به روز شده در: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۲
معرفی کتاب؛
جنگ شهرها یکی از مضمون‌های فراموش شده دفاع مقدس است؛ که آثار چندانی درباره آن وجود ندارد. «حرفه‌ای» جزء اولین قدم‌هایی است که در این زمینه برداشته شده و می‌تواند معرف این بخش از دفاع مقدس باشد.
کد خبر: ۱۰۱۰۴۱
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۰ - 17September 2016

روایتی از جنگ شهرها در قلب تهران

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، حمله هوایی عراق به شهرها یکی از اقدامات ناجوانمردانه رژیم بعث بود؛ که در طول جنگ تحمیلی بارها اتفاق افتاد. این بخش دفاع مقدس که کمتر به آن پرداخته شده، به دلیل مواجهه غیرنظامیان با مسائل جنگ میتواند بازگوکننده حقایقی از دوران دفاع مقدس باشد.

به همین منظور انتشارت «رسانه مهر» اقدام به انتشار کتاب «حرفهای» کرده است. این کتاب شامل خاطرات زندهیاد «جواد شریفی راد» است.

«حرفهای» دربرگیرنده روایتی ناب از زندگی ایثارگران گمنامی است که اقدام به خنثیسازی موشکهای عمل نکرده در دوران دفاع مقدس میکردند. این کتاب دومین اثر از این مجموعه است که به قلم مرتضی قاضی تدوین شده است.

در قسمتی از متن کتاب میخوانیم:

«آچار را انداختم، به محض اینکه فشارش دادم، صدای زیر و خفهای شندیم «تق... تق... تق...» متوقف شدم.«این چی بود؟ چرا این صدا رو کرد» ترس آمد سراغم. دستم را بردم سمت آچار و فیوز را کمی چرخاندم. دوباره همان صدا بلند شد «تق... تق... تق...» باز دست از کار کشیدم. احتمال میدادم روی بمب تله کار گذاشته باشند. چیزی که بیشتر من را نگران کرده بود، پیم ضامن بود که روی بمب بود.

«بمبی که دشمن فرستاده، این پیم ضامن هم که روش هست، سر و صدا هم میکنه، یعنی ماجرا چیه؟» همهی اینها توی ذهنم میآمد. توی آن سرما از ترس، خیس عرق شده بودم. اینجا دیگر راه فرار نبود. اگر میخواستم فرار کنم، از ساختمان سه طبقه باید میپریدم پایین. از آن طرف فکر آدمهایی که زیر ساختمان گیر افتاده بودند، اجازه نمیداد فرار کنم. مدام با خودم میگفتم «اون پایینیها دارن خفه میشن» مانده بودم چه کار کنم... .»

«حرفهای» خاطرات زندهیاد معلم و سرتیم خنثیسازی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از جنگها و موشکباران تهران نوشته مرتضی قاضی در 168 صفحه مصور توسط انتشارات رسانه مهر در 2000 نسخه منتشر شده است.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار