به روز شده در: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
سردار جلالی در دیدار وزیر نیرو:
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: آمریکایی‌ها در زمان پذیرش برجام طرح‌هایی مانند نیتروزئوس علیه ما دنبال می‌کردند و این نشان دهنده این است که تهدیدات به سمت سایبری رفته است.
کد خبر: ۲۹۳۷۶۷
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۲ - 30May 2018

تهدیدات جدید آمریکا در حوزه سایبری استبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس، سردار «غلامرضا جلالی» رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور صبح امروز (چهارشنبه) با «رضا اردکانیان» وزیر نیرو در محل این وزارتخانه دیدار و گفتگو کرد.

سردار جلالی ضمن بیان فعالیت‌های سازمان پدافند غیرعامل در حوزه انرژی گفت: موضوعات پدافند غیرعامل در حوزه آب و برق جزو نیازهای واجب و جدی کشور است و طبق بررسی‌های انجام شده شاهد این هستیم که آسیب زدن به منابع آب و برق در جنگ‌های اخیر همیشه جزو اهداف دشمن بوده است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: در گذشته منابع و مراکز تولید برق و شبکه‌های توزیع برق پیشرفتگی امروزه را نداشته است ولی امروزه شاهد سایبری شدن و ورود فناوری‌های نو در این عرصه هستیم و در ادبیات آمریکایی‌ها متوجه می‌شویم که طرح‌های سایبری جدیدی در حوزه‌های برق علیه ما طراحی کرده‌اند.

سردار جلالی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها در زمان پذیرش برجام طرح‌هایی مانند نیتروزئوس علیه ما دنبال می‌کردند و این نشان دهنده این است که تهدیدات به سمت سایبری رفته است.

سردار جلالی تصریح کرد: آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند تهدیدات نظامی علیه جمهوری اسلامی را در بین مردم فعال نشان داده و به نوعی معتبرسازی کنند و ممکن است بازیگران منطقه‌ای، آمریکا و دشمنان کشور با خطای محاسباتی مواجه کنند که باعث شود با وارد کردن آسیب به زیرساخت‌های کشور، به منابع برق آسیب وارد کنند.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور به امنیت نسبی دیسپاچینگ مرکز نیرو اشاره کرد و گفت: دیسپاچینگ مرکز نیرو این حسن را دارد که میزان آسیب پذیری‌هایش هم کم می‌شود و قابلیت‌های خوبی در آن وجود دارد که باید تقویت شود.

سردار جلالی اظهار داشت: سخنان چند روز گذشته وزیر امور خارجه آمریکا نشان می‌دهد که آن‌ها ابزار سایبری علیه ما حفظ کرده‌اند و گفته‌اند در صورت لزوم مورد استفاده قرار می‌دهند.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در بخش دیگری از سخنان خود به تهدیدات حوزه آب پرداخت و گفت: به دلیل کمبود آب در فصل تابستان به مسئولین توصیه کرده‌ایم که طرح‌های اورژانسی تهیه و از ظرفیت‌های کشور و دیگر دستگاه‌های اجرایی کشور استفاده شود که با شرایط اضطراری مواجه نشویم.  

جلالی به یکی از مصوبه‌های کمیته دائمی پدافند غیرعامل اشاره کرد و افزود: بر اساس این مصوبه مراکز با اهمیت حیاتی، حساس و مهم باید ژنراتورهای اضطراری داشته باشند و این مصوبه ابلاغ شده است و از طریق بسیج همان دستگاه کنترل و پیگیری می شود و سالانه یکی دو مرتبه رزمایش برگزار می شود.

اردکانیان، وزیر نیرو نیز با استقبال از طرح استفاده از بسیج ظرفیت‌های کشور در سخنان خود به زلزله‌های اخیر کرمانشاه و تهران اشاره کرد و گفت: اختلال در موضوع آب و برق به همه شئون زندگی مردم ارتباط پیدا می‌کند و مسئولیت مستقیم متوجه صنعت برق و آب می‌باشد که بسیار خرسند می‌شویم که سازمان پدافند غیرعامل در این موضوعات ما را کمک کند و سیستم پدافندی در صنعت آب و برق را تقویت کند.

وی با اشاره به تمهیدات برخی کشورهای اروپایی جهت مقابله با بدترین اتفاق گفت: لازم است در حوزه آب و برق شبیه سازی در جهت مقابله با بحران‌های مختلف انجام گیرد.

وزیر نیرو بیان داشت: تامین آب و برق یکی از ضرورت‌ها و از نیازهای حیاتی جوامع شرقی و پیشرفته است، بنابراین لازم است ما در این حوزه برنامه منسجم، مستقل، پایدارسازی تولید و تضمین تداوم کارکرد زیرساخت‌ها را در قالب یک برنامه قوی و جامع دنبال کنیم و اشکالات جاری و معدود آن را هم با تشریک مساعی حل کنیم.

در خاتمه دیدار، وزیر نیرو بر همکاری هرچه بیشتر سازمان پدافند غیر عامل با وزارت نیرو و تشکیل کارگروه‌های مشترک تاکید کرد.  

انتهای پیام/ 211

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها