شده بود از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک عملیات محدود و نامنظم در محور شمالی  جنگ ترتیب داده شد.

نیروهای تحت امر قرارگاه برون مرزی "رمضان" با کمک معارضان کرد عراق، هجوم را به اربیل در خاک عراق آغاز کردند و این عملیات در اولین ساعات بامداد، با رمز مقدس یا زهرا(س) برای پاسخ گویی به شرارت های دشمن در برابر بی خانمان کردن مردم بی گناه انجام شد؛ عملیات فتح 6 با بمباران شیمیایی و نیز انهدام مراکز و تأسیسات نظامی دشمن در شمال اربیل آغاز شد.

رزمندگان تحت امر قرارگاه رمضان، متشکل از تیپ 65 هجرت، تیپ مالک اشتر، گردان مستقل ویژه شهادت سپاه پاسداران، حزب دمکرات کردستان عراق، حزبالله کردستان عراق و حزبالدعوه عراق، مانند دیگر عملیاتهای چریکی، با عبور از کوهستانها  دشمن بعثی را مورد هجوم قرار دادند.

تیپ مالک اشتر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با یورش به پایگاهای مهم دشمن در محور عملیاتی مرگه سور، در بلندی های مهم ( کورت قلندر، پل مواصلاتی گردنه مزنه، جاده مرگه سور و سلیم خان) در شمال شهر اربیل  توانست ارتفاعات دیل کورت، سیخان و پل مواصلاتی مزنه را به تصرف  خود در آورد.

در این تهاجم غافلگیرانه، گردان جاش محمد آقا بیک و گردان 38 جیش اشعبی (یا میلشیای صدام) به میزان 80 درصد و 16 خودروی نظامی ارتش عراق را منهدم و شماری از سرنشینان، تعدادی از نیروهای این دو گردان کشته و زخمی شدند و عدهای هم به اسارت قوای اسلام در آمدند و مقداری سلاح سبک و نیمه سنگین نیز به غنیمت گرفته شد.

خلاصهی عملیات

نام عملبات: فتح 6 (نفوذی و انهدامی)

زمان اجرا: 27/3/1366
تجهیزات منهدم شده: 1- انهدام کلیه پایگاههای مهم در ارتفاعات کورت قلندر و سلیم خان در شمال دیانا؛ 2-انهدام مراکز نظامی شهر مرگه سور؛ 3- زیر آتش قرار دادن جاده میرگه سور - دیانا و پل مواصلاتی 4-انهدام دو گردان از جیش الشعبی 5- انهدام 16 خودرو نظامی.

تعداد کشته و زخمی دشمن: بیش از 800 نفر

تعداد اسرا: بیش از 130 نفر

نیروی عمل کننده: نیروی زمینی سپاه (قرارگاه رمضان)

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها